عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

لازمه توانمندسازی زنان افزایش مشارکت آنها در جامعه است

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان این که لازمه توانمندسازی زنان افزایش مشارکت آنها در جامعه دانست و گفت: پیش نیاز مشارکت زنان در جامعه آگاه کردن آنها است.

به گزارش خبرنگار سیاسی احزاب، «زهرا ساعی» روز جمعه در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی ( ICAPP )با بیان این مطلب افزود: برای توسعه پایدار و مداوم باید مشارکت فعال زنان در تصمیم گیری های کلان مدیریتی و برنامه ریزی در جامعه به کار گرفته شود.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در این مراسم که در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد گفت: یکی از مهمترین وجوه مشارکت زنان در جامعه حضور در عرصه های سیاسی است؛ حضور زنان در این عرصه ها چه در سطح تصمیم گیری و چه از نظر مشارکت در سطوح بالای قدرت، دارای اهمیت است.
ساعی افزود: توجه به مشارکت سیاسی یکی از اصلی ترین زمینه ها برای توسعه نقش و جایگاه زنان در امر توسعه متوازن و یکی از نمادهای آن است؛ البته این مشارکت در همه جهان حتی در کشورهای بیشتر توسعه یافته هم به میزان که باید باشد، وجود ندارد.
نماینده مردم تبریز در مجلس چگونگی دستیابی به توسعه پایدار را از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار در کشورهای در حال توسعه دانست و افزود: توسعه پایدار تنها زمانی به طور موفقیت‌آمیز محقق می‌شود که بر پایه مشارکت و همکاری تمام گروه‌های اجتماعی استوار باشد.
وی با بیان این که امروزه بخش اعظم گروه‌های اجتماعی را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: مشارکت زنان یکی از شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود و جایگاه زنان در توسعه پایدار تا جایی دارای اهمیت است که یکی از مهم‌ترین شاخص ها در توسعه‌ یافتگی در عرصه‌های مختلف محسوب می‌شود.
به اعتقاد ساعی، بسترسازی برای این مشارکت بی‌شک از فرایند توانمندی زنان خواهد گذشت و البته توانمندی با توجه به نوع تأثیرگذاری آنان در جامعه خواهد بود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: قبل از هر چیز در بحث توسعه پایدار باید بر این نکته اذعان داشت که توسعه پایدار به آن بخش از روند توسعه مربوط است که ظرفیت مردم را برای کسب و هزینه ثروت به طور پایدار و ماندگار تقویت می‌کند.
وی افزود: این حیطه از توسعه به خودی خود محتاج یک محیط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است تا افراد را قادر سازد در روند توسعه مشارکت داشته و در حفظ دستاوردهای آن سهیم باشند.
نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: صاحب‌نظران اجتماعی و متفکران حوزه توسعه در مفهوم کلان آن در عصر حاضر به این باور رسیده‌اند که دستیابی به توسعه پایدار بدون مشارکت فعال زنان در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقریباً ناممکن و به دور از واقعیت به نظر می‌رسد.
ساعی در عین حال خاطرنشان کرد: برغم این واقعیت، براساس بررسی‌هایی که در زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان صورت گرفته این امر تأیید شده است که همچنان نگاه تبعیض‌آمیز جامعه به زنان محدودیت‌هایی را برای مشارکت فعال آنان ایجاد می‌کند و در حقیقت نسبت به شخصیت اجتماعی و شهروندی منوط به مشارکت اجتماعی است.
به اعتقاد نماینده مردم تبریز در مجلس، کشورها برای تثبیت توسعه پایدار در تلاش برای مشارکت هرچه بیشتر زنان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های اجتماعی،‌اقتصاد و سیاسی خود هستند.
ساعی ادامه داد: همین امر رابطه مکمل و دوسویه مشارکت و توانمندسازی زنان را به خوبی روشن می‌سازد؛ به ویژه آنکه شاخص‌هایی چون آموزش عالی، سطح بالای اشتغال و وضعیت مناسب بهداشت زنان برای هر دو حیاتی است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در توانمندسازی و مشارکت زنان عملکرد دولت‌ها نیز حائز اهمیت است، تصریح کرد: نقش دولت در تغییر ساختار انکارناپذیر است و دولت‌ها قادرند از طریق قوانین، نهادها و سیاست‌های خود در تقویت حقوق زنان و دسترسی آنها به منافع و همچنین حضور آنها در جامعه مؤثر باشند.
ساعی پیش‌نیاز مشارکت زنان را ارائه آگاهی به آنان عنوان و خاطرنشان کرد: در این مرحله باید علت و ضرورت همکاری و نقش زنان به آنها آموزش داده شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: تجربه نشان داده است زنان، زمانی آماده صرف هزینه برای حل یک مسئله هستند که ابتدا مسئله را بشناسند تا انگیزه لازم را پیدا کنند. بنابراین مقدمه مشارکت آگاهی دادن از طریق ترویج و گسترش فرهنگ توسعه پایدار از طریق آموزش است.
وی اضافه کرد: دومین مرحله مشارکت سازماندهی زنان در قالب تشکل‌های رسمی و محلی در این مرحله زنان در گروه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف گردهم می‌آیند و این تشکل‌ها باعث می‌شوند امکان ارائه خدمات به آنان فراهم شود و زنان قادر شوند مسائل و مشکلات را به آسانی به مقامات ارائه دهند و حمایت‌های لازم را با سرعت و دقت لازم دریافت کنند.
ساعی پشتیبانی و حمایت‌های حقوقی،‌ اداری، اعتباری و برنامه‌ای را سومین اقدام برای مشارکت دادن به زنان عنوان و خاطرنشان کرد: در این مرحله از تشکل‌ها قدرت کافی برای حضور همه‌جانبه خواهند داشت و به خوبی می‌توانند ایفاگر نقش واگذار شده باشند.
وی ادامه داد: در عین حال باید توجه داشت که مشارکت زنان در توسعه برای سوق دادن آنان به سمت توسعه پایدار هم هدف و هم وسیله است؛ در این میان مشارکت حقی شخصی است که باید برای همه فراهم شود و ابزاری برای تحقق برابری و بهبود کیفیت زندگی است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: باید در نظر داشت که تلاش‌ها برای توسعه در هر کشوری متوجه مشارکت کامل زنان باشد.
وی تصریح کرد: اگر توانمندی‌های همه افراد و گروه‌های جامعه درک نشود تغییر و توسعه در سطح جامعه به وجود نمی‌آید پس به این معنا نمی‌توان توسعه پایدار را در نظر داشت.
ساعی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه احزاب آسیایی گفت: بدون مشارکت زنان و توانمندسازی آنان نمی‌توان به توسعه پایدار رسید.
به گزارش ایرنا، بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی(ICAPP) و دومین کنفرانس ویژه 'راه ابریشم' صبح امروز –جمعه- با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در محل سالن اجلاس سران با حضور شخصیت های سیاسی و حزبی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مختلف جهان آغاز به کار کرد.
این کنفرانس به میزبانی حزب موتلفه اسلامی با مشارکت صد نفر از رهبران، دبیران کل و مقامات ارشد 40 حزب و سازمان سیاسی از 25 کشور آسیایی و نیز مسوولان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز به کار کرده است.
شرکت کنندگان در این رویداد بین‌المللی در نشست‌های مختلف در سه موضوع اصلی 'نقش احزاب در کاهش تنش‌ها و مواجهه با افراط‌گرایی، احزاب و توسعه پایدار شهری و نقش احزاب در توسعه سیاسی، تبادل فرهنگی و گسترش مبادلات تجاری در مسیر راه ابریشم' سخنرانی می‌ کنند.
سیام**9103**6984**3070**
خبرنگاران: حمید شهریاری و امیر خانزاده** انتشار :محتشمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال