بهره برداری از طرح بازیابی گاز در پالایشگاه سرخس

مشهد- ایرنا- طرح بازیابی گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور معاون وزیر نفت، در سرخس واقع در شمال شرق خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

با اجرای این طرح گازهای ترش فشار متوسط ارسالی به مشعل جمع آوری و در واحد جدید بازیابی گازهای مشعل شیرین سازی شده و سپس به عنوان سوخت به مصرف پالایشگاه گاز سرخس می رسد. این پالایشگاه تامین کننده گاز طبیعی شش استان کشور است.
حبیب الله بیطرف معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در این مراسم گفت: امروز مدیریت داراییهای فیزیکی به عنوان یک اصل مهم در عرصه مدیریت مطرح است. شاخص بهره وری در پالایشگاهها باید مشخص و با مقایسه پالایشگاههای مختلف عملکرد این مجموعه ها سنجیده شود.
مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد سرخس نیز گفت: عملیات بازیابی گازهای ارسالی به مشعل این پالایشگاه باعث صرفه جویی سالانه 20 میلیون مترمکعب در مصرف گاز می شود.
سید مجید منبتی افزود: اجرای این طرح بر مبنای قیمت جهانی گاز 90 میلیارد ریال و بر اساس قیمت داخلی آن حدود 20 میلیارد ریال سودآوری دارد.
وی به جنبه های زیست محیطی اجرای این طرح نیز اشاره و بیان کرد: بر این اساس افزون بر 20 میلیون مترمکعب از حجم گازهای سمی ارسالی به مشعل کاسته شده و از انتشار 37 هزار تن گاز دی اکسید کربن نیز جلوگیری می شود.
مدیرعامل پالایشگاه سرخس هزینه اجرای این طرح را 40 میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: در کنار این طرح یک واحد جدید شیرین سازی نیز در ضلع جنوب واحد یک تصفیه گاز ایجاد شد که همه مراحل طراحی، سفارش و ساخت تجهیزات آن را مهندسان داخلی انجام داده اند.
وی ادامه داد: طرح جامع بازیابی گازهای ارسالی به مشعل یکی از اهداف کلان و راهبردی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در سالیان اخیر بوده که در دولت تدبیر و امید با جدیت دنبال و عملی شد.
عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه گاز خانگیران سرخس در سال 1354 آغاز و در سال 1357 به دلیل تقارن با پیروزی انقلاب اسلامی متوقف شد. در نهایت با یک وقفه سه ساله دهه فجر سال 1362 این پالایشگاه به عنوان قطب تولید گاز طبیعی در شرق کشور فعال شد.
پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در 165 کیلومتری مشهد و 35 کیلومتری شهر مرزی سرخس قرار دارد. روزانه 60 میلیون مترمکعب گاز در این پالایشگاه تولید و به شبکه گازرسانی استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از سمنان تزریق می شود.
86 حلقه چاه گاز به عمق متوسط سه هزار و 700 متر در منطقه خانگیران سرخس حفاری شده که 60 حلقه آن در مدار تولید قرار گرفته و گاز خروجی از چاهها با 500 کیلومتر لوله گذاری جمع آوری و به پالایشگاه منتقل می شود.
خبرنگاران: مصطفی نخعی و ناصراسدزاده هروی **انتشار: حسین کریم زاده
7507/3221/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال