ستاری: نباید اجازه داد جوانان به سرمایه های خاموش تبدیل شوند

شیراز-ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه افزایش شمار دانشجویان دانشگاه ها نمی تواند چرخ اقتصاد مملکت و پژوهش را به جلو برد، گفت: نباید اجازه داد دانشجویان و نیروهای جوان کشور به سرمایه های خاموش تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در نشست هم اندیشی با مسئولان دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور شهرستان جهرم افزود: با پول می توان تکنولوژی خرید اما نمی توان صاحب آن شد بنابراین باید نیروهای نخبه را به سمتی هدایت کرد تا بتوان از علم آنان در شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه هزار و 400 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، گفت: باید بخش خصوصی در حوزه پژوهش وارد شود زیرا بدون این ظرفیت نمی توان به توسعه پژوهش دست یافت.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود از کیفیت دستاوردهای نخبگان جهرمی ابراز خرسندی کرد و برای رفع مشکلات آن ها و تاثیر این شرکت ها در اقتصاد کشور قول مساعد داد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست به ظرفیت بالای نیروی جوان کشور اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت نخبگان و اساتید دانشگاهی در شرکت های دانش بنیان استفاده شود در حالی که ظرفیت های خوبی در دانشگاه ها وجود داشته که شرکت های دانش بنیان نمونه ای از این ظرفیت ها هستند.
محمد رضا رضایی با تاکید بر اینکه می توان از توانایی این شرکت ها در راستای رفع نیازهای کشاورزی، پزشکی، عمرانی بهره برد، افزود: شرکت های دانش بنیان می توانند نیاز ما را به خارج از بین ببرند.
نماینده مردم جهرم در مجلس ادامه داد: یکی از نیازهای شرکت های دانش بنیان دریافت تسهیلات است که باید مسئولان در این زمینه بیشتر ورود کنند.
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان جهرم نیز در این نشست گفت: شهرستان جهرم دارای 74 شرکت فناور است که 740 نفر از دانش آموختگان در این شرکت ها فعالیت می کنند.
علیرضا صحراییان همچنین تجاری سازی14 طرح تحقیقاتی توسط این شرکت ها، ثبت 12 اختراع داخلی، 2 اختراع بین المللی و ارائه بیش از 60 مقاله ISI از جمله افتخارات دانش آموختگان دانشگاهی در این شرکت ها عنوان کرد.
وی ادامه داد: دریافت و ثبت بیش از 150 ایده و تقاضا جهت استقرار، حضور فعال در نمایشگاه های مختلف علمی و پژوهشی، کسب عناوین برتر توسط شرکت ها در جشنواره های علمی و فناوری ملی و بین المللی از دیگر فعالیت مجموعه شرکت های دانش بنیان در جهرم است.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان روز شنبه به منظور انجام یک سفر یکروزه وارد فرودگاه جهرم در استان فارس شد.
اتاق تمیز شرکت دانش بنیان نادر طب گستران جنوب واقع در شهرستان جهرم طرحی بود که در آغاز سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این شهرستان به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری همچنین از بخش های مختلف این شرکت دانش بنیان بازدید کرد.
برای بهره برداری از اتاق تمیز شرکت دانش بنیان نادر طب گستران جنوب جهرم اعتباری بالغ بر چهار میلیارد ریال هزینه شده است.
تحقیقات دارویی شرکت های دانش بنیان در اتاق تمیز صورت می گیرد که محلی است برای تولید مواد اولیه فرآورده های دارویی که باید از ورود هرگونه میکروب و باکتری به این محل جلوگیری شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم به همراه محمدرضا رضایی نماینده این شهرستان و رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شرکت سرماسازان ایمن ایلیا در شهرک صنعتی جهرم بازدید کرد.
ستاری همچنین از تعدادی شرکت های دانش بنیان شهرستان جهرم در حوزه های مختلف از جمله استارت آپ های فعال شهرستان و شرکت های دانش بنیانی که موفق به تجاری سازی ایده های خود شده اند، بازدید کرد.
وی در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم در نشست بررسی مسایل و مشکلات حوزه علم و فناوری حضور یافت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین عصر شنبه هفتم بهمن ماه جاری در جلسه شورای اداری استان فارس در شیراز که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار می شود حضور خواهد یافت.
شهرستان جهرم در فاصله 193 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.
7369 / 9254/ 2027
خبرنگار: بهرام بشیری زاده جهرمی ** تنظیم:‌ سجاد خسروانیان ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال