مقام افغان:120هزار مسجد درافغانستان باتبلیغات منفی وحدت ملی راخدشه دار می کنند

مشهد - ایرنا- معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: 120 هزار مسجد در افغانستان وجود دارد که پیش نمازهای آنها زیر نظر دولت نیستند و با نفرت پراکنی و تبلیغات، وحدت ملی افغانستان را خدشه دار می کنند.

سیدحسین فاضل آغا سنچارکی روز یکشنبه در نشست گفت وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: حدود 165 هزار مسجد در افغانستان وجود دارد که از این تعداد تنها حدود 40 تا 45 هزار مسجد تحت کنترل وزارت حج و اوقاف افغانستان است.
وی ادامه داد: مردم افغانستان در جایی زندگی می کنند که پیرامون آن کشورهایی هستند که در آنها بیش از 100 هزار مدرسه دینی وجود دارد که افکار افراطی و خشونت را تولید و ترویج می کنند و تا زمانی که با ریشه ها و منابع افراطی گری مقابله نشود با مشکل مواجه هستیم.
معاون وزیر فرهنگ افغانستان گفت: افغانستان از پرورشگاه های عارفان بزرگ و فرهنگ سازان بوده که اکنون مزارهای آنان در هرات باستان، غزنه و بلخ موجود است اما 40 سال است سرزمین همین بزرگان در آتش جنگ و خشونت می سوزد.
وی افزود: باید بکوشیم عشق، مدارا، شکیبایی، بردباری، انسان دوستی و خدمتگزاری را به فرهنگ غالب و رفتار عمومی تبدیل کنیم و میدان را از خشونت طلبان بگیریم و تنها در این صورت است که به هدف خود از نشست گفت وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند رسیده ایم.
دبیرخانه دائمی گفت وگوهای فرهنگی بین المللی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری و مشارکت مجموعه ای از نهادهای علمی ایرانی و غیرایرانی شکل گرفته است. گفت وگوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان آسیایی به دلیل ظرفیت های متنوع و گسترده فرهنگی موجود در این منطقه از اولویت های اساسی دبیرخانه گفت وگوهای فرهنگی به شمار می آید.
در ادامه نشست های منطقه ای گفت وگوهای فرهنگی آسیایی که پارسال در کشورهای هند، مالزی و قزاقستان برگزار شد نخستین اجلاس بین المللی گفت وگوهای فرهنگی آسیایی با موضوع 'تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصت های همگرایی و همکاری' روزهای 23 تا 25 دی ماه در تهران، مشهد و بابلسر برگزار می شود.
در برپایی این اجلاس 70 نفر از نخبگان و شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی در نشست های تخصصی با همتایان ایرانی خود درمورد موضوعات فرهنگی، تاریخی و عرفان و تصوف گفت وگو و تبادل نظر می کنند.
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/1922

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال