درمان بیماری های قلبی و عروقی با کنترل نحوه تعامل بین پروتیئن‌ها

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه بردفورد انگلیس ارتباطی را بین پروتئین‌ها شناسایی کرده اند که علاوه بر جلوگیری از آسیب دیدگی رگ‌های خونی سالم، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و حمله قلبی را کاهش می‌دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بر اساس این تحقیقات وقتی پروتئینی موسوم به SOCS3 مستقیما با پروتئین دیگری به نام Cavin-1 پیوند برقرار می کند، بخش هایی از سطح سلول‌ها که حفره غشایی نام دارد، در رگ‌های خونی پایدار شده و مانع آسیب دیدگی رگ‌ها می‌شوند. این فرآیند در سلول‌های سالم به صورت طبیعی رخ می‌دهد، اما هنگام آسیب‌دیدگی سلول‌ها در اثر افزایش سن یا شیوه زندگی اشتباه، مختل می‌شود.
این تحقیقات برای اولین بار تعامل بین دو مسیر که ویژگی های اصلی رگ‌های سالم یعنی محافظت از التهاب و مقاومت در برابر آسیب‌های مکانیکی را تبیین می‌کنند، شناسایی و معرفی کرده است. درک این تعامل برای تولید داروهای جدید به‌ منظور حفظ سلامت رگ‌ها و کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی، امری ضروری است.
مرحله بعدی این تحقیقات شامل مطالعه جزئی این مکانیزم ارتباطی در مدل‌های مختلف بیماری‌های قلبی و عروقی و بررسی آن در بیمارانی است که دارای خطر بالای ابتلا به حمله قلبی هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications‌ منتشر شده است.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده کاشانی**انتشاردهنده: فرهاد راستی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال