مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش:

مدارس شاهد جزو مدارس خاص نیست

تهران - ایرنا - مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: برخلاف تصور برخی، مدارس شاهد جزو مدارس خاص نیست بلکه با توجه به استراتژی انقلاب اسلامی، وجود این مدارس با هدف پشتیبانی از فرزندان شاهد و ایثارگر و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ضروری است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، محمدرضا رزاقی با حضور در استودیو الفبای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی این وزارتخانه به پیشینه تاسیس مدارس شاهد اشاره و اظهار کرد: براساس آنچه امسال در اساسنامه مدارس شاهد آمده است،‌ استانداردسازی مدارس مذکور تا رسیدن به یک مدل و سبک منسجم در مدارس شاهد در دستور کار خواهد بود و موضوع کیفیت بخشی را در این مدارس با تمام توان پیگیری می کنیم.
وی افزود: برخلاف تصور برخی که مدارس شاهد را جزو مدارس خاص قلمداد می کنند، چنین نیست بلکه با توجه به استراتژی انقلاب اسلامی وجود این مدارس با هدف پشتیبانی از فرزندان شاهد و ایثارگر و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ضروری است.

** رویکرد فرهنگی - تربیتی مدارس شاهد برجسته تر از سایر مدارس است
رزاقی تصریح کرد: از آنجا که مدارس شاهد در قیاس با سایر مدارس رویکرد فرهنگی و پرورشی برجسته تری را در کنار فعالیت‌های آموزشی خود دارند، استقبال و رغبت خانواده‌ها نسبت به ثبت نام در این مدارس همواره افزایش یافته است.
وی افزود:‌ با توجه به روند فعالیت‌ها در تمام مقاطع تحصیلی، شاهد درخشش دانش آموزان در برنامه‌ها و مسابقات مختلف علمی و فرهنگی و هنری بودیم و بر اساس آمار‌ها میزان قبولی در مسابقات و برنامه‌های علمی برای مقطع ابتدایی 99.89 درصد، برای متوسطه اول 99.79 درصد و برای متوسطه دوم 96.52 درصد بوده است.
مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، سامانه سجا را تنها سامانه الکترونیکی مدارس شاهد اعلام ودر مورد آمار قبولی دانش آموزان در کنکور سراسری اظهار کرد: مدارس شاهد سیستمی برای دسترسی به این اطلاعات ندارند لذا آمارهای مربوطه به بنیاد شهید اعلام می‌شود، اما به طور تقریبی قریب به اتفاق دانش آموزان نتایج موفقی در آزمون داشتند.

** توسعه رشته های فنی حرفه ای و کاردانش در مدارس شاهد
رزاقی گفت: ایجاد فضای شاد و جذاب در دوره ابتدایی، شناسایی و هدایت استعدادهای دانش آموزان شاهد در دوره متوسطه اول و ایجاد آمادگی ها و مهارت های زندگی در دانش آموزان دوره متوسطه دوم برای ورود به جامعه از جمله برنامه های آموزش و پرورش در مدارس شاهد است.
وی ادامه داد: در راستای ایجاد زیرساخت هایی برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین، گسترش رشته های فنی وحرفه ای و کاردانش در مدارس شاهد و همچنین آموزش مهارت های زندگی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگران خاطر نشان کرد: موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از ماموریت های اصلی مدارس شاهد است و تلاش می کنیم ترویج را با موضوعات تربیتی ترکیب کرده و به پیش ببریم.

** زیر پوشش قرار گرفتن دانش آموزان شاهد وایثارگر مناطق محروم در طرح پراکنده
وی رسیدگی به امور تحصیلی فرزندان شهدا و ایثارگران را از وظایف مهم و اصلی اداره کل شاهد و ایثارگران برشمرد و افزود: براساس درخواست استان ها در جاهایی که نیاز بوده، مدرسه شاهد ایجاد کردیم و در سایر مناطق از جمله جاهای محروم و دورافتاده فرزندان شاهد و ایثارگران را که مدرسه شاهد در منطقه آنها وجود ندارد و یا خود تمایل به حضور در مدارس شاهد نداشته اند، در قالب طرح پراکنده تحت پوشش قرار داده ایم، همچنین در این طرح ادارات آموزش و پرورش به ازای هر دانش آموز شاهد موظفند 2 ساعت برای فرد پیگیر امور شاهد ابلاغ صادر کنند تا او بتواند وضعیت تحصیلی دانش آموز شاهد را همواره در طول سال تحصیلی مورد ارزیابی قرار دهد و در صورت لزوم مشکلات دانش آموز را تارفع کامل از طریق بنیاد شهید پیگیری کند.

** تحصیل 380 هزار دانش آموز در مدارس شاهد
رزاقی از تحصیل بیش از 380 هزار دانش آموز در مدارس شاهد خبر داد و عنوان کرد: از یک هزار و 350 مدرسه شاهد در سراسر کشور، 559 مدرسه دوره ابتدایی، 394 مدرسه دوره متوسطه اول و 397 مدرسه متوسطه دوره دوم فعالیت می کنند و از مجموع مدارس متوسطه دوم، 7 مدرسه فنی وحرفه ای، 3 واحد کاردانش و 193 مدرسه نظری مدارس دخترانه را شامل می شوند.
وی آمار دانش آموزان خانواده های شهدا، ایثارگران و آزادگان در مدارس شاهد را 51 درصد اعلام و عنوان کرد: دانش آموزان گروه طرح هدف شامل؛ فرزندان شهدا و جانبازان بالای 25 درصد می شود و گروه دوم شامل فرزندان ایثارگرانی است که درصد جانبازی آنها کمتر از 25 است و گروه سوم محصلین در مدارس شاهد شامل دانش آموزان برگزیدگان علمی،فرهنگی و تربیتی است، بنابراین شهریه گروه اول را بنیاد شهید و گروه های دوم و سوم را والدین آنها به عنوان کمک سرانه پرداخت می کنند و با خانواده های بی بضاعت نیز در این زمینه تفاهم صورت می گیرد.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش از وجود 144 هزار و 350 همکار فرهنگی ایثارگر و شاهد خبر داد و اظهار کرد: 4 هزار و 79 شهید فرهنگی و 36 هزار دانش آموز شهید در کشور داریم و در مجموع 28 هزار و780 جانباز با درصدهای جانبازی مختلف در آموزش و پرورش خدمت می کنند.

** هوشمند سازی 85 درصد مدارس شاهد
وی از هوشمندسازی 85 درصد مدارس شاهد خبر داد و خاطرنشان کرد: گام های بسیاری در جهت فراهم کردن زیرساخت های هوشمندسازی و تهیه سخت افزارها و نرم افزارهای مدارس شاهد برداشته شده است.

** دومین جشنواره جایزه ملی ایثار در اسفندماه برگزار می شود
رزاقی گفت: دومین جشنواره جایزه ملی ایثار با هدف تقویت فعالیت های دانش آموزان مدارس شاهد در اسفندماه برگزار می شود و این دانش آموزان برگزیده در رشته های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری براساس شاخص های تعیین شده و در کنار سایر برگزیدگان از حوزه های علمیه و دانشگاه های سراسر کشور مورد تقدیر قرار می گیرند.
فراهنگ ** 1883 ** دریافت: مریم جلوداران * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال