دیپلمات پیشین صرب: جمهوری اسلامی ایران نمونه بارز حل و فصل معضلات از راه های صلح آمیز است

بلگراد -ایرنا - دیپلمات پیشین صرب روز یکشنبه گفت: جمهوری اسلامی ایران با سند بین المللی برجام که در سال 2015 به امضا رسید، نشان داد که برطرف کردن اختلافات تنها از طریق مذاکرات و سیاست صلح آمیز و نه با راه اندازی جنگ و تحریم، امکان پذیر است.

پتار ستوییچ ضمن تبریک سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران به ملت ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد، افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری عادل و راسخ و مردمی میهن دوست و صلح جو به رغم مشکلات و معضلات زیادی که برخی از کشورها در مسیر آن قرار داده اند، به پیشرفت های بزرگی در زمینه های مختلف دست یافته و اکنون ضامن ثبات و صلح در منطقه است.
ستوییچ، بزرگ ترین موفقیت ایران از بدو انقلاب اسلامی را در کنار برجام، دفع تمامی تهاجمات خارجی و موفقیت های چشمگیر در بسیاری از موارد از جمله فناوری، پزشکی، تحقیقات فضایی، کشاورزی و خودکفایی در تمامی زمینه ها دانست.
وی همچنین براساس آشنایی با ایرانیان و سیاست ایران، گفت: تهران براساس احترام و منافع متقابل با کشورهای جهان تعامل و رابطه ای سازنده و دوستانه دارد که چنین سیاستی به نفع ملت ها و کشورهاست.
دیپلمات اسبق صربستان توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با توانایی کامل توانست تحریم های گذشته را به فرصتی برای پیشروی کشور تبدیل کند و با درایت و سیاستی راسخ و صلح آمیز موفق به لغو تحریم ها شد.
وی همچنین به رسمیت شناختن ایران بعنوان یک قدرت هسته ای برای مصارف صلح آمیز توسط قدرت های بزرگ را پیروزی بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و تمامی ایرانیان دانست.
دیپلمات اسبق صربستان که در دهه هشتاد میلادی در سفارتخانه این کشور در تهران خدمت کرده است، گفت: ایران با داشتن روابط خوب با تمامی کشورها بر پایه احترام متقابل به خصوص با تمامی کشورهای همسایه، حافظ تمامی منطقه و خلیج فارس است.
ستوییچ با اشاره به سیاست صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، افزود: ایران هیچگاه کشور متجاوزی نبوده و نیست، بلکه تنها از حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع می کند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران اکنون عامل استقرار صلح در منطقه و محوری برای حل و فصل مشکلات و مسایل در صحنه بین المللی است.
ستوییچ همچنین توضیح داد: امروز در صحنه بین المللی می بینیم که همه کشورها به سیاست صلح طلبانه ایران پی برده اند و به این نتیجه رسیده اند که حضور ایران برای رفع مسایل در اقصی نقاط جهان، امری گریزناپذیر است.
اروپام**436**1486**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال