مختل شدن زندگی در کهریزک با بوی بد زباله آرادکوه

شهرری - ایرنا- بوی بد متصاعد شدن گازهای پسماند زباله در مجتمع آرادکوه تنفس مردم شهرهای باقرشهر، کهریزک، جنوب شهرری و مسیر و اطراف فرودگاه امام خمینی(ره) را مختل کرده و حل این معضل نیاز به سرمایه گذاری زیاد و یک عزم ملی دارد.

به گزارش ایرنا، مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه کهریزک در کیلومتر 23 جاده قدیم تهران – قم و در جنوب کهریزک واقع شده است. این مرکز روزانه به طور متوسط هشت هزار تن انواع پسماندهای مختلف از منابع مختلف تولید همچون مناطق 22 گانه، شهرک و شهرهای اطراف، مراکز بهداشتی و درمانی، لجن و سرشاخه و غیره جهت امحا و دفع به این مرکز ارسال می شود.
در حال حاضر تاسیسات مختلفی در خصوص دفع و بازیافت پسماندهای شهر تهران در این مجتمع مشغول به فعالیت هستند که از آن جمله می توان به واحد های پردازش، سایت هوادهی تولید کمپوست، واحد های پالایش کمپوست، سامانه ریجکت سوز و واحد تصفیه خانه شیرابه اشاره کرد با این وجود این سایت جمع آوری زباله نیاز به بازسازی و نوسازی دستگاه های زباله سوز دارد و دفع سنتی زباله در این منطقه معضلات زیست محیطی زیادی را ایجاد کرده است.

** بوی نامطبوع آرادکوه ناشی از تجزیه فرآیند کمپوست است
کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت و محیط زیست استان تهران در این زمینه اظهار کرد: این مجتمع به همراه مرکز دفن آبعلی از اوایل سال 1340 پذیرای پسماندهای شهر تهران و شهرک های مجاور است که مرکز دفن آبعلی به خاطرنزدیکی به رودخانه جاجرود در سال 67 تعطیل شد و مجتمع آرادکوه به عنوان تنها مرکز جمع آوری پسماند شهر تهران در حال حاضر در حال فعالیت است.
فاطمه اکبری عنوان کرد: روزانه بالغ بر هشت هزارو 293 تن پسماند در آنجا تجمیع می شود و توسط خطوط پردازش با ظرفیت هفت هزار تن در روز پردازش می شود.
وی ادامه داد: از این حجم از پسماندی که به این مجتمع وارد می شود؛ چهار هزارو 832 تن دفع و 200 تن هم در ریجکت های روسرندی به واحد ریجکت سوز می رود، 105 تن پسماند پزشکی هم به صورت جداگانه دفع می شود.
وی تصریح کرد: سه هزارو 148 تن از این حجم از زباله نیز به صورت کمپوست تجزیه می شود که بوی بد این مجتمع هم ناشی از این فرآیند است.
وی در مورد چگونگی این فرآیند هم گفت: بعد از این که زباله به کمپوست تبدیل شد در محوطه های بزرگ به صورت پشته جمع آوری می شود تا فعالیت میکروارگانیسم لازم برای تجزیه انجام گیرد.
وی اضافه کرد: کمپوستی که در این محوطه جمع آوری می شود برای تجزیه بهتر بصورت آب پاش خیس می شود و در این حالت فرآیند تخمیر باعث متصاعد شدن گازسولفید هیدروژن و آمونیاک و غیره می شود که عمده بوی نامطبوع در این منطقه نیز ناشی از این فرآیند است.

** محدودیت زمین مهمترین مانع برای انتقال آراد کوه است
فاطمه اکبری در ادامه با بیان اینکه مدیریت اجرایی پسماند ها بر عهده شهرداری ها است و محیط زیست تنها نظارت بر دفع آلودگی ها را بر عهده دارد، افزود: انتقال پسماند های تهران به مکانی دیگر از وظایف قانونی شهرداری است.
وی افزود: با توجه به اینکه در استان تهران محدودیت زمین وجود دارد و اراضی هم که برای محل جدید زباله شناسایی می شود بازده اقتصادی ندارد این انتقال تاکنون انجام نشده استضمن اینکه شهرداری ها هم در این زمینه فعالیت هایی را انجام داده اند ولی تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

** استفاده از انرژی های تجدید پذیر و فناوری هاضم تنها راه مقابله با بوی نامطبوع است
کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت و محیط زیست استان تهران با بیان اینکه تغییر وضع موجود در این سایت نیاز به مدیریت صحیح است، افزود: در کشور همسایه ما ترکیه برای دفع پسماند از فناوری هاضم استفاده می شود که می تواند تجربه خوبی برای دفع پسماند در کشور ما هم باشد.
فاطمه اکبری با تاکید بر استفاده از تکنولوژی های نوین در مدیریت پسماند شهری، تصریح کرد: کارخانه هاضم بی هوازی از پیشرفته ترین فناوری روز دنیا است که نیاز است از این فناوری در کشور ما هم استفاده شود.
وی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را هم در از بین بردن پسماندها و بوی نامطبوع ناشی از آن را ضروری بیان کرد و ادامه داد: در این روش گاز متان تولیدی می‌تواند با بکار گیری دستگاه‌های مختلفی مانند گنبدهای ذخیره‌سازی زیست گاز، بیوفیلترها و سیستم‌های ترکیبی تولیدکننده حرارت و قدرت جمع‌آوری شده و به گرما و الکتریسیته تبدیل گردد.
وی بیان کرد: علاوه بر تولید انرژی تجدیدپذیر، این فرآیند همچنین می‌تواند بقایای مواد هضم شده غنی از نیتروژن و فسفر را برای تبدیل و استفاده به عنوان کودهای گیاهی به کار گیرد.
وی گفت: در هر صورت اگر نتوانستیم از این فناوری ها استفاده کنیم حداقل سیستم های زباله سوز این سایت را باید پیشرفته کنیم تا از بوی نامطبوع این منطقه از تهران کاسته شود.
این کارشناس محیط زیست عنوان کرد: شهرداری ها بایستی از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنند و در قالب طرح های مشارکتی فناوری دفع زباله را ساماندهی کند.
وی با بیان اینکه تفکر درآمدزایی در این زمینه باید مدنظر نباشد افزود: برای سلامت و محیط زیست جامعه باید هزینه کرد و تنها به فکر منفعت و سود ناشی از جابجایی این فناوری ها نباشیم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بخش خصوصی به شدت مایل است تا در این بخش سرمایه گذاری کند اما فراهم کردن بستر و شرایط قانونی بر عهده مسئولان است و باید تضمین های لازم در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد تا مشکلات این بخش از دفن پسماند در آرادکوه حل شود.
مدیرعامل مجتمع آرادکوه در ادامه دریاچه شیرابه زباله و کمپوست را منبع تولید بوی نامطبوع این مجتمع بیان کرد و افزود: با احداث تصفیه خانه وخشکاندن دریاچه شیرابه در آرادکوه یکی از کانون های این بوی نامطبوع به حداقل رسید.
محمد عظیمیان ادامه داد: از بین بردن بوی کمپوست نیاز به ساخت سیلو هایی در 10 هکتار است که این کمپوست که کانون اصلی بوی نامطبوع در این منطقه است را در محیطی سرپوشیده هضم کند و بوی متصاعد شده از آن هم به جریان الکتریسیته تبدیل شود.

** بوی نامطبوع زندگی مردم کهریزک را مختل کرده است/ شهرداری اراده ای برای حل این معضل ندارد
بخشدار کهریزک در ادامه با بیان اینکه هم اکنون تنفس مردم جنوب تهران به علت بوی نامطبوع پسماند آرادکوه مختل شده است اظهار کرد: این بوی نامطبوع در شهر کهریزک، باقرشهر، مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) و بخش های جنوبی شهرری قابل استشمام است.
علی توکلی افزود: دامداری ها، مرغداری ها و فاضلاب واوان و دیگر فاضلاب های روان در جنوب تهران نیز از دیگر کانون های بوی نامطبوع در جنوب تهران است، هرچند کانون اصلی این بوی نامطبوع از مجتمع پسماند آرادکوه سرچشمه می گیرد.
وی با بیان اینکه شهرداری تهران طبق قانون مدیریت پسماند متولی حل این معضل است گفت: شهرداری تهران باید چند سالی اولویت اصلی خود را از ترافیک به دفع پسماند تغییر دهد با این وجود است که می توانیم شاهد حل این معضل ملی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: هرچند که بازدید هایی هم توسط مسئولان از این مجتمع انجام شده است ولی اراده ای برای حل بوی نامطبوع در جنوب تهران وجود ندارد.

** 2 کارخانه زباله سوز در آرادکوه احداث می شود
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران نیز در ادامه از احداث 2 کارخانه زباله سوز ریجکت در این مجتمع خبر داد و افزود: راه اندازی کارخانه زباله سوز 100 تنی برای پسماند های عفونی و سه هزارو 200 تنی برای سوخت زباله های ریجکت در دستور کار مدیریت پسماند شهرداری تهران قرار دارد.
رضا عبدلی اظهار کرد: قرار داد کارخانه زباله سوز عفونی با یک شرکت خصوصی و سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران امضا شده و عملیات اجرایی آن بزودی شروع می شود.
وی در مورد کارخانه سه هزارو 200 تنی زباله سوز ریجکت هم گفت: ریجکت زباله هایی را شامل می شود که ارزش حرارتی دارند و از سوخت آنها انرژی الکتریسیته تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: آگهی بین المللی جذب سرمایه گذار این کارخانه نیز داده شده است و به محض امضای این قرارداد در طی 18 ماه تا 2 سال این کارخانه به بهره برداری می رسد
وی در مورد بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) نیز تصریح کرد: این بوی نامطبوع باعث ایجاد مزاحمت هایی برای گردشگران خارجی می شود که شایسته کشور ما نیست و باید در این زمینه چاره اندیشی شود.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران افزود: تنها 15 درصد از این بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه مربوط به مجتمع پسماند آرادکوه است و 85 درصد آن مربوط به دامداری ها،مرغداری ها و فاضلاب های واوان و جنوب تهران است.
وی گفت: بازدید هایی از این کانون های آلودگی زیست محیطی انجام شده است و هشدارهای لازم هم داده شده است.

** تخصیص بودجه 2 میلیارد دلاری برای مدیریت پسماند در سال آینده
مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران نیز در ادامه گفت: برای مدیریت پسماند در تمام کشور، در سال آینده 2 میلیارد دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی به وزارت کشور اختصاص پیدا کرده است.
رضا نقوی اظهار کرد: این اعتبار مختص کلانشهرها و شهر های ساحلی است که طرح های پسماند آماده داشته باشند.
وی افزود: با توجه به اینکه 20 درصد از زباله کشور در تهران تولید و دفع می شود انتظار داریم با اختصاص این رقم از اعتبار بتوانیم بسیاری از مشکلات مجتمع آرادکوه را حل کنیم.
بخش کهریزک از توابع شهرستان ری، از شمال به بهشت زهرا(س)، از غرب به اتوبان تهران ـ قم، از شرق به باقر شهر و از جنوب به شهر حسن آباد فشافویه محصور و در فاصله 13 کیلومتری شهرستان ری واقع شده است.
شهرستان ری با جمعیت بیش از یک میلیون نفر (به مرکزیت شهرری) دارای پنج بخش مرکزی، کهریزک، فشاپویه، خاوران و قلعه نو و چهار شهر شهر ری، کهریزک، باقرشهر و حسن‌آباد در جنوب کلانشهر تهران واقع شده است.
6003
گزارش: روح اله صائب

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال