سفیر ایران در مسکو: امیدوارم زبان فارسی همانند روابط ایران و روسیه گسترش یابد

مسکو - ایرنا - «مهدی سنایی» سفیر جمهوری اسلامی در روسیه در مراسم اختتامیه چهاردهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی درمسکو ابراز امیدواری کرد: زبان فارسی همانند روابط ایران و روسیه که پیشرفت چشمگیری کرده است، توسعه یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سنایی عصر روز سه شنبه در مراسم اختتامیه چهاردهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی که در انستیتو آسیا و آفریقا وابسته به دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد، گفت: المپیاد زبان و ادبیات فارسی تبدیل به یک سنت حسنه و آیین شده و سالهاست برگزار و تکرار می شود و در ضمن دانشجویان زبان فارسی از مناطق مختلف روسیه در آن حضور پیدا می کنند و اصل تکرار خوب است.
سنایی افزود: امیدواریم که این المپیاد سال به سال رشد کند و هر سال از تجربیات سال های گذشته بیشتر استفاده شود تا شاهد توسعه آن باشیم.
سفیر ایران در روسیه با یادآوری این نکته که در سال 2001 که هنوز المپیاد زبان و ادبیات فارسی در روسیه برگزار نمی شد، نخستین دوره دانش افزایی زبان فارسی تاسیس شد، افزود: کسانی که آن روز به عنوان دانشجو شرکت کرده بودند، امروز در المپیاد زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد شرکت کرده اند.
وی گفت: نقش ایران شناسی و توسعه زبان فارسی در روابط ایران و روسیه را اعضای حاضر در این نشست به خوبی می دانند و من امیدوارم ایران شناسی و آموزش زبان فارسی، پا به پای روابط ایران و روسیه، رشد کند.
سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه امروز اقدامات زیادی در توسعه زبان فارسی و ایران شناسی در روسیه انجام گرفته است، اظهار داشت: اما روابط دو کشور در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی توسعه فراوان یافته است.
سنایی گفت: هیچگاه در 500 سال گذشته روابط ایران و روسیه به این شکل نبوده است که روسای جمهوری دو کشور دو بار در یک سال با یکدیگر دیدار کنند.
وی دیدارهای وزیران خارجه روسیه و ایران را بی سابقه خواند و افزود: همکاری های دو کشور پیشرفت ها و ثمرات خوبی در عرصه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم داشته است.
سفیر ایران در روسیه گفت: در فضای جدید باید بیش از پیش تلاش کنیم که ایران شناسی و زبان فارسی توسعه یابد؛ البته می بینیم که اقدامات فراوانی ازسوی طرف ایرانی و همکاران روس در حال انجام است.
در پایان مراسم به برگزیدگان چهاردهمین المپیاد منطقه ای زبان فارسی در حوزه های مختلف دستور، درک شنیداری، نگارش و گفت وگوی زبان فارسی و مسابقه انشاء انقلاب اسلامی جوایزی اهدا شد.
همچنین دوتن از دانشجویان برتر این مراسم، پیش از دریافت جوایز، اشعاری از نیما یوشیج و پرویز خانلری مشاهیر معاصر ایران خواندند.
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw
اروپام*391* 1346** رحمت الله خدادادی**انتشاردهنده: عزیز موسوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال