سلیمی: کاهش سهمیه های المپیک به ضرر وزنه برداری ایران است

تهران - ایرنا - دارنده مدال طلای بازی های المپیک 2012 لندن از بازگشت قدرتمندانه خود به میادین قهرمانی خبر داد و گفت: کاهش سهمیه وزنه برداری در بازی های المپیک با توجه به قدرت ایران در چهار وزن دوم به طور قطع به ضرر ایران خواهد بود.

«بهداد سلیمی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اعلام فدراسیون بین المللی وزنه برداری هر کشور حداکثر می تواند چهار سهمیه و در هر وزن یک شرکت کننده در بازی های المپیک 2020 توکیو داشته باشد و با توجه به قدرت ایران در دسته های 85، 94، 105 و به اضافه 105 کیلوگرم این موضوع به ضرر ما خواهد بود.
وی اظهار داشت: برای مثال در بازی های المپیک 2012 لندن و یا رقابت های قهرمانی 2017 جهان در آمریکا تیم ملی در فوق سنگین موفق به کسب دو مدال شد و یا در سه دسته دیگر نیز توان کسب مدال را داشتیم اما این قانون برای همه کشورها است و باید به آن احترام گذاشت.
دارنده مدال طلای و برنز پیکارهای قهرمانی جهان از بازگشت خود به میادین وزنه برداری خبر داد و گفت: با توجه به انرژی مثبتی که مردم به من دادند حوادث پیکارهای قهرمانی جهان در آمریکا را فراموش کردم.
وی با اشاره به اینکه تمرینات خود را 10 روز بعد از بازگشت از پیکارهای قهرمانی جهان آغاز کرده است، خاطر نشان کرد: خود را برای هفته پنجم و پایانی لیگ وزنه برداری آماده می کنم تا در صورت امکان به تیم بیمه رازی در این مرحله و برای کسب عنوان قهرمانی در لیگ کمک کنم.
این وزنه بردار ملی پوش تیم ملی ایران با مثبت ارزیابی کردن حضور محمدحسین برخواه به عنوان سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان تصریح کرد: در این راه هر کمکی هم از من برآید انجام خواهم داد و به طور قطع نیز در اردوهای تیم ملی شرکت خواهم کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه خاصی برای اصلاح حرکت دو ضرب خود خواهد داشت یا خیر؟ گفت: حرکت دو ضرب من در رقابت های جهانی خطایی نداشت که بخواهم آنرا اصلاح کنم. در بازی های المپیک 2016 ریو به دلیل آسیب دیدگی که داشتم (عمل جراحی زانو) یکی از دو حرکت دو ضرب من به دلیل ضعف و آسیب دیدگی پا خطا بود، اما بعد از المپیک روی ضعف پای خود خیلی کار کردم و برطرف شد به طوری که وزنه 252 کیلوگرمی را در رقابت های جهانی خیلی راحت بالای سر بردم و در تمرینات هم 260 کیلوگرم را زده بودم و اگر ضعفی باشد این وزنه ها را نمی توانستم مهار کنم.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک نیز تصریح کرد: معمولا برای رشته های المپیکی حدود 5 تا 6 ماه قبل از آغاز بازی ها، رسیدگی خوبی دارند اما بعد از المپیک کاملا فراموش می شوند و امیدوارم هر شخصی که رییس کمیته ملی المپیک می شود توجه داشته باشد که برای موفقیت در المپیک باید 4 سال برنامه ریزی داشت تا مزد آنرا با کسب مدال کسب کرد.
سلیمی ادامه داد: همگی از ورزشکاران در بازی های المپیک و یا بازی های آسیایی انتظار مدال دارند و به همین دلیل باید به ورزشکاران رسیدگی کنند تا بدون دغدغه بتوانند برای کشور افتخار آفرینی کنند.
وزنه بردار فوق سنگین ایران دغدغه بسیاری از مدال آوران به خصوص المپیکی را شغل اعلام کرد و گفت: بی انصافی است که ورزشکارانی که در میادین بزرگی چون المپیک مدال می گیرند، در استخدام دولت نباشند و از مزیت های شغلی بی بهره باشند و یا اینکه هنوز مستاجر باشند.
سلیمی بیان داشت: هیات دولت قبل از بازی های المپیک مصوبه ای را برای استخدام مدال آوران المپیکی، جهانی و بازی های آسیایی تصویب کرد که به خاطر برخی ایرادات هنوز اجرایی نشده و من به همراه سهراب مرادی دیگر قهرمان المپیکی وزنه برداری ایران برای استخدام پیگیری های زیادی را انجام دادیم که متاسفانه هنوز موفق به انجام آن نشده ایم و به نوعی هنوز بیکار هستیم.
رقابت های وزنه برداری قهرمانی سال 2017 جهان روزهای 6 تا 14 آذر در شهر آناهیم لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا آمریکا برگزار شد.
بهداد سلیمی در رقابت های دسته فوق سنگین پس از کسب مدال نقره حرکات یک ضرب با 211 کیلوگرم، حرکات دو ضرب را با وزنه 241 کیلوگرم آغاز کرد که داوران حرکت او را تایید کردند اما مورد موافقت هیات ژوری واقع نشد و در حرکت دوم وزنه 242 کیلوگرمی را بالای سر برد.
سلیمی دارنده دو مدال طلا و یک نقره جهان و طلای بازی های المپیک در حرکت سوم خود وزنه 252 کیلوگرمی را بالای سر برد که داوران سه چراغ سفید به او دادند اما یک بار دیگر هیات ژوری سختگیرانه و همانند بازی های المپیک 2016 ریو این وزنه را قبول نکردند تا سلیمی پس از کسب عنوان پنجمی حرکت دو ضرب در مجموع با 453 کیلوگرم عنوان سوم جهان را کسب کرد.
سعید علی حسینی وزنه بردار اردبیلی تیم ملی و رکوردار جوانان جهان که بعد از هشت سال محرومیت بازگشت باشکوهی به میادین داشت بعد از کسب مدال برنز حرکات یک ضرب با 203 کیلوگرم در حرکات دو ضرب به ترتیب وزنه های 236، 243 و 251 کیلوگرم را بالای سر برد تا ضمن کسب مدال برنز حرکات دو ضرب با مجموع 454 کیلوگرم در جایگاه دوم جهان قرار گیرد.
لاشا تالاخازده وزنه بردار جوان گرجستانی که مدال طلای سال 2015 جهان و بازی های المپیک 2016 ریو را در کارنامه دارد با مجموع 477 کیلوگرم هر سه مدال طلای دسته فوق سنگین را به نام خود ثبت کرد تا همچنان لقب قوی ترین مرد جهان را داشته باشد.
بعد از این رقابت ها، بهداد سلیمی که شرایط روحی و روانی مساعدی نداشت اعلام کرده بود که از دنیای قهرمانی خداحافظی خواهد کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1067**1545
خبرنگار: رضا رمضانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال