اعلام فهرست انتخابی حیدر العبادی، حزب الدعوه بی طرفی اختیار کرد

بغداد - ایرنا – همان طور که انتظار می رفت، حیدر العبادی و نوری المالکی دو عضو برجسته حزب الدعوه اسلامی عراق، دو فهرست انتخاباتی مجزا ارائه کردند و حزب الدعوه اسلامی عراق نیز تصمیم گرفت که در انتخابات جاری، موضع بی طرفی اتخاذ کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بعد از اعلام فهرست های انتخابی 'ائتلاف النصر' به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر عراق و 'ائتلاف دولت قانون' به رهبری 'نوری المالکی'، حزب الدعوه اسلامی عراق در بیانیه ای اعلام کرد که در انتخابات 2018 بی طرفی اختیار کرده و با هیچ فهرست انتخاباتی، ائتلاف سیاسی تشکیل نمی دهد.
این حزب در عین حال به اعضای خود اجازه داده است که به طور شخصی و نه عنوان حزبی با هر فهرست انتخابی که صلاح می دانند، ائتلاف کرده و در رای دادن در انتخابات آینده آزاد هستند.
حیدر العبادی نیز امروز یکشنبه در صفحه شخصی در توئیتر، با اعلام تشکیل فهرست انتخاباتی خود اعلام کرده است که هدف این ائتلاف سازندگی، توسعه و جذب سرمایه ها، مشارکت عمومی در اداره کشور و فراتر از چارچوب های سیاسی فرقه ای و قومی است.
طبق اعلام رسانه های عراق، فهرست انتخابی ائتلاف النصر (ائتلاف پیروزی) متشکل از دو ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و ائتلاف 'النصر العراق' به رهبری العبادی شکل گرفته و بر آن نام 'ائتلاف النصر' گذاشته اند و العبادی رهبری این فهرست انتخاباتی را بر عهده گرفته است.
مهمترین اعضای ائتلاف حیدر العبادی نخست وزیر، برخی شخصیت های حزب الدعوه اسلامی امثال 'ولید الحلی'، 'عباس البیاتی'، 'علی العلاق' و 'جاسم محمد جعفر'، جریان اصلاح طلب به رهبری 'ابراهیم الجعفری' وزیر خارجه عراق، 'حرکه العطاء' به رهبری فالح الفیاض رییس تشکیلات الحشد الشعبی، گروه مستقل ها به رهبری حسین شهرستانی و حزب فضیلت اسلامی هستند.
'عبدالرحمن اللویزی' نماینده استان نینوا در پارلمان عراق و 'خالد العبیدی' وزیر سابق دفاع عراق به علاوه 'سعد الحدیثی' سخنگوی دولت العبادی، مهمترین چهره های سنی در ائتلاف العبادی هستند.
ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری که با العبادی، فهرست انتخاباتی واحد تشکیل داده نیز شامل 9 گروه از گروه های مقاومت اسلامی از جمله عصائب اهل الحق، کتائب سید الشهداء، بابلیون (مسیحی)، رسالیون، کتائب امام علی (ع)، سرایا الخراسانی و سرایا الجهاد و البناء هستند.
علاوه بر گروه های مقاومت اسلامی، 11 حزب سیاسی در ائتلاف هادی العامری به فهرست مشترک العبادی - العامری پیوسته اند که مهمترین آنها، سازمان بدر، مجلس اعلای اسلامی و سازمان عمل اسلامی عراق هستند.
از طرفی نوری المالکی نخست وزیر سه دوره گذشته انتخابات عراق - که دوره سوم را به خاطر فشار داخلی ناچار شد به نفع العبادی کنار برود - به همراه بخشی از اعضای حزب الدعوه اسلامی، برخی گروه های مقاومت اسلامی و جریان های سیاسی تازه تاسیس، بار دیگر با نام فهرست انتخاباتی' ائتلاف دولت قانون' وارد رقابت انتخاباتی شده است.
این درحالیست که تکلیف دو جریان سیاسی وابسته به سید عمار حکیم و مقتدا صدر در انتخابات آینده هنوز در هاله ای از ابهام است هرچند برخی از افراد مطلع عراقی گفته اند که احتمال دارد سید عمار حکیم و مقتدا صدر به فهرست مشترک العبادی - العامری بپیوندند.
'محمود الربیعی' عضو دفتر سیاسی گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق به رهبری 'قیس الخزعلی' امروز یکشنبه در گفت و گوی رسانه ای درباره تایید یا نفی پیوستن جریان حکیم و صدر به فهرست مشترک ائتلاف العبادی – العامری سکوت اختیار کرد.
'فادی الشمری' از اعضای برجسته جریان حکمت ملی امروز یکشنبه در صفحه شخصی خود نوشته است که 'در 48 ساعت آینده، منتظر شگفتی های مهمی که ساختار فهرست های انتخاباتی آینده را مشخص خواهد کرد، باشید.'
وی گفته است که جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم)، فهرست انتخاباتی خود را که به دور از فرقه گرایی و قومی است با مشارکت چهره های جوان و پر انرژی و تعدادی از جریان های جدید سیاسی اعلام می کند.
این درحالیست که مقتدا صدر غیر از دستوری که قبلا به جریان صدر صادر کرد و گفت که جریان صدر در این دوره از انتخابات، فهرست انتخابی نمی دهد و از فهرست های نزدیک به مطالبات صدری ها حمایت می کند، تاکنون موضع جدیدی اعلام نکرده است.
رسانه های عراق پیشتر نوشته بودند که جریان صدر درصدد حمایت از حزب کمونیست و جریان های مدنیت خواه در انتخابات آینده هستند.
در حالی که ساختار کلی فهرست های شیعی در حال روشن شدن است، هنوز پیرامون ساختار و شکل ائتلاف های سیاسی اهل سنت و کردها در عراق، ابهام وجود دارد.
تاکنون دو ائتلاف اهل سنت یکی به رهبری 'سلیم الجبوری' رییس پارلمان عراق و دیگری به رهبری 'اسامه النجیفی' معاون رییس جمهوری عراق روشن شده است اما هنوز دیگر فهرست های موازی، رقیب این دو فهرست بزرگ اعلام موجودیت نکرده اند.
موضع 'شیخ مهدی الصمیدعی' رییس دار الافتاء اهل سنت عراق که چند ماه قبل وعده داده بود که در انتخابات آینده، شگفتی ساز باشد، هنوز نامعلوم است و بخشی از جریان های اهل سنت که در طول سه سال اخیر منتقد جریان های موجود سیاسی بودند، نیز هنوز اعلام وجود نکرده اند.
وضعیت جریان های نزدیک به افکار حزب منحله بعث نیز از مسائل، بحث برانگیز است که وضعیت و گرایش های برخی ها روشن شده اما تاکنون به طور جدی، افکار و آراء خود را در صحنه تبلیغات انتخاباتی مطرح نکرده اند.
در بین کردها نیز جریان اپوزیسون کرد متشکل از ائتلاف 'برهم صالح' معاون سابق نخست وزیر عراق، جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق، از ائتلاف دو حزب حاکم در شمال عراق (اتحادیه میهنی و دمکرات کردستان عراق) جدا شده اند و فهرست جداگانه داده اند.
به تبع این عدم یکدستی که در جریان های کرد ایجاد شده، حزب اتحادیه اسلامی کردستان عراق نیز اعلام کرده است که به دلیل عدم توافق برای تشکیل یک فهرست انتخابی واحد، این حزب به صورت جداگانه در انتخابات آینده شرکت می کند.
به این ترتیب ائتلاف کردها فقط محدود به دو حزب حاکم یعنی اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق خواهد شد و عدم اعلام تاسیس این فهرست انتخاباتی تا به این لحظه، گمانه زنی ها را در خصوص احتمال، عدم اتفاق یا حتی چند پاره شدن فهرست انتخاباتی دو حزب حاکم را بالا برده است.
انتخابات 12 ماه می 2018 (22 اردیبهشت ماه 97) همزمان هم انتخابات شورها و هم انتخابات پارلمانی را شامل خواهد شد.
با توجه به اینکه نظام اداره عراق مبتنی بر پارلمان است و انتخاب نخست وزیر، رییس جمهور، رییس پارلمان و وزیران کابینه مرتبط با انتخابات پارلمانی است، بر همین اساس، انتخابات پارلمانی که هر چهارسال یکبار در عراق برگزار می شود، از اهمیت بالایی برخورد دار است.
به دلیل این که انتخابات امسال، اولین انتخابات بعد از پیروزی کامل عراق بر گروه تروریستی داعش است، این انتخابات با اهتمام مضاعفی مورد توجه جریان های سیاس داخل عراق و کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته و گفته می شود که این انتخابات ساختار آینده سیاسی عراق را ترسیم می کند.
خاورم *353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال