جادوی حنجره های طلایی در تالار رودکی

تهران- ایرنا- گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو که یک گروه کر آکاپلا است، همزمان با چهارمین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی تهران اجرا داشت.

به گزارش روز شنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، آکاپلا نوعی از موسیقی آوازی یک یا چند نفره است که برای اجرا بدون همراهی ساز ساخته می‌شود.
با اینکه تالار رودکی ظرفیت محدودی دارد اما تمامی صندلی ها پر بود و رضایت از چهره حاضران مشهود، به طوریکه پایان هر قطعه تشویق های طولانی و به صورت ایستاده نشان می داد که مخاطبان خرسندند، مگر می شد از این کنسرتی که با زحمت و تبحر نوایی زیبا را بدون ساز اجرا می کرد، راضی نبود.
گروه آوازی تهران در کنسرت شب گذشته، قطعاتی از موتسارت، خاچاطوریان، باخ، ممدوف، ولاسکوز، بلتران روز، آبز، بلیستاین، کاف من، مک کارتی، آبا و همچنین شهرام توکلی، حسین علیزاده، بهزاد عبدی و پرویز مشکاتیان نواخت.
گروه آوازی تهران (وکاپلا) یک گروه کر آکاپلا است که فعالیت خود را به سرپرستی میلاد عمرانلو در زمستان 1384 آغاز کرد.
در این گروه 11 نفره، میلاد عمرانلو رهبر گروه، پگاه عینک چی و سلماز جوانبخت (سوپرانو)، مهدیه صفدری، یلدا نوری و صدف بهرام جاویدی (آلتو)، نوید ناصحی فر و سیدمحمدرضا سیدی (تنور)، نود یزدانیان، محمد حقیقی و فرزاد امیدی (باس) و کیارش رکنی نژاد (بیت باکس) حضور داشتند.
خواننده های گروه آوازی تهران در 4 بخش صدایی سوپرانو، آلتو، تِنور و باس فعالیت می کنند که هر بخش صدایی خود قابلیت تقسیم به دو زیر بخش را دارد.
گروه آوازی تهران در اواخر سال 1385 سبک جدید خود را با الهام از گروه‌های اروپایی آغاز کرد و به این ترتیب آغاز فصلی نو را در موسیقی آکاپلای ایران رقم زد و اولین کنسرت گروه به شیوه جدید در مرداد سال1386 در سالن رودکی برگزار شد.
این گروه طی سال های فعالیت خود کنسرت های متعددی در تالار وحدت تهران و شهرهای مختلف ایران و کشورهایی همچون کره جنوبی، ایتالیا و اتریش داشته است.
علاوه بر آن، با شرکت در جشنواره های متعدد بین المللی موفق به کسب مدال های طلا، نقره و برنز شده است، از جمله در مسابقات جهانی گروه های کر در روسیه (1395)، لتونی (1393) و چین (1398)؛ مسابقات بین المللی ایتالیا (1388)؛ جشنواره موسیقی محلی اسپانیا (مهر 1388)؛ مسابقات آسیایی کر در کره جنوبی (تیر 1388) و جشنواره بین المللی موسیقی فجر (بهمن 1387).
گروه آوازی تهران تاکنون دو آلبوم با نام های «وکاپلا» و «وکاپلا 2» منتشر کرده است که به ترتیب به موسیقی آهنگسازان ایرانی و موسیقی فیلم اختصاص دارند و در این آلبوم خوانندگان برجسته ای چون همایون شجریان و وحید تاج به عنوان خواننده مهمان حضور داشته اند.
تالار رودکی امروز یکشنبه 24 دی ماه ساعت 18:30 میزبان کر فیلارمونیک ایران به رهبری علیرضا شفقی نژاد و گروه موسیقی امیر جاهد در ساعت 21 و 30 است.
سی وسومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می شود.
فرهنگ**9012**1055
خبرنگار: زهرا امیری**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال