در پی بروز بحران سیاسی؛

رئیس جمهوری تیمور شرقی پارلمان این کشور را منحل کرد

کوالالامپور- ایرنا- رئیس جمهوری جدید تیمور شرقی درپی افزایش تنش های سیاسی میان دولتمردان و نمایندگان پارلمان این کشور روز-جمعه- اقدام به انحلال پارلمان کرد.

به گزارش ایرنا، دولت و پارلمان این کشورها در ماههای گذشته اختلافات سیاسی متعددی داشتند.
مردم تیمور شرقی در مارس2017 به 'فرانسیسکو گوترش' رییس جمهوری جدید این کشور رای دادند. رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است که با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود. البته نقش رئیس جمهور در نظام سیاسی این کشور نمادین است و قدرت اجرایی در دست نخست وزیر است.
نخست وزیر رئیس حزبی است که بیشترین آرا را در انتخابات مجلس به دست آورد. نخست وزیر به عنوان رئیس دولت در این کشور کابینه را تعیین می‌کند.
نمایندگان مجلس ملی تیمور شرقی با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. تعداد کرسی‌های این مجلس می‌تواند بین 52 تا 65 کرسی تغییر کند.
این کشور کوچک و نوپاترین دموکراسی آسیا، به رغم گذشته 15 سال بعد از استقلال از اندونزی با چالش‌های اقتصادی بسیار زیادی مبارزه می‌کند.
این کشور با جمعیت 1.2 میلیون نفری با مشکلات زیادی روبه است که ازجمله می توان به فقر نیمی از این جمعیت اشاره کرد.
تیمور شرقی تا سال 2002 میلادی یکی از استان‌های اندونزی بود .مردم این کشور کوچک جنوب شرق آسیا در یک همه‌پرسی عمومی و زیر نظارت نیروهای حافظ صلح ملل متحد، در 30 اوت 1999 به استقلال خود از اندونزی رای دادند و سرانجام این کشور درروز 20 می 2002 میلادی اعلام استقلال کرد.
اکنون رئیس جمهوری جدید تیمورشرقی پس از آنکه دولت این کشور بر سر مسائل مختلف و از جمله لایحه بودجه با پارلمان اختلاف شدید پیداکرد و تنش های سیاسی دراین کشور افزایش یافت اقدام به انحلال مجلس نمود تا مردم این کشور در انتخاباتی جدید نمایندگان پارلمان را تعیین کنند.
نخست وزیر جدید این مستعمره سابق پرتغال را نیز حزب اکثریت حاضر در مجلس انتخاب می کند.
آساق** 1599** انتشار** مریم شفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال