پیام تسلیت سازمان بنادر و دریانوردی در پی جان باختن خدمه نفتکش سانچی

تهران- ایرنا- سازمان بنادر و دریانوردی روز یکشنبه در پیامی جان باختن 32 نفر از کارکنان و خدمه نفتکش سانچی را به ایرانیان تسلیت گفت.

به گزارش ایرنا، سازمان بنادر و دریانوردی دقایقی پیش غرق شدن نفتکش ایرانی را تایید کرد و در پیامی جان باختن همه کارکنان و خدمه آن را به مردم ایران تسلیت گفت.
در پیام تسلیت «محمد راستاد» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی آمده است: «اکنون همگی متحیرانه و ناباورانه شاهد یکی از غم انگیزترین حوادث یعنی تصادم کشتی نفتی سانچی با یک کشتی حامل گندم در ۱۶۰ مایلی شرق سواحل کشور چین هستیم؛ حادثه‌ای که به لحاظ گستردگی فاجعه انسانی آن به سرعت ابعاد بین المللی یافت و خاطره سوانح بزرگی همچون کشتی 'توری کانیان' و ' اگزان والدیز' را در حاشیه قرار داد.»
وی همچنین اعلام کرد: شوربختانه در این تصادف، ۳۲ دریانورد شاغل بر روی کشتی نفتکش سانچی که به جز دو نفر بنگلادشی همگی از دلاورمردان ایران زمین بودند، در میان شعله‌های مهیب ناشی از انفجار مخازن میعانات گازی گرفتار شدند و به رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای اطفاء حریق، جستجو و نجات، همگی جان به جان آفرین تسلیم کردند.
راستاد تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی دریایی جمهوری اسلامی ایران، به محض اطلاع یابی از حادثه و از همان اول وقت صبح روز یکشنبه ١٧ دی ماه جاری تاکنون، جلسات اضطراری تشکیل داد و با برقراری ارتباط نزدیک با مراجع ذی ربط داخلی و بین المللی به ویژه شرکت ملی نفتکش، مراجع دریایی کشور‌های چین، کره جنوبی و پاناما به عنوان دولت صاحب پرچم، همه ظرفیت‌ها و توان مدیریتی و لجستیکی خود را بکار گرفت تا در مواجهه با این حادثه ناگوار به وظایف حاکمیتی و انسانی خود برای نجات جان مفقودین و اطلاع یابی از سرنوشت این عزیزان عمل نماید.
به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، پیگیری‌ها در عالی‌ترین سطوح مدیریتی کشور، اعزام تیم کارشناسی اولیه، تیم تکاوران امداد و نجات و نهایتاً عزیمت هیأت فنی دیپلماتیک با ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از یک سو و فعالیت اطفاء حریق و تجسس و نجات دولت‌های چین و متعاقبا ژاپن از سوی دیگر، منجر به نتیجه مطلوب مورد انتظار نگردید و در نهایت اندک امید‌ها برای زنده یافتن عزیزان به یأس تبدیل شد.
روز شنبه (١٦ دی‌ماه) یک فروند نفتکش ایرانی با یک فروند کشتی فله‌بر چینی برخورد کرد که باعث حریق نفتکش و مفقود شدن ٣٢ پرسنل آن شد.
تاکنون پیکر سه پرسنل پیدا شده است؛ تکاوران ایرانی با هدف تجسس در داخل نفتکش به محل حادثه اعزام شده‌اند اما به علت افزایش حجم آتش نفتکش، امکان ورود تکاوران به آن فراهم نشد.
محمد راستاد رییس سازمان بنادر و دریانوردی گفته بود: امروز حجم آتش کشتی افزایش یافت و همه نفتکش را فرا گرفت، به همین دلیل امکان ورود تکاوران به کشتی فراهم نبود.
اسامی ۳۲ سرنشین و خدمه نفتکش سانچی که ۸ روز پیش در ۱۵۸مایلی سواحل شرقی چین جانباخته اند عبارت است از:
۱-مجید قصابی عروجی، کاپیتان
۲- فرید محبی، سرمهندس
۳-مجید نقیان، افسر اول
۴-حسین جهانی هل‌آباد، افسر دوم
۵-احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم
۶-میلاد عنایتی، افسر سوم
۷--حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم
۸- محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم
۹- مهدی سادگی، مهندس سوم
۱۰-حسن رومیانی، مهندس چهارم
۱۱-محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات
۱۲- بهرام اتحاد، افسر برق
۱۳-عبدالغنی سامری، سرملوان
۱۴- ابوذر نظامی، کمک سر ملوان
۱۵-سیدجواد حیدری، ملوان یکم
۱۶-محمدساجب علی میرید‌ها، ملوان یکم (تبعه بنگلادش)
۱۷-محمد هارون راشید، ملوان یکم (تبعه بنگلادش)
۱۸-علیرضا نجفی‎فر، ملوان دوم
۱۹- علی حیدریه کهن، ملوان دوم
۲۰-بهرام پوریانی، تعمیرکار
۲۱- یاور افشاری، روغن کار
۲۲-میلاد آروی، روغن کار
۲۳-مسلم علیزاده نودهی، روغن‎کار
۲۴-عبدالکریم بشارتی‌پور، سرآشپز
۲۵-امید ضیایی، کمک سرآشپز
۲۶-ایوب مظفری عبدگاه، مهماندار
۲۷-احسان فرجی، مهماندار
۲۸- سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
۲۹-پوریا عیدی‌پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
۳۰-سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ
۳۱-محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد
۳۲-ساقی فعال، همسر حسین جهانی هل‎آباد
16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در ۲۰۰ مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
پس از این واقعه ، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد.
اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
در نهایت امروز (24 دی) رسانه ها اعلام کردند که نفتکش سانچی عملا در حال غرق شدن است و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.
بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است و وزیر کار به عنوان رییس کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش حادثه دیده در چین حضور دارد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **2022
خبرنگار: میثم طاهری ** انتشار:فرهاد راستی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال