در میزگرد ایرنا بررسی شد؛

فناوری نانو پیشرفت بزرگ ایران/ تولید 370 محصول

تهران - ایرنا - صاحبنظران ضمن تحسین پیشرفت های حوزه نانو در کشورمان در عین حال معتقدند هنوز جامعه ایرانی بصورت ملموس اثرات حاصل از این علم را با وجود تولید انواع و اقسام محصولات در زندگی روزمره خود حس نکرده است.

حوزه نانو از جمله حوزه های افتخارآمیز پس از انقلاب اسلامی و به طور خاص سال های اخیر در کشور محسوب می شود، حوزه ای که با ورود پژوهشگران کشورمان از اوائل دهه 80 پیشرفت های چشمگیری را به دنبال داشته است و گفته می شود هم اکنون به لحاظ ثبت اختراع و به خصوص تولیدات علمی جایگاه چهارم دنیا را داراست؛ ضمن این که در عرصه رقابت جهانی نیز موفق عمل کرده و البته یکی از ستادهای چهارده گانه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت ویژه به آن اختصاص داده شده است.
از جمله دستاوردهای فناوی نانو در کشور می توان به تولید و معرفی انواع و اقسام محصولات از جمله محصولات خانگی نانو، خودرو نانو، منسوجات نانو، محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات کشاورزی، محصولات ساختمانی و دارویی از سوی 160 شرکت نانویی فعال اشاره کرد که بیش از 370 قلم محصول را شامل می شود.
با این همه، بسیاری از کارشناسان معتقدند که ظرفیت بهره برداری از این علم بیش از اینهاست و مهمتر اینکه هنوز جامعه ایرانی به صورت ملموس اثرات حاصل از این علم را با وجود تولید انواع و اقسام محصولات و فناوری نانویی در زندگی روزمره خود حس نکرده است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با دعوت از تعدادی از صاحبنطران و فعالان این عرصه در قالب میزگردی تخصصی دستاوردها و چالش های این حوزه را به نقد و بررسی گذاشت؛ پرفسور عظیم اکبرزاده خیاوی از دانشمندان برجسته بیوشیمی کشور و گروه پایلوت نانو بیوتکنولوژی انستیتو پاستور ایران و رضا احمدی، مهدی رحمانی از فعالان حوزه نانو و عبدالعلی فیاض عضو هیات علمی دانشکده مهندسی واحد علوم تحقیقات، سید محمدامین علوی مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ......میهمانان این نشست بودند.

**علم نانو و صرفه جویی اقتصادی/ تاثیرات نانو را به مردم بشناسانیم
یکی از بحث های جدی امروز دنیا که از سوی بسیاری ازکشورها مورد اهمیت واقع شده است، بحث مربوط به صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع و انرژی در شرایط محدودیت های موجود است، لذا به اذعان کارشناسان، استفاده از فناوری‌های نوین ازجمله نانو در این عرصه می‌تواند در بحث صرفه جویی اقتصادی راهگشا و رافع بسیاری از معضلات موجود باشد.
پرفسور عظیم اکبرزاده خیاوی از دانشمندان برجسته بیوشیمی کشور که درحال حاضر مدیریت گروه پایلوت نانو بیوتکنولوژی انستیتو پاستور ایران را عهده دار است، نانو را این گونه تعریف کرد: نانو در واقع علمی میان رشته ای برای به کارگیری خواص جدیدی از مواد در علوم مختلف از جمله مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی است. نانو' یا 'نینو' به زبان یونانی یعنی کوتاه اما از نظر علمی نانو به یک هزارم میلیمتر گفته می شود.
وی ادامه داد: امروزه فناوری نانو به عنوان موج چهارم انقلاب صنعتی و پدیده‌ای عظیم در تمامی بخش ها و گرایش‌های علمی راه یافته و از فناوری های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می‌باشد. دانشمندان بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری(Biotechnology) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند و نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامه دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد و فراگیرتر باشد.
پرفسور اکبر زاده که تاکنون در زمینه نانو دارو اقدامات پژوهشی ارزشمندی داشته است، به کاربرد نانو در تولید دارو تنها به عنوان یکی از رشته ها اشاره کرد و با بیان این که ایران در حال حاضر به عنوان یکی از کشورهای پرمصرف دارو محسوب و بودجه کلانی از کشور صرف دارو می شود، تاکید کرد: درصورتی که نانو دارو در کشور نهادینه شود، قیمت دارو به یک دهم فعلی کاهش خواهد یافت.
اما دکتر رضا احمدی از فعالان جوان حوزه نانو که در حال حاضر مسئولیت تحقیق و توسعه یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده منسوجات نانویی از جمله کمربندهای بارداری ضد امواج را عهده دار است، معتقد است که نانو به زبان ساده به معنی افزایش بهره وری و کاهش هزینه در زندگی مردم است. به عنوان مثال ضد زنگی که ما برای آهن آلات و صنعت استفاده می کنیم بعد از یک تا دو سال ممکن است کاررایی خود را از دست بدهد اما در مدل نانویی آن با یکبار رنگ وسیله را برای سال های طولانی در برابر زنگ زدگی مقاوم می کند.
وی با تاکید براین که امروز باید فواید علم نانو برای مردم تشریح و شناسانده شود، به یکی از پژوهش های انجام شده در وزارت بهداشت در خصوص سقط جنین اشاره کرد و افزود: طبق این پژوهش در سال 1394 حدود 80 هزار سقط جنین در کشور اتفاق افتاده است که البته علت 65 هزار از این تعداد در پیشرفته ترین آزمایشگاه ها و دقیق ترین تست های بالینی مشخص نشده است.
این فعال دانش بنیان در حوزه نانو با بیان اینکه، متاسفانه امروزه سقط جنین آنهم در شرایطی که رشد جمعیت نسبت به سال های قبل کاهش یافته به یک موضوع نسبا عادی تبدیل شده است، به طراحی یک شکم بند ضد امواج بارداری اشاره کرد و گفت: این شکم بند بارداری که جنین را در برابر امواج موبایل و وای فای و پارازیت ها محافظت می کند، با هزینه بسیار پایین از این سقط ها که منشاء بیشتر آن امواج مغناطیسی است جلوگیری خواهد کرد به شرطی که مردم به نانو اعتماد کنند و بدانند که نانو به سلامتی آنها کمک خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به این که در حال حاضر نخستین سرطان در خانم ها سرطان سینه است و طبق آمار علل تعداد کثیری از مبتلایان غیر از عوامل ژنتیک یا چاقی است، به طراحی لباس زیر ضد امواج نانویی نسل سوم برای نخستین بار در دنیا به منظور استفاده بانوان اشاره کرد و گفت: قسمت سینه بی دفاع ترین قسمت در برابر امواج است لذا این محصول می تواند از سلامتی بانوان محافظت کند.
این فعال دانش بنیان با بیان این که محصولات نانویی ضد امواج در برخی از کشورها از جمله چین، ایتالیا و آمریکا به روش نسل اول یعنی همان استفاده از نقره ساخته شده است، به تفاوت محصولات تولیدی ایرانی با نوع خارجی اشاره کرد و گفت: بیش از 99 درصد و لباس زیر حاوی نانو ذرات طلا و از ویژگی آنتی باکتریال برخوردار است که برای خانم ها مفید می باشد.
وی با تاکید بر به صرفه بودن استفاده از محصولات نانو در مقایسه با سایر محصولات مشابه اظهار کرد: حتی برای کسانی که تنها با یارانه زندگی می کنند اگر تاثیر این شکم بند ضد امواج یا پشه بند نوزاد، قنداق، کلاه و پرده های پنجره ضد امواج را بدانند به صرفه تر خواهد بود که به سمت استفاده از تولیدات با ویژگی نانو رو آورند.
به گفته دکتر احمدی، قیمت کمربند ضدامواج خارجی که با روش نسل یک یا همان استفاده از نقره ساخته شده است و حتی گاه امواج را جذب و چه بسا گرمای نامحسوس تولید می کند، حدود 520 هزار تومان است، اما نوع ایرانی آن که با استفاده از نسل دو تولید شده است و 99 درصد امواج را دفع می کند و از سوی صاایران به عنوان معتبرترین مرکز در این زمینه آزمایش شده، حدود 180 هزار تومان است. این محصول علاوه بر ثبت داخلی ثبت جهانی نیز شده است.

**نانو مصرف را بهینه و هدفمند می کند
اکبرزاده در ادامه یکی دیگر کاربردهای نانو در دارو را کاهش شدید عوارض آن عنوان کرد و گفت: یک فارماکولوژیست سرشناس در دنیا دارو را سمی می داند که اطبای جهان بدون این که تمام عارضه آن را بدانند، آن را تجویز می کنند و هیچ مرکز علمی یا محققی نمی تواند متابولیسم یک دارو را از آسپرین گرفته تا آنتی بیوتیک ها مشخص کند.
وی با بیان این که هنگام مصرف یک داروی آزاد 100 میلی گرمی، تنها 10 میلی گرم آن به هدف می رسد و تمام سیستم بدن از جمله کلیه ، کبد ، مغز استخوان و طحال تحت تاثیر دارو قرار می گیرند. افزود: این در حالی است بدن نانو داروها را نمی شناسد چون دیواره نانو ذره دارو رسان از لیپوزم ساخته شده است و بدن این غشاء را نمی شناسد بنابراین کبد، کلیه ، طحال و غیره دارو را برنمی دارد و نیمه عمر دارو طولانی می شود.
اکبرزاده گفت: به عنوان مثال یک کپسول 500 میلی گرمی استامینوفن تنها 50 میلی گرم آن به هدف می رسد که عارضه جانبی نیز دارد. اما در نانو دارو رسانی، تنها از همین 50 میلی گرم استفاده می شود و دارویی که در بدن آزاد می شود هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند و نیمه عمر آن نیز چند برابر می شود.
وی با اشاره به این که در حال حاضر بیماری سرطان یکی از چالش برانگیزترین بیماری ها در جهان محسوب می‏شود، گفت: در طی سال های اخیر سیستم‏های دارورسانی نوینی از جمله نانوذرات حاوی ترکیبات آلی و معدنی در دنیا ارائه شده است که توانسته است مشکلات مربوط به شیمی ‏درمانی را مرتفع کند. به طوری که این روش ها به بازار دارویی دنیا راه یافته و البته برخی نیز مرحله پیش‏ بالینی خود را سپری می کنند.
پرفسور اکبرزاده با تاکید بر این که علوم نانو با هزینه کمتر و بهره برداری بیشتر در زندگی همراه است و بایستی این امر برای مردم تفهیم شود، اظهاکرد: امروز در دنیا با استفاده از بسیاری از نانوذرات های جدید معضل مقاومت سلولی به دارو برطرف شده و راه های جدیدی در درمان سرطان بازگشایی شده است.
دکتر احمدی، نیز ضمن تایید سخنان پرفسور اکبرزاده به ویژگی هدفمند کردن مصارف به عنوان یکی از ویژگی های اصلی نانو اشاره کرد و با ذکر مثالی گفت: ما در کنسرسیوم متشکله از چند شرکت دانش بنیان حوزه نانو موفق به طراحی و تولید یک سری تی شرت هایی شده ایم که زیر بغل و سینه را خنک کرده و برای استفاده در فصل تابستان طراحی شده است ضمن اینکه ضد باکتری یا همان آنتی باکتریال می باشد.
وی همچنین ادامه داد: همچنین حوله سوپر جاذب تولید کرده ایم که دو برابر حوله های طبیعی آب جذب می کند و آنتی باکتریال و ضد رشد باکتری است، این درحالی است که اکثر حوله هایی که در سرویس بهداشتی منازل استفاده می شود از محیط، باکتری بالایی جذب می کنند .
به گفته دکتر احمدی، تفاوت قیمت محصولات نانویی همچون حوله، در مقایسه با هزینه های درمان بیماری های احتمالی همچون بیماری های پوستی ناچیز است.

**مشکلات حوزه نانو در ایران از زبان فعالان این عرصه
اما مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان حاضر در میزگرد ایرنا کمبود بودجه و همچنین ضعف در حمایت های تعرفه ای و مالیاتی را از جمله مشکلات جدی شرکت های دانش بنیان به خصوص حوزه نانو دانست و اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان برای ورود به بازاردجهانی نیاز به حمایت بیشتر هستد.
مهدی رحمانی به حمایت های ستاد نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مراکز رشد دانشگاهی از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و تاکید کرد: حمایت های دولت صرفا نباید مالی باشد و می تواند حمایت های دیگری مانند کاهش تعرفه های صادراتی را شامل شود تا آنها با توان بیشتری وارد بازار بین المللی شوند.
وی با اشاره به اینکه در این مرحله باید حمایت های دولتی پررنگ تر شود، بیان کرد: به نظر می رسد برای تحقق این موضوع مهم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ردیف بودجه جداگانه برای توسعه صادرات در نظر بگیرد.
وی به استقرار مراکز رشد در دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت: مراکز رشد دانشگاهی فرصتی مناسب برای رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان است.
رحمانی افزود: تعدادی شرکت ها در مرکز رشد دانشگاه آزاد رودهن فعال هستند که علیرغم نوپایی، بسیاری از آنها توانسته اند رشد خوبی کنند و به موفقیت های مناسبی هم دست یابند.
این مدیرعامل شرکت دانش بنیان بیان کرد که در مراکز رشد امتیازات خوبی به شرکت ها برای رشد داده می شود و این شرکت ها باید نهایت استفاده را از این فرصت بکنند.
وی به حمایت ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: با حمایت این مجموعه وارد نمایشگاه های خارجی شدیم و محصولات خود را به بیش از 17 کشور دنیا معرفی کردیم.
رحمانی به انعقاد قرار داد با چهار کشور خارجی شامل چین، عمان، جمهوری آذربایجان و کانادا اشاره کرد و گفت: ما قرارداد انتقال دانش فنی به چین را منعقد کردیم که موفقیت بزرگی برای کشور است.
وی البته یکی دیگر از مشکلات شرکت های فعال نانو را ناآشنایی برخی از کشورها با محصولات نانویی دانست و با اشاره به پیشرفت های کشورمان در حوزه نانو تاکید کرد: اقدامات اساسی و لازم برای شناساندن هرچه بیشتر محصولات تولیدی نانو به سایر کشورها باید از سوی دست اندرکاران امر مورد توجه جدی قرار گیرد.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان افزود: اگر این موضوع محقق شود، کشور به سمت بومی گرایی و تحقق اقتصاد مقاومتی پیش می رود و با این کار قطعا ما پیشرفت خواهیم کرد.
رحمانی اما در ادامه انجام تبلیغات هدفمند و اثرگذار در رسانه ها به خصوص صدا و سیما را یکی از راهکارهای اساسی برای شناساندن ظرفیت های تولید محصولات نانویی ایران به جامعه داخل و خارج از کشور دانست.
مسئله ای که البته دکتر احمدی نیز بعنوان یکی دیگر از فعالان حوزه نانو حاضر در میزگرد ایرنا، بر آن تاکید دارد و معتقد است تولید و راه اندازی برنامه های دارای محتوای مناسب و جذاب از سوی رسانه های دیداری و شنیداری به خصوص از سوی شبکه های پربیننده صدا و سیما در کنار بهره مندی از روزنامه ها و سایت ها پربیننده در شناساندن ظرفیت های شرکت ها دانش بنیان به جامعه بسیار تاثیرگذار است.
این فعال حوزه نانو همچنین اظهار کرد: صدا و سیما باید تبلیغات در برنامه های پر بیننده را به شرکت های دانش بنیان اختصاص دهد و هر تولید کننده را به اندازه سهم و محصولات تولیدی حمایت کند که راهکاری بسیار اثرگذار است.
وی با اشاره به تلاش های ستاد توسعه نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تبدیل علم به فناوری، اظهار کرد: اما واقعا بودجه کم است و ما برای ارتباط هرچه مفیدتر با جامعه، به رسانه های ترویج دهنده و مبلغ در این حوزه نیاز داریم.
احمدی با بیان این که کار خود برای تولید کمربندهای ضدامواج را با دریافت 400 میلیون وام سال گذشته آغاز کرد، به نحوه هزینه وام دریافتی از سوی شرکت های مشابه اشاره کرد و گفت: متاسفانه سه شرکتی که بنده خود شاهد دریافت وام از سوی آنها بوده ام تسهیلات دریافتی را به این کار وارد نکردند و به کار ساختمان سازی و تجاری و دریافت سود این حوزه ها مشغول شدند، در صورتی که بنده حتی 200 میلیون تومان نیز از سرمایه خودم استفاده کردم و امروز چندین قسط معوقه دارم،
این فعال عرصه دانش بنیان یکی دیگر از مشکلات شرکت های فعال در حوزه نانو را بی اعتماد مردم نسبت به محصولات نانو دانست و گفت: تاثیر نانو در زندگی مردم بایستی تبیین شود، در کشورهای دیگر بعضا استفاده از انواع محصولات نانو جا افتاده و نهادینه شده است.
وی گفت: متاسفانه در جامعه تصور بسیاری از علم نانو تنها جوراب نانو است که البته آن هم تقلبی و ارزان است درحالی که جوراب نانویی چه نانو ذرات قدیم که نقره بود، چه نانو ذرات جدید، حداقل هر جفت شش یا هفت هزار تومان است .
احمدی در بخش دیگری با اشاره اینکه ستاد نانو برای تبادل علم و فناوری با چین در این کشور دفتری تاسیس کرده است، به تجربیات و مشاهدات خود از مذاکره با چینی ها اشاره کرد و گفت: بنده تصور می کنم چینی ها صادق نیستند البته این به معنای دیوار و حصار کشیدن دور خودمان نیست اما من از نحوه همکاری شان حس خوبی ندارم.
وی ادامه داد: معتقدم صادرات و واردات با کشورهای همسایه باید مقدم بر چین باشد؛ به نظر من در این مبادلات لازم است دقت زیادی شود که مغبون نشویم.
وی در ادامه یکی از مشکلات اصلی حوزه نانو در شرایط فعلی را ضعف در تبدیل دانش و تئوری های موجود به محصول و فناوری های نانویی دانست و گفت: ما دانش نانو را داریم و رتبه چهارمی دنیا را کسب کرده ایم اما باید دانش را به توانش تبدیل کنیم.
مسئله ای که البته پرفسور اکبر زاده نیز بر آن تاکید کرد و با اشاره به جایگاه چهارمی کشورمان در تولید علم و مقاله در حوزه نانو، اظهارکرد: ایران در زمینه تولید فناوری و محصول نیز باید جایگاه شایسته ای را در دنیا کسب کند؛ تاکنون هزاران شرکت دانش بنیان در زمینه فناوری نانو در کشور فعال بودند.
وی استقبال از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فناوری را از مناسب ترین راه ها برای حمایت از بخش های دانش بینان دانست و گفت: در دنیا هیچ دولتی نبوده که کشوری را آباد کرده باشد بلکه مردمان این کشورها هستند که کشورشان را می سازند لذا باید سرمایه داران را حمایت و درعین حال از آنها مالیات نیز اخذ کرد.
این استاد انستیتو پاستور ایران همچنین یکی از مشکلات اساسی بسیاری از شرکت های دانش بنیان به خصوص شرکت های فعال در حوزه دارو را اخذ تاییدیه سلامت محصول و همچنین مجوز فروش از وزارت بهداشت دانست و بر کاهش هرچه بیشتر بروکراسی اداری موجود در وزارت صنایع و همچنین سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت تاکید کرد.
وی نداشتن مشاور برای صنایع مختلف را از دیگر معضلات سر راه شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: وزارت صنایع و سازمان غذا و دارو باید مشاور داشته باشند؛ در حال حاضر در آلمان بانک ها به شرکت های خصوصی دارای دانش فنی مشاوره می دهند و آنها را راهنمایی می کنند تا با مشکل مواجه نشوند اما در ایران این کار هنوز به صورت علمی نهادینه نشده است.
وی همچنین تاکید کرد: باید سعی کنیم نانو فناوری را از حالت کلاسیک درآوریم؛ نانو آی.تی اکنون در راس نانوتکنولوژی قرار گرفته است؛ اکنون ترکیب دیتاهایی که در داخل موبایل ها استفاده می شوند همه نانو است، این درحالی است که ما اصلا دانشمند، متخصص و پایان نامه هایی در این زمینه نداریم.
این محقق نانو دارو تلاش های ستاد فناوری نانو را از سال 83 تاکنون بسیار ارزنده توصیف کرد و این ستاد را الگویی برای سایر بخش های در کشور دانست.
پرفسور اکبرزاده با تاکید بر این که سرمایه آزاد در ایران مانع پا گرفتن شرکت های دانش بنیان می شود، یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشورمان را رها شدن بدون ضابطه پول در بین مردم دانست.
این فعال عرصه نانو دارو گفت: وضعیت شرکت ها با این سیستم مالیاتی، بانکی و پولی پا نخواهند گرفت؛ پس از ده ها سال هنوز وضعیت اقتصاد کشور بغرنج است و دلیل آن این است که از همه فکرها در این زمینه استفاده نشده است؛ سیستم اقتصادی و بانکی ما بر باد است.
وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند کانادا پول دست هیچ کس نیست و تمام مراودات مالی با کارت انجام می شود و تنها 20 دلار در روز می توان از کارت برداشت کرد، هیچ جا با پول جنس داده نمی شود و اگر چرخش یک دلار کانادا بالا پایین شود پنج سیستم وزیر اقتصاد دارایی، امنیت، پلیس اینترپل ، نخست وزیر و بانک مرکزی همه مطلع خواهند شد.
این استاد انستیتو پاستور ایران خاطر نشان کرد که مشکل کشور ما در اقتصاد و علم حل نمی شود و امروز سرمایه ای را که هزینه می کنیم، از دانشگاه های کشور برداشت نمی کنیم. دانشگاه های ما باید به سمت ارائه دانش فنی حرکت کنند و استادیاری که می خواهد دانشیار شود باید دانش فنی ارائه دهد و از این دانش فنی درآمد کسب کند.
مسئله ای که البته یک عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات حاضر در میزگرد ایرنا بر آن تاکید دارد و معتقد است برطرف کردن مشکل کشور، بایستی بعنوان یک شرط اساسی برای ارتقای اساتید در نظر گرفته شود.
دکتر عبدالعلی فیاض در این نشست به مشکلات کشور در حوزه های مختلف به خصوص صنعت اشاره کرد و گفت: شرط ارتقای استادان دانشگاه ها به جای تهیه و انتشار مقالات در ISI باید برطرف کردن مشکلی از معضلات کشور به خصوص حوزه صنعت باشد.
وی ادامه داد که این کار علاوه بر رفع مشکلات حوزه کشور در زمینه های مختلف به خصوص صنعت، زمینه بومی سازی و انتقال دانش فنی به کشور را فراهم می کند.
این استاد دانشگاه اظهارکرد: مسئولان باید زمینه این کار را فراهم کنند تا این موضوع در بین جامعه دانشگاهی نهادینه شود و استادان بجای تهیه مقالات به دنبال رفع مشکلات کشور باشند که با این کار دستیابی به فناوری های روز هم محقق خواهد شد.

**تمرکز سند 10 ساله دوم ستاد نانو تبدیل دانش به فناوری و تجاری سازی
اما مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز بعنوان یکی دیگر از حاضران میزگرد ایرنا با بیان اینکه، حوزه نانو در بخش تولیدات علمی و مقالات در حال حاضر رتبه چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است در عین حال گفت: البته هدف گذاری مان برای سال 1404 خیلی بالا نیست و بیشتر تثبیت همین جایگاه است چراکه در سند 10 ساله دوم ستاد نانو تمرکز بیشتر روی تجاری سازی و تبدیل دانش ایجاد شده در دانشگاه ها به فناوری در نظر گرفته شده است.
سید محمد امین علوی با تاکید براینکه، حمایت ستاد توسعه فناوری نانو از مقالات و پایان نامه ها در پنج سال اخیر هیچ افزایشی نداشته و ثابت بوده است، افزود: این به دلیل آن است که بیشتر می خواهیم حمایت به سمت صنعت و تولید پتنت هدایت شود.
وی در ادامه تصریح کرد: به صورت تجمیعی این ستاد تا سال 95 تعداد 197 پتنت ثبت کرده است که این خود نشان دهنده آن است که فعالیت های نانویی به تدریج شکل تجاری به خود می گیرد.
علوی با اشاره به اینکه، جایگاه ایران در حوزه ثبت اختراعات نانو در دنیا هم اکنون 39 است اظهارکرد: انتظار داریم که تا سال 1404 به رتبه پانزدهم دنیا ارتقا یابیم.

**هدف گیری فروش 30 هزار میلیارد ریالی محصولات نانو برای سال 1398
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در ادامه با اشاره به اینکه طبق آمار ارزش فروش محصولات نانو در سال گذشته (1395) حدود 7 هزار میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: هدف گذاری ستاد نانو برای فروش محصولات نانو برای سال 1398 سی هزار میلیارد ریال است.
علوی با بیان اینکه، بودجه ستاد نانو در طول سال های گذشته همواره با نوساناتی همراه بوده است گفت: این در حالی است که ستاد نانو از سال 1392 تقریبا هر سال شاهد رشد دو برابری در فروش محصولات خود بوده است.
وی با اشاره به فعالیت 159 شرکت نانویی فعال در کشور که دارای تائیدیه از ستاد نانو فناوری می باشند، اظهار کرد: از این تعداد شرکت ها در حال حاضر 376 محصول تایید شده در مقیاس صنعتی و 162 فناوری تایید شده در مقیاس آزمایشگاهی آماده ارائه به صنعت هستند.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تصریح کرد: طبق آماری در سال 1395 بیش از 700 میلیارد تومان فروش شرکت های دانش بنیان این حوزه بود که از این میزان بالغ بر 35 میلیون دلار مربوط صادرات به 47 کشور بعنوان کشورهای هدف بوده است.
وی همچنین از هدف گذاری فروش سه هزار میلیاردتومانی محصولات نانویی و کسب دو درصدی بازار نانو دنیا از سوی ستاد توسعه فناوری نانو برای سال 1398 خبر داد و با اشاره به رشد دو برابری فروش محصولات نانویی اظهار امیدواری کرد که با تخصیص بودجه مورد درخواست ستاد نانو به این مهم دست یابد.

** برنامه ستاد نانو برای راه اندازی پایگاه های صادراتی
علوی همچنین با بیان این که حجم سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در سال 1395 در حوزه نانو 20 میلیارد تومان بود، افزود: این درحالی است که 22 میلیارد تومان نیز در سال 1395 مالیات مستقیم و ارزش افزوده شرکت های نانویی بوده است و بالغ بر 6 هزار نفر مشاغل صنعتی بواسطه نانو ایجاد شده و بیش از 9 هزار و 700 نفر اشتغال در صنعت، شبکه آزمایشگاهی و دانشگاه ها ایجاد شده است.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه تاکنون یک دفتر به عنوان پایگاه صادراتی محصولات نانو در کشور چین راه اندازی شده است از برنامه ریزی این ستاد برای راه اندازی سه دفتر در کشورهای اندونزی، عراق و عمان با توجه به هدف گذاری کسب دو درصد از بازار نانو تا 1404 خبرداد.
وی همچنین از قرارداد 10 شرکت دانش بنیان ایرانی در حوزه نانو با کشور عمان برای ایجاد شهر فناوری در این کشور به ارزش 750 میلیون دلار خبر داد و گفت: کارهای اجرایی این قرارداد آغاز شده است.

**راه اندازی یک شبکه برای گرفتن تقاضا از بخش صنعت
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در خصوص این ستاد برای حرکت دانشگاهیان به منظور رفع مشکلات صنعت نیز اظهارکرد: ستاد توسعه نانو از سال 1394 شبکه ای را تحت تبادل و فناوری راه اندازی کرده که کار این شبکه دریافت تقاضا از بخش صنعت برای رفع مشکلات روز کشور است.
علوی با اشاره به این که، درصد بالایی از بخش علمی و دانشگاهی کشور در حوزه نانو در حال حاضر در لبه علم حرکت و تولید مقاله و ثبت پتنت داشته اند، در عین حال گفت: البته ممکن است بسیاری از فناوری هایی که فعالان حوزه نانو توسعه داده اند درحال حاضر نتواند بخش صنعت را مجاب به استفاده از آن کند به دلیل اینکه یا خط تولید مناسب را ندارند و یا اینکه درحال حاضر آمادگی استفاده از این فناوری ها را ندارند لذا این مشکلات بایستی بررسی شود.
وی افزود:بعنوان مثال هم اکنون بخش پتروشیمی با مشکل تصفیه پساب مواجه است، حال اگر به این شرکت بالاترین دستور راندمان کاتالیست نیز داده شود مشکل آن در بخش دیگری است و در واقع پساب آن حاوی فلزات سنگین، مواد هیدورکربونیک است.
علوی با بیان اینکه، تا سال 1396 حدود 5 هزار تقاضا و مشکل از بخش صنعت دریافت کرده ایم و به تدریج اینها را به فناوران ارائه می کنیم، گفت: ما همین دیتا بانک موجود از مشکلات بخش صنعت را برای رفع مشکل به بیش از 35 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی مرتبط که فناوری نانو را تجربه کرده اند ارائه کرده ایم.
وی ادامه داد: ما برای مشکل بخش صنعت ابتدا از دیتا بانک خودمان و همین 360 محصولی نانو که در مقیاس آزمایشگاهی تست شده است، استفاده می کنیم و بعد از آن سراغ پایان نامه هایی که دوستان در در دیتا بانک ستاد ثبت کرده اند رفته و در مواردی حتی پا را فراتر نیز گذاشته ایم و مسئله را تحت یک مسابقه چالش فناوری طرح می کنیم،ضمن اینکه بیش از 10 تا چالش تاکنون برگزار کرده ایم که متقاضی آن صنعت بوده است.
مسئول تجاری سازی کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو همچنین تصریح کرد:درحال حاضر بخش صنعت با استفاده از بانک دیتا نانو و ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی موفق به عقد 64 قرارداد با فناوران این حوزه شده است.
علمی ** 1836 **1201 ** 2038
خبرنگاران: درویشی**جبارپور ** محمدیان
انتشار: محتشمی پور

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال