نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در مشهد

مشهد- ایرنا- نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند با عنوان 'میراث مشترک عرفان و ادبیات، ظرفیتها و فرصتها' روز یکشنبه طی مراسمی در محل دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: سوابق و علائق فرهنگی دو سرزمین کهن ایران و هند چنان غنی و درخشان است که انگشت نهادن بر برهه ای و رجحان دادن به دوره ای خاص کاری بس دشوار و چه بسا حتی محال باشد. پیشینه این روابط دست کم به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد و طی این چند هزار سال تعاملات گوناگون مردمان دو سرزمین در عرصه های مختلف موجب نزدیکی و ارتباط اقوام و ملل ساکن در این مناطق شده است.
دکتر محمد کافی افزود: با ورود اسلام به شبه قاره ابعاد این پیوند گسترده تر شد زیرا اسلام از مسیر ایران به شبه قاره وارد شد و ایرانیان پیوند ویژه ای با هند پیدا کردند.
وی ادامه داد: در این زمینه باید به دو پل ارتباطی مهم یعنی عرفان و زبان و ادب فارسی میان ایرانیان و باشندگان و ساکنان شبه قاره اشاره کرد. عارفانی که از یک سو با بهره گیری از تعالیم والای دین مبین اسلام و از سویی با استفاده از ظرایف و زیباییهای زبان فارسی و فرهنگ ایرانی احوال و تجارب معنوی خود را عرضه داشتند و از احوال و آثار دینی و معنوی فرزانگان شبه قاره هند نیز بهره ها برگرفتند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: حضور عرفای ایرانی مسلمان و تعامل پر ثمرشان در شبه قاره و کشورهای همجوار بر غنای گنجینه معرفت بشری افزوده و شایسته است برای بهره مندی مداوم معنوی و درس گرفتن از این داد و گرفتهای فرهنگی دست نیاز به این گنجینه ارجمند دراز کنیم و به وسع خود از آن برخوردار شویم.
وی افزود: برای نیل به این مقصود والا دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قالب کمیسیون فرهنگی ایران و شبه قاره نشست مشترکی را با عنوان گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره میراث مشترک عرفان و ادبیات؛ ظرفیتها و فرصتها با حضور صاحبنظران تدارک دیده و زمینه گردهمایی اندیشمندان و پژوهشگرانی از ایران و کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و بنگلادش را فراهم کرده تا با بحث و تبادل نظرات خود و با نگاه به این پیشینه ژرف و ارزشمند فرهنگی چراغ راهی برای سالکان مسیر تعامل در جهان پیش روی برافروزند.
دبیر علمی این همایش نیز گفت: 27 مقاله داخلی و خارجی در دبیرخانه پذیرفته و طی یک روز در شش پنل ارائه خواهند شد.
دکتر منصور معتمدی پنلهای تخصصی این نشست را شامل 'روابط فرهنگی ایران و شبه قاره: گذشته، حال و آینده، نقش عرفان در توسعه صلح و تکثرگرایی فرهنگی، تعاملات و مشترکات فرهنگی بین ایران و شبه قاره، تصوف: میراثی مشترک برای ایران و شبه قاره، تحکیم پیوند فرهنگی بین ایران و شبه قاره در پرتوی زبان و ادبیات و نقش تصوف در تعاملات و گفت و گوهای فرهنگی آسیایی' برشمرد.
وی افزود: 12 استاد، اندیشمند و پژوهشگر از کشورهای یاد شده در این نشست سخنرانی و ارائه مقاله خواهند داشت.
دبیرخانه دائمی گفت و گوهای فرهنگی بین المللی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری و مشارکت مجموعه ای از نهادهای علمی ایرانی و غیرایرانی شکل گرفته است. گفت و گوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان آسیایی به دلیل ظرفیتهای متنوع و گسترده فرهنگی موجود در این منطقه از اولویتهای اساسی دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی به شمار می آید.
در ادامه نشستهای منطقه ای گفت و گوهای فرهنگی آسیایی که پارسال در کشورهای هند، مالزی و قزاقستان برگزار ش نخستین اجلاس بین المللی گفت و گوهای فرهنگی آسیایی با موضوع 'تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصتهای همگرایی و همکاری' طی روزهای 23 تا 25 دی جاری در تهران، مشهد و بابلسر برگزار می شود.
در برپایی این اجلاس 70 نفر از نخبگان و شخصیتهای برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی طی نشستهای تخصصی با همتایان ایرانی خود پیرامون مباحث و موضوعات فرهنگی، تاریخی و عرفان و تصوف گفت و گو تبادل نظر می کنند.
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور**انتشار: حسین کریم زاده
1922/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال