رأی الیوم: سیاست خارجی آمریکا بی برنامه وشکست خورده است

تهران- ایرنا – روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' با اشاره به تصمیم اخیر ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم ها ضد ایران، این اقدام را نشان دهنده بی برنامه بودن سیاست آمریکا و شکست آن در حل و فصل مسالمت آمیز موضوعات بین المللی دانست.

'رأی الیوم' روز یکشنبه نوشت: ترامپ می گوید این آخرین بار است که تعلیق تحریم ها را تمدید می کند، اما تحلیلگران ضمن به سخره گرفتن سخنان ترامپ می گویند وی هر بار که تعلیق تحریم ها را تمدید می کند، فکر می کند این آخرین بار است، اما همیشه از تصمیم خود صرف نظر می کند. چرا که خروج از توافق هسته ای تصمیمی خطرناک و مخالف با قوانین و تصمیم های بین المللی بوده و ایالات متحده را منزوی خواهد کرد.
این روزنامه افزود: خروج از برجام، بدین معنا خواهد بود که دولت آمریکا به توافق نامه ها و پیمان ها پایبند نیست؛ لذا از سوی جامعه بین المللی غیر قابل اعتماد ومنشأ تهدید امنیت و صلح بین الملی شمرده خواهد شد آن هم در شرایطی که تهران به پیمان ها و قطعنامه های بین المللی پایبند بوده است.
به نوشته رای الیوم، تحلیلگران بر این باور هستند که موضع ترامپ در خصوص برجام نشان دهنده بی برنامه گی سیاست های آمریکا و همچنین شکست دولت آن در حل وفصل مسالمت آمیز و قانونی مسائل بین المللی است. رییس جمهور آمریکا تلاش می کند با تصمیم های مضحک خود، به برجام ضربه بزند اما این اقدام هم با مفاد برجام و هم با اجماع بین المللی در تضاد است.
ترامپ در اقدامی قابل پیش بینی روز جمعه تعلیق تحریم ها ضد ایران را تمدید کرد و گفت که این آخرین باری است که تحریم ها تعلیق می شود و باید عیوب و کاستی های برجام رفع شده و اصلاحاتی در آن صورت گیرد. همزمان با اقدام ترامپ، وزارت خزانه داری آمریکا هم 14 فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکی به فهرست تحریم های خود اضافه کرد.
از سوی دیگر 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام آمریکا در پیامی توئیتری تاکید کرد که سیاست ترامپ و آن چه که اعلام کرد، تلاشی از روی استیصال برای تضیعف توافقی مستحکم و چند جانبه بود.
وی در ادامه افزود: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و به جای لفاظی های تکراری، آمریکا می بایست همانند ایران به طور کامل به تعهدات خود (درچارچوب این توافق) عمل کند.
بسیاری از مقامات ایرانی تاکید می کنند که ایران گزینه های فراوانی روی میز دارد تا به سیاست های واشنگتن در مکان و زمان مناسب پاسخ دهد.
اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان نیز ضمن حمایت از برجام، بر حق ایران برای استفاده از امتیازات اقتصادی خود اتفاق نظر دارند.
خاورم**3224 *1049
مترجم: پرستو سعیدی /انتشار دهنده : مریم کاظمی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال