رویدادهای خبری روز یکشنبه افغانستان

کابل - ایرنا - وقوع لرزه در استان «بدخشان»، کشته شدن 4 سرباز پلیس بدست همکارشان در «غور»، دیدار معاون وزارت خارجه ایران با همتای افغان خود در کابل، رد شرکت نماینده طالبان در نشست ترکیه و کشته شدن 17 داعشی در حمله هوایی در«ننگرهار» از رویدادهای مهم خبری روز یکشنبه درافغانستان است.

** وقوع زمین لرزه در استان «بدخشان»
زمین لرزه ای به قدرت 5.4 درجه در مقیاس ریشتر ظهر روز یکشنبه در استان بدخشان در شمال شرق افغانستان به وقوع پیوست که لرزه آن در کابل نیز احساس شد.
بر اساس گزارش منابع مسئول افغانستان مرکز این زمین لرزه شهرستان «جرم» در بدخشان بوده که در عمق 204 کیلومتری زمین رخ داده است و تاکنون از آمار تلفات و خسارات احتمالی آن خبری منتشر نشده است.

**کشته شدن 4 سرباز پلیس توسط همکار خودشان در «غور»
یک سرباز پلیس در استان غور به طرف همکاران خود شلیک کرده است که در نتیجه این اقدام 4 تن از سربازان کشته و یک تن دیگر زخمی شده اند.
این حادثه صبح امروز در منطقه «شاتیغ» در شمال شهر «فیروزکوه» مرکز استان غور رخ داد و شخص مهاجم دستگیر شده است.
منابع محلی با تایید این خبر انگیزه این اقدام را اعلام نکرده اند و تنها به این نکته بسنده کرده اند که مهاجم پس از یک تماس تلفنی اقدام به شلیک کرده است و بازجویی دامه دارد.

** دیدار معاون وزارت خارجه ایران با همتای افغان خود در کابل
برخی منابع خبری افغانستان امروز از دیدار «محمد کاظم سجادپور» معاون وزارت امور خارجه جمهور اسلامی ایران با «نصیراحمد اندیشه» معاون اداری وزارت خارجه افغانستان در کابل خبر دادند و از محتوای این دیدار تنها به اعلام بحث در مورد روابط دو جانبه اکتفا کرده اند.
در این ملاقات اندیشه خطاب به هیأت ایرانی از اهمیت نقش مراکز مطالعات راهبردی در تحلیل، ارزیابی و روابط کشورها سخن گفته و بر تداوم روابط و نشست‌های مرکز مطالعات راهبردی وزارت امور خارجه افغانستان و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده است.

**طالبان شرکت هیأت خود در نشست ترکیه را رد کرد
«ذبیح الله مجاهد» که خود را یکی از سخنگویان گروه طالبان معرفی می کند روز یکشنبه در واکنش به خبر منتشر شده در رسانه ها که از دیدار نمایندگان شورای عالی صلح، طالبان و حزب اسلامی در ترکیه اطلاع داده اند گفت که نماینده طالبان در این نشست شرکت نکرده است و این کار تبلیغات سوء دشمنان علیه این گروه است.
یک عضو شرکت کننده در نشست ترکیه به رسانه ها گفته بود که نمایندگان شورای عالی صلح، حزب اسلامی و طالبان روز گذشته در ترکیه دیدار و گفت و گو کرده اند.

**حمله هوایی به مواضع داعش در «ننگرهار» 17 کشته برجای گذاشت
«عطاالله خوگیانی» سخنگوی استاندار ننگرهار افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که حملات هوایی به مواضع گروه تروریستی داعش در شهرستان «ده بالا» انجام شد که در آن 17 عضو این گروه کشته شدند.
وی افزود این حمله توسط هواپیمای بدون سرنشین روز گذشته در شهرستان ده بالا انجام شده است.

آساق*291*1104*1663**انتشار دهنده: خسرو حسینی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال