چند خبر تجسمی؛

برپایی نمایشگاه نقاشی «از تونر تا معجزه» در گالری کاما

تهران - ایرنا - نمایشگاهی از آثار مصطفی نوربخش هنرمند مطرح چهارمحال و بختیاری با عنوان «از تونر تا معجزه» در گالری کاما برپا شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از گالری کاما، در این نمایشگاه 13 اثر از مصطفی نوربخش به نمایش درآمده، همچنین ویدیو آرتی با مفهوم آثار نقاشی این هنرمند با عنوان «آغاز، زیستن، مرگ و دوباره برخاستن» در طول برگزاری نمایشگاه اجرا می شود.
مصطفی نوربخش هنرمند خطاط و نقاش متولد 1347 در شهرکرد است.
این هنرمند دارای درجه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران است و از سال 76 پژوهش در باب گرایش‌های نوین در خط را آغاز کرده و توانسته با استفاده از مواد ترکیبی، تکنیک خاص و منحصر به فردی را در تولید آثار خود ایجاد کند.
مجموعه فرهنگی هنری کاما پس از دو سال تلاش پیگیر در آذر سال 96 در لندن افتتاح شد و در پی آن شعبات دیگر آن در ایران و سایر کشورها افتتاح می ‌شود.
گالری کاما مجموعه بین ‌المللی است که با چشم‌انداز معرفی آثار هنرمندان ایرانی به بازارهای جهانی و همچنین عرصه‌ های معتبر هنری در فضای بین‌المللی تأسیس شده و با هدف جریان ‌سازی در معرفی حرفه ‌ای هنر ایران در قالب راه‌ اندازی گالری در شعبات داخلی و خارجی و همچنین برگزاری رویدادهای هنری و آرت فرها در مراکز شاخص هنری وارد این عرصه شد.
نمایشگاه نقاشی «از تونر تا معجزه» از 14 تا 24 بهمن ماه در گالری کاما برپاست.

** «10 شب - ۱۰ قصه»، نمایشگاه عکس متفاوت مجتبی حیدری
مجتبی حیدری، عکاس اجتماعی نمایشگاه «۱۰ شب - ۱۰ قصه» را همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار کرده است.
در این نمایشگاه محصول سه سال عکاسی مستند این هنرمند عکاس از کارآفرینان برگزیده در حوزه اقتصاد خرد به نمایش در می ‌آید.
حیدری مدت هاست که به صورت تخصصی به تهیه مستند و قصه زندگی فعالان اقتصاد مقاومتی مشغول است.
وی در یک اقدام ابتکاری صفحه اینستاگرامش را برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب کرده و قرار است از ۱۲ بهمن ماه، هر شب روایت تصویری زندگی یکی از فعالان مردمی اقتصاد مقاومتی را روایت کند.

** نمایشی از ذهن ناآرام و کنجکاو یک عکاس در گالری ایوان
نمایشگاه عکس با عنوان |«نادر داوودی با یک واو کمتر» که مروری بر 25 سال فعالیت نادر داوودی است در گالری ایوان برپا شد.
به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از گالری ایوان، در این نمایشگاه آثاری در سبک‌ ها و تکنیک ‌های مختلف از دوره ‌های مختلف کاری داوودی به نمایش درآمده است .
بر روی دیوارهای گالری آثار منتنوعی دیده می ‌شود که سوژه‌های مختلف را از دریچه دید عکاس به نمایش گذاشته ‌اند. در بیشتر عکس ‌ها انسان حضور دارد و اگر هم غایب باشد نشانه ‌ای از وجود او مانند نمادهای تکنولوژی یا دست ساخته ‌های انسان در آثار دیده می ‌شود.
بعضی از عکسها بدون هیچ جلوه تصویری خاص، تنها نمایش دهنده یک فضا یا سوژه از دریچه نگاه عکاس هستند و بعضی دیگر با افزودن جلوه‌ های گرافیکی یا تلفیق عکس ‌ها، تصاویری جدید به وجود آورده ‌اند.
داوودی با اشاره به نمایشگاه گفت: همانطور که از اسم نمایشگاه برمی ‌آید، انگار که یک چیزی کم است. آنچه کم است، انسجام و تمرکز در مجموعه ‌ای است که می ‌بینید. همان که در ذهن نا آرام و کنجکاو عکاس لانه کرده است. برای کسی که حالا چهارمین دهه‌ عمر عکاسی‌ اش را پشت سر می‌ گذارد، بدیهی است که برگشتن به عقب و انتخاب عکس همانقدر دشوار است که امیدوار بودن به فرا رسیدن روز موعود برای این کار.
این عکاس ادامه داد: عکاسی مستند، خبری، گزارشی و بعد مقداری تجربه برای دستکاری در واقعیت و تلاش برای مفهوم ‌سازی به کمک عکس، همه قبل از آن که شغل یا منظور من در زندگی باشند، تجربه‌ هایی هستند که در بعضی مواقع همه‌ هدف زندگی ‌ام شده ‌اند.
وی افزود: به همین خاطر یک مجموعه عکس غیرمرتبط که تنها از طریق یک نفر به عنوان عکاس به هم متصل می ‌شوند، بهترین توضیح برای این نمایشگاه است. تعدادی از آن ‌ها خیلی قدیمی و مربوط به زمانی است که عکاسی وارد عصر دیجیتال نشده بود و تعدادی دیگر مربوط به همین اواخر هستند.
داوودی که پیش از این اعلام کرده بود این نمایشگاه آخرین نمایشگاه انفرادی او خواهد بود در این باره توضیح داد: این موضوع به آن معنا نیست که دیگر عکاسی نمی‌کنم. بلکه قصد دارم بیشتر تمرکز خود را روی کار روزنامه‌نگاری بگذارم و به همین دلیل فرصتی برای گردآوری نمایشگاه انفرادی نخواهم داشت.
گالری ایوان سهم خود از فروش آثار این نمایشگاه را به یک خیریه معتبر اهدا می‌کند. گالری ایوان در نمایشگاه‌های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌ های محک، ماموت، نیکان، کمک، دهش ‌پور، انجمن حمایت از کودکان کار، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان ارومیه و بنیاد کودک اهدا کرده بود . نمایشگاه 'نادر داوودی با یک واو کمتر' تا 27 بهمن ماه 1396در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره 1 برقرار است. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ١6 تا 20 از این آثار دیدن کنند.
فراهنگ ** 9338 ** خبرنگار: صدیقه بهارلو * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال