ضرورت مقاوم سازی مراکز داده در برابر زلزله/حفظ ارتباط موبایلی و بانکی

تهران- ایرنا- مقاوم سازی مراکز داده به عنوان محل نگهداری سرورهای ارتباطی باید به عنوان اقدامی مهم برای کاهش عواقب زلزله در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز (یکشنبه) میزبان نشست مقاوم سازی مراکز داده در برابر زلزله بود.
زلزله همواره به عنوان عامل مخرب طبیعی با تبعات فراوان مطرح بوده است؛ اما این پیامدها با پیشرفت زندگی بشر در حوزه های مختلف خود را نشان می دهد. یکی از این تبعات تخریب در سازه های مختلف مسکونی، تجاری، بیمارستانی و مراکز داده است.
مراکز داده/ Data base مجموعه ای از سرویس گرها و زیرساخت های ارتباط امنیتی شبکه و تجهیزات الکتریکی هستند که برای ارائه، نگهداری و پشتییانی از سرویس های تحت شبکه اینترنت واینترانت و اکسترانت استفاده می شوند.
سازمان ها با بکارگیری سرویس های ارائه شده از طرف مرکز داده وب گاه ها اطلاعات و سرویس های مبتنی بر شبکه های خود را روی اینترنت راه می اندازند.
بنابراین اطلاعات بخش عمده ای از ارتباطات تلفنی، موبایلی، ماهواره ای و بانکی روی سروروهایی است که در مراکز داده نگهداری می شوند و برای نمونه قطع سرورهای بانکی تراکنش ها را متوقف می کند.
در این نشست با حضور شماری از مدیران مراکز داده ایمیلیانو ساپینو/ Emilio Sapina متخصص مقاوم سازی مراکز داده از اسپانیا ابتدا پیامدهای ناشی از زلزله را در مراکز داده برشمرد و هزینه های مالی و جانی زیاد آن را توصیف کرد؛ خسارت هایی که قطع ارتباطات نیروهای امدادی و آسیب دیدگان از آن جمله است و با این مقدمه راهکارهایی را برای کاهش آسیب به مراکز داده برشمرد.
وی در ادامه به تفاوت لرزه و زلزله اشاره کرد و گفت: با وجود تفاوت شتاب در این دو در مراکز داده باید سیستم حفاظتی داشته باشیم که مراکز را شامل رک /rack server و تجهیزات داخل آن مانند سوئیچ ها محافظت کند.

**راهکارهای مختلف برای مقاوم سازی مراکز داده
ساپینو با بیان انواع راهکارها برای مقاوم سازی مراکز داده پرداخت و گفت: سازمان های مختلف از روش های گوناگونی برای محافظت از مراکز داده خود استفاده می کنند مانند روش سازمان ریتال/rittal آلمان که از پایه های پلاستیکی زیر رک ها کمک می گیرد ولی این پایه ها قابلیت حریق دارند. همچنین یک محقق ایرانی ساکن آمریکا نوعی از رک را ساخته است که داخل آن از فیبر کربن است و مزایای زیادی دارد ولی قیمت هر رک 20 هزار دلار و گران و به همین دلیل تولید آن متوقف شده است.
این متخصص مقاوم سازی مراکز داده همچنین انواعی از راهکار را برشمرد که رک رو از 3 جهت می بندد و در صورتی که حرکتی در 6 جهت روی دهد؛ رک با وجود زلزله تکان نمی خورد ولی عیب روش مزبور این است که تجهیزات داخل رک می لرزد و ممکن است آسیب ببیند یا حتی از آن خارج شود و در این حالت سرورها از کار می افتند.
وی همچنین ساخت و استفاده از کف های کاذب را از دیگر راهکارها دانست و گفت: بعضی شرکت ها مانند یونیفلر/uniflair و آلتای/altay ترکیه از این روش استفاده کرده اند که در واقع ساخت یک کفت کاذب روی کف اصلی محل مرکز داده است و به این شکل شدت ضربات افقی را کاهش می دهند، ولی عیب روش این است که برای کاهش تکانه های حرکت های عمودی و لرزه های ترکیبی ناشی از حرکت عمودی و افقی مفید نیست.
ساپینو همچنین از نصب پایه های فلزی فنری زیر رک ها برای افزایش مقاوم سازی نام برد و گفت: این پایه ها مزایای زیادی از جمله نصب سریع را دارند ولی فقط می توانند تکانه های عمودی را جذب کنند. روش های دیگر مانند استفاده از کانتینر برای رک ها از دیگر اقدامات است که مزایا و معایبی همچون قطع اتصالات داخل رک را دارد.
وی در پایان به روش ترکیبی که به نام خود او در اروپا ثبت شده اشاره کرد و افزود: در این روش رک روی کف کاذب نصب می شود و یک فرم با پایه های فلزی و فنری برای آن طراحی و ساخته می شود.
ساپینو در پایان از مدیران مراکز داده خواست تا ابتدا از مرکز داده براوردی در مورد محل مرکز، خطرهای پیش روی آن شامل لرزه و زمین لرزه، وضعیت مرکز داده از جهت کارکرد و ...انجام داده و با توجه به اولویت ها به سوی مقاوم سازی مرکز از جهت ساختمان و تجهیز رک ها برای جلوگیری از خسارت و قطع اتصالات و ...پیش بروند.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال