بارندگی ها در نمین کاهش یافت

اردبیل - ایرنا - فرماندار نمین گفت: در سال جاری میزان بارندگی ها در این شهرستان نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایرنا ، فرهاد عبدالعلی پور روز یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب نمین افزود: وضعیت بارندگی و سطح برداشت از آبهای زیرزمینی در دشت اردبیل به سطح هشدار رسیده است.
وی با اشاره به اینکه میزان بارش نزولات جوی در شهرستان نمین در سال آبی جاری 2.7 میلی متر بوده اظهار کرد: این میزان در مدت مشابه سال گذشته 5.4 میلی متر بوده است که میزان کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.
فرماندار نمین گفت: با ادامه این روند بازندگی و برداشت بی رویه و غیر قانونی از سفره آبهای زیرزمینی دشت اردبیل در سال های آینده با مشکل تامین آب شرب مواجه خواهد شد.
عبدالعلی پور اظهار کرد: در سال جاری 4.1 هکتار از بستر رودخانه های این شهرستان رفع تصرف و آزادسازی شد.
او افزود: 19.5 کیلومتر دیگر از حریم رودخانه های شهرستان نمین در دست اقدام برای آزادسازی بستر ، لایروبی و بازگشایی است.
فرماندار نمین گفت: در 2 ماه گذشته با شناسایی و انسداد هشت حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان نمین حدود 500 هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.
نمین در 30 کیلومتری شرق اردبیل قرار داد.
در سال های اخیر مسوولان استان اردبیل از تنش بی آبی خبر می دهند که از چند سال پیش استان را تهدید می کند و اگر مدیریت مصرف ، بازیابی و تقویت سفره های زیر زمینی و مهار و ساماندهی روان آب ها صورت نگیرد می تواند به بحرانی جدی تبدیل شود.
هشت شهر از 25 شهر استان هم اکنون با تنش آبی مواجه می باشند، اردبیل، نمین، عنبران، مشگین شهر،لاهرود، گیوی، خلخال و فخرآباد شهرهای گرفتار با تنش آبی هستند و در برخی از آنها در تامین کافی آب شرب نیز مشکلاتی وجود دارد.
تعداد روستاهای دارای مشکل آب در استان نیز رقم قابل توجهی را شامل می شود و برخی آمارها تعداد روستاهایی که آب آنها با تانکر تامین می شود را 70 روستا ذکر می کنند.
خبرنگار: ساسان رحمتی ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
7120/6018

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال