ابتکار: زنان روستایی می توانند منشاء حرکت به سمت توسعه پایدار باشند

تهران - ایرنا - معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: روستاها و زنان روستایی می توانند منشاء حرکت به سوی تعالی و توسعه پایدار در جامعه باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست تخصصی با دهیاران زن سراسر کشور در محل باشگاه نهاد ریاست جمهوری افزود: با توجه به اینکه جوانان و سالمندان در مناطق روستایی امید به تحولات در جامعه بسته اند، نقش دهیاران زن برای توسعه و تحولات در کشور بسیار تاثیرگذار است.
وی ادامه داد: ما هم در دولت در کنار همه زنان به ویژه دهیاران زن در کشور هستیم تا بتوانیم طرح های توسعه ای به ویژه در مناطق روستایی داشته باشیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: تلاش ما تحقق اهداف برای رسیدن به روستای سالم و تاب آور در برابر مشکلات است و از این منظر همراهی و همکاری تمامی بانوان را نیاز داریم.
ابتکار گفت: امیدواریم شبکه سازی موثری برای زنان دهیار داشته باشیم و در ارتقای سطح توانمندی های همگام با بنیان های فکری و اعتقادی بتوانیم تحولاتی در این زمینه داشته باشیم؛ البته فعالیت های موثری در این زمینه انجام شده است.
وی افزود: باید مانند سنت های گذشته همچنان مردم در کنار هم باشند چرا که دولت قدرت مطلقی نیست که بتواند همه کارها را انجام دهد و هر سازوکار موثری با مشارکت خود مردم اتفاق می افتد.
ابتکار در ادامه با بیان اینکه در ستاد ملی زنان می توان مشکلات زنان سرپرست خانوار را بررسی کرد، افزود: دهیاران زن می توانند مشکلات این زنان را به ما انتقال دهند تا موضوعات را جمع بندی کرده و برنامه ریزی لازم برای آنها در ستاد ملی زنان داشته باشیم.
وی تصریح کرد: البته در وزارت کشور اقدامات خوبی داشته ایم و تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تخصیص یافته است که اکنون در روستاها توزیع این تسهیلات آغاز شده است.
ابتکار اضافه کرد: حتما موضوع اشتغال جوانان و زنان را پیگیری خواهیم کرد.

** اعطای تسهیلات به زنان دهیار
وی اظهار داشت: همچنین تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران در هفته آینده امضا خواهد شد که اولویت تسهیلات برای زنان دهیار است.
وی ادامه داد: زنان دهیار می توانند از یک ماه آینده تقاضای تسهیلات قرض الحسنه را از بانک قرض الحسنه مهر ایران در صندوق ذخیره زنان داشته باشند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از اهداف اصلی این معاونت شبکه سازی و تبادل تجارب میان زنان دهیار است و به طور قطع ما موضوع شبکه سازی دهیاران را پیگیری خواهیم کرد اگرچه این موضوع وظیفه وزارت کشور است.
وی ابراز امیدواری کرد همچنین نشست سراسری با حضور دهیاران سراسر کشور نیز در آینده برگزار شود.

** شکاف جنسیتی در حال کاهش است
ابتکار در ادامه اظهار داشت: امیدواریم در جهت توان افزایی و ارائه الگویی موفق از مدیریت زنان برای توسعه پایدار و همه جانبه و اعتلای ایران، حتما زنان منشاء تحول باشند و این نقش را در یک دوره چهار ساله آینده با هم طی کنیم و البته این هدفگذاری برای جمع گسترده تر زنان دهیار است تا تاثیرگذاری خوبی در سطح روستاها و دهیاری ها شاهد باشیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: ما باید نگاه جامع و فراگیر با بعد اجتماعی و فرهنگی به بحث معضلات اجتماعی و آموزش، توان افزایی برای زنان و مردان و نگاه متعادل جنیستی داشته باشیم تا زنان از فرصت های برابر استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: البته در موضوع آموزش و بهداشت پیشرفت های خوبی داریم و ایران شکاف جنسیتی را به سرعت کم کرده است و زنان اکنون در عرصه آموزش عالی پیشرفت های خوبی داشته است اما هنوز هم فاصله داریم و دختران و پسرانی داریم که ترک تحصیل می کنند و دخترانی داریم که به مدرسه دسترسی ندارند و بازمانده از تحصیل هستند.
ابتکار ادامه داد: شناسایی این شکاف ها و مشکلات باید با برنامه ریزی دقیق پیگیری شود و توجه شما دهیاران در سطح محلی بلکه در بسیاری از مواقع از شان و جایگاه ما موثرتر و با اهمیت تر است و می توانید با تمرکز بر مشکلات این شکاف ها را کمتر کنید.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه همیشه منابع اعتباری در دسترس نیست و منابع همیشه مشکلات را حل نمی کند، در بسیاری از اوقات تمرکز بر موضوع، هماهنگی بین بخشی، جلب مشارکت مردم و توجه دادن به یک موضوع مشکل را حل می کند و نیاز نیست همیشه دنبال این برویم که منابع اعتباری داشته باشیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: اکنون روستاهای ما گنجینه هنر ما به شمار می روند و تنوع زیبای قومیتی در کشور از موسیقی تا صنایع دستی تا لباس های سنتی را داریم البته بسیاری از این جلوه ها به دلیل کم توجهی در حال فراموشی است اما تلاش دولت این است که اینها برگردد چرا که نشانه حیات و ریشه دار بودن ملت است.
وی در ادامه به کاهش منابع آب در کشور اشاره کرد و گفت: مساله توجه جدی به منابع آب، مصارف آب و استفاده صحیح از آب باران می تواند از روستاها شروع شود و در این میان زنان نقش تاثیرگذاری دارند و باید در بحث مصارف آب تحولی ایجاد شود.
ابتکار اضافه کرد: موضوع اصلاح الگوی مصرف و استفاده صحیح از آب موضوع مهمی است و دهیاران در این زمینه می توانند نقش موثری داشته باشند البته توجه به حفظ ابعاد محیط زیست مانند پسماند نیز باید در اولویت برنامه های شما دهیاران قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مصیبت ما از روزی شروع شد که پلاستیک های غیرقابل تجزیه وارد کشور شدند، افزود: حالا بسیاری از روستاها گرفتار پسماندها هستند البته باید امکان بازیافت از پلاستیک و شیشه را در روستاها با برنامه ریزی صحیح انجام داد و این موضوع را تبدیل به یک فرصت برای اشتغال وکمک به حل معضلات روستا کنیم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه ما تغییر اقلیم را شاهد هستیم، گفت: باید سازگاری و تاب آوری لازم را داشته باشیم و با تاب آوری در بعد اجتماعی مشکلات را شناخت و با آن مواجهه کرد، چون اکنون اقلیم، خاک، آب و تنوع زیستی همه در حال آسیب دیدن هستند و باید در روستاها بیشتر به آن توجه کنند.
وی با بیان اینکه سرمنشاء تحولات و توسعه در روستاها است، افزود: رویکرد دولت دوازدهم موضوع اشتغال به ویژه برای روستاییان از جمله زنان و مردان است و مصوبه ای برای تامین یک میلیارد و 500 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی داریم که آیین نامه اجرایی آن ابلاغ شده است و مدیران کل امور بانوان استانداری ها در کارگروه آن مشارکت دارند و توزیع اعتبارات مبتنی بر نیازهای محلی و نگاه عادلانه به سهم زنان است و توزیع اعتبارات آغاز شده است.
ابتکار افزود: مهمترین مساله این است که از این فرصت برای توسعه پایدار روستایی استفاده کنیم و مشاغلی تعریف کنیم که با سنت ها و ظرفیت های محلی ما همخوانی داشته باشد.
اجتمام**٧٢٦٨**1021
خبرنگار: مهناز بیرانوند**انتشار: حسین نوروزیان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال