در گفت و گو با ایرنا

تحلیلگر لبنانی: ادامه برجام اجتناب ناپذیر است

بیروت-ایرنا-«سامی النادر» تحلیلگر لبنانی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در تمدید تعلیق تحریم ها علیه ایران تاکید کرد که ادامه برجام اجتناب ناپذیر است و ترامپ نمی تواند به آسانی از توافقی خارج شود که دولت پیشین آمریکا آن را امضا کرده است.

در ادامه متن کامل این گفت و گو می آید:

*ایرنا: تحلیل شما از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در تمدید تعلیق تحریم های ضد ایران چیست؟
*سامی النادر: این تصمیم قابل پیش بینی بود. ترامپ به آسانی نمی تواند از توافقی خارج شود که دولت پیشین آن را امضا کرده است و چاره ای جز ادامه آن وجود ندارد. در این زمینه باید به دو عامل توجه کرد: نخست اینکه پنج طرف این توافق پایبندی خود به آن را اثبات کرده اند و معتقدند این توافق در راستای دور شدن از خط سلاح هسته ای است. دوم اینکه ارکان کاخ سفید از جمله ماتیس وزیر دفاع، مک مستر مشاور امنیت ملی و جان کیلی وزیر امنیت داخلی این توافق را تایید می کنند و معتقدند که این توافق کارکردهای خود را به درستی انجام داده است. البته همزمان آنها ایران را تهدیدی برای واشنگتن می دانند و به همین دلیل تحریم های دیگر غیر هسته ای در زمینه های حقوق بشر و موشک های بالستیک علیه ایران وضع کرده اند.

*ایرنا: ترامپ از این رفتارش در قبال توافق هسته ای چه هدفی را دنبال می کند؟
**سامی النادر: به نظرم ترامپ به دنبال لغو توافق نیست بلکه او به دنبال اصلاح و اضافه کردن چند بند به آن است. او بر سه موضوع اصرار دارد؛ اول برداشتن سقف زمانی 12 ساله این توافق است با این هدف که ایران نتواند بعد از این مدت فعالیت های هسته ای اش را از سر بگیرد. دوم اضافه کردن موضوع موشک های بالستیک به توافق است. سوم هم انجام بازرسی از مراکز هسته ای است. معتقدم امکان رسیدن به توافق بر سر موضوع دوم و سوم وجود دارد اما مشکل در موضوع نخست است. رسیدن به توافق در این باره دشوار است.

*ایرنا: چقدر اروپا می تواند به رئیس جمهوری آمریکا فشار بیاورد؟
**سامی النادر: مطمئنا اروپایی ها فشار آورده اند اما ترامپ مواضع خود را تشدید کرده است. اروپایی ها به درستی می گویند که ایران به توافق پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر این مساله تاکید کرده است. عقل هم می گوید که ایران پایبند بوده است چرا که اگر غیر از این بود کنگره آمریکا اولین معترض و مخالف تمدید تعلیق تحریم ها بود. فراموش نکنیم که اروپا در ایران منافع اقتصادی دارد. افزون بر این اروپا می خواهد در فرایند بازسازی سوریه مشارکت داشته باشد. باز هم می گویم که ترامپ می گوید برجام بد بوده و نمی گوید که ایران به آن پایبند نبوده است.

*ایرنا: آیا مسائل داخلی آمریکا بویژه انتشار کتاب اخیر در مورد ترامپ در تصمیم او نقش داشته است؟
**سامی النادر: انتشار این کتاب با تصمیم ترامپ رابطه مستقیم ندارد. برعکس معتقدم ترامپ از این کتاب استفاده کرده است. او اما از سخن اخیرش علیه کشورهای آفریقایی آسیب دید.

*ایرنا: آینده برجام چگونه خواهد بود و آیا ترامپ به این سخنش که برای آخرین بار تعلیق تحریم ها را امضا می کند پایبند خواهد بود؟
**سامی النادر: بله. رئیس جمهوری آمریکا نمی تواند به سخنانش پایبند نباشد و در نتیجه او بار دیگر تعلیق تحریم ها را امضا نمی کند.

*ایرنا: در نهایت چه می شود؟
**سامی النادر: با بحران جدیدی روبرو خواهیم شد. اروپایی ها مداخله خواهند کرد و شاهد کشاکش در این زمینه خواهیم بود. مذاکراتی برای رسیدن به شکلی از توافق بر سر موشک های بالستیک و مسائل مورد اختلاف دیگر انجام خواهد شد. پیش بینی می کنم که فرانسه نقش مهمی بویژه در موضوع موشک های بالستیک ایفا خواهد کرد.
خاورم**388**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال