نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر بهداشت به نماینده مشهد قانع شدند

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوال ملی نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد درمورد نابسامانی و بی حرمتی آشکار به حریم زنان در بیمارستان ها قانع شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی برای پاسخگویی به سوال نماینده مردم مشهد در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس حضور یافت و به سوال وی پاسخ داد.
سوال نماینده مردم مشهد در مجلس از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این بود که چرا به رغم وجود تبصره 427 شورای عالی انقلاب فرهنگی و وظایف مصرح وزارت بهداشت در خصوص اجرای اجرای کامل قانون انطباق امور پزشکی با موازین شرع مقدس اسلام و ابلاغ دستورالعمل های اجرایی جهت نگهداری از بیماران و همراهان در محیط های درمانی بازهم شاهد نابسامانی و بی حرمتی آشکار به امر حریم بانوان در بیمارستان ها هستیم؟
نماینده سوال کننده پس از پاسخ های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که از پاسخ های وی قانع نشده است.
سپس وارد بودن سوال به رای مجلس گذاشته شد و نمایندگان با 61 رای موافق، 117 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 220 نماینده حاضر سوال را وارد ندانستند و اعلام کردند پاسخ های قاضی زاده هاشمی قانع کننده بود.
پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس با طرح سوال خود از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تلاش های قاضی زاده هاشمی تشکر کرد و گفت: مشکلات زیادی در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد و یکی از مهم ترین طرح‌ ها که طرح تحول سلامت است باید به خوبی اجرایی شود.
وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد بحث عفاف و حجاب در بیمارستان ‌ها تاکیداتی داشته است، حتی زمانی که رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بودم رییس مجلس به بنده دستور داد تا این موضوع پیگیری شود، وقتی هم سوال مطرح شد، وزیر بهداشت هم این ایراد را وارد می دانست.
وی ادامه داد: امروز هم خدمات دهنده و هم خدمات گیرنده در مسیری قرار گرفته اند که در جهت عادی سازی گناه است، بنده سوال کردم که این چه معنا دارد که فرهنگ شده پزشک محرم است؟ چه کسی مرزهای این قضیه را تعیین کرده است؟ آیا آیین نامه هایی که به دست مسوولان نرسیده کافی است.
نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: امروز در مورد عفاف و حجاب در بیمارستان ها مسایلی را داریم که کسانی که خدمات می گیرند با مشکل مواجه هستند.

** گزارش کمیسیون بهداشت از بررسی سوال
احمد همتی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ابتدای بررسی این سوال گزارش این کمیسیون از بررسی سوال نماینده مشهد از وزیر بهداشت را قرائت کرد.
وی گفت: سوال مذکور در جلسه دوم آبان ماه 1396 در کمیسیون مطرح شد که در ابتدا سوال کننده بیان کرد یکی از دغدغه های زنان در بیمارستان ها حضور پرسنل مرد در خدمت دهی به این قشر چه در بخش و چه در اتاق عمل است به طوری که حریم و حرمت عفاف و حیاء بیماران خانم را خدشه دار کرده است و این موضوع منجر به انتقال شکوائیه های متعدد به طور رسمی و غیررسمی به کمیسیون فرهنگی شده است.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: نماینده مشهد بیان کرد با توجه به مصوبه 427 شورای انقلاب فرهنگی مبنی بر مدیریت حل این مشکل توسط آن وزارتخانه چرا هنوز شاهد اینگونه مسایل هستیم؟
همتی ادامه داد: وزیر بهداشت در پاسخ بیان کرد برای حل این موضوع مطروحه با توجه به مقدورات پرسنلی تدابیر مدیریتی در بخش های دولتی صورت پذیرفته است و تا حد زیادی مشکل مرتفع شده و دستور العمل های اجرایی برای بخش خصوصی نیز ابلاغ شده است لذا در صورت وجود شکایاتی در این خصوص موضوع قابل پیگیری است.
وی همچنین گفت: در پایان پس از سخنان وزیر بهداشت، سوال کننده اعلام کرد که از پاسخ دکتر هاشمی اقناع نشده و کمیسیون تخصصی با تشخیص ملی بودن قلمرو سوال مراتب را جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی تقدیم می کند.
سیام**9254 **1336
خبرنگار: سجاد خسروانیان**انتشار:مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال