دارنده مدال دوومیدانی قهرمانی آسیا: حمایت فدراسیون روحیه ورزشکاران را تقویت می کند

تهران - ایرنا - دارنده مدال طلا و نقره رقابت های قهرمانی آسیا گفت: با حمایت خانواده و مربی ام توانستم دو مدال کسب کنم و پیش از هشتمین دوره رقابت های دوومیدانی قهرمانی آسیا فدراسیون دوومیدانی هیچ حمایتی از من نکرده است.

سپیده توکلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حمایت فدراسیون دوومیدانی به عنوان بالاترین نهاد مربوط به این رشته تقویت روحی و روانی ورزشکار را در پی دارد، افزود: خوشبختانه پس از کسب دو مدال در جریان رقابت های قهرمانی آسیا در تهران فدراسیون توجه ویژه ای کرده است و قطعا این برخورد بر فعالیت و نتایج من در میادین ملی و بین المللی تاثیر گذار است.
این دونده رشته پنجگانه و هفتگانه کشورمان، در خصوص سطح هشتمین دوره رقابت های دوومیدانی قهرمانی آسیا گفت: رقابت ها در سطح بسیاری خوبی برگزار شد و دوندگان بزرگی از آسیا به تهران آمدند و همین مساله موجب جذابیت رقابت ها شده بود.
وی در پاسخ به اینکه چرا شانس دوندگان، پرندگان و پرتابگران ایرانی در رقابت های بین المللی به میزبانی تهران بیش از سایر رقابت های آسیایی است، گفت: در این دوره از رقابت ها بیش از 70 دونده زن و مرد ایرانی شرکت کردند که این تعداد شرکت کننده با استفاده از امتیاز میزبانی بود که توانست تاثیر زیادی در تعداد مدال ها و موفقیت تیم ایران داشته باشد.
به گفته این دونده ملی پوش کشورمان، به دلیل امتیاز میزبانی، تیم ایران در هر ماده سه شرکت کننده داشت و همین مساله شانس ایران را در کسب مدال ها در حد قابل توجهی افزایش داد.
توکلی یادآور شد: تعداد زیادی از دوندگان ایرانی شرکت کننده در این رقابت ها اولین حضورشان در رقابت های بین المللی را تجربه می کردند و بنابراین عزمشان را جزم کرده بودند که عملکرد بسیار خوبی را ارایه کنند.
وی در خصوص دو ماده ای که در آن شرکت کرده و موفق به کسب مدال طلا و نقره شده است، گفت: ماده تخصصی من هفتگانه و پنجگانه است اما با توجه به میزبانی ایران تصمیم گیرفتم شانسم را در ماده پرش ارتفاع نیز امتحان کنم و 10 نماینده از کشورهای قزاقستان، ازبکستان، چین، هنگ کنگ و ایران در این ماده حضور داشتند.
این دونده ماده پنجگانه افزود: رکورد حریفان را پیش از مسابقات بررسی کردم و رکورد آنان بین 184 تا 188 سانتیمتر بود و رکورد ماه قبل من 181 سانتیمتر بود اما تصمیم گرفتم در این ماده شرکت کنم چون هیچ چیز تا زمان پریدن قابل پیش بینی نیست و اگر چه من با نفر سوم هر دو 187 سانتیمتر پریدیم اما به دلیل خطای کمتر عنوان دوم را بدست آرودم و مدال نقره سهم من شد.
وی اضافه کرد: در ماده پنجگانه که ماده اصلی و تخصصی من است توانستم رکوردهای خوبی زدم و در پرش ارتفاع این ماده نیز در پنجگانه توانستم در همه بخش ها رکوردهای خوبی کسب کنم و در پرش ارتفاع نیز 183 سانتیمتر پریدم و با مجموع چهار هزار و 38 امتیاز وارد رنکینگ جهانی این رشته نیز شدم.
توکلی گفت: پس از کسب این موفقیت حالا همه هدفم حضور توانمند در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و کسب اولین مدالم در این بازی ها است زیرا دوره قبلی با بدشانسی از گرفتن مدال جا ماندم.
این دارنده مدال طلای و نقره مواد پنجگانه و پرش ارتفاع رقابت های قهرمانی آسیا از فدراسیون دوومیدانی خواست با یک برنامه ریزی دقیق و منظم برای ورزشکارانی که شانس مدال دارند از مربیان و ورزشکاران این رشته حمایت کنند و مطمئن باشند که این حمایت تاثیر روانی بالایی در موفقیت دوومیدانی کاران ملی پوش دارد.
به گفته توکلی، اردوهای منظم داخلی و اعزام ورزشکاران به اردوهای برون مرزی و مسابقات آسیایی و جهانی می تواند زمینه را برای موفقیت این ورزشکاران فراهم کند.
سپیده توکلی متولد اسفند ماه 67 است و از 16 سالگی دوندگی را در مواد پرش ارتفاع و 100 متر با مانع آغاز کرده و از سال 89 این رشته را در مواد پنجگانه و هفتگانه پیگیری کرد.
وی تاکنون دو مدال نقره و یک برنز در رقابت های قهرمانی و جایزه بزرگ آسیا کسب کرده است و پنج مدال طلای غرب آسیا را نیز در کارنامه دارد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ایرنا در تلگرام irvnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی **1828 **1545
خبرنگار : خدیجه روزبهانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال