رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در جمع خبرنگاران:

سخنان ترامپ در تحریم جدید برخی افراد ونهادها یاوه گویی است/ برجام قابل مذاکره و تغییر نیست

تهران-ایرنا-رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سخنان ترامپ در تحریم جدید برخی افراد و نهادهای ایرانی یاوه گویی است و نشان می دهد که وی از درک سیاسی و بین المللی برخوردار نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علاءالدین بروجردی در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اقدام ترامپ در تحریم جدید برخی افراد و نهادهای ایرانی گفت: بهترین تعبیری که می توانیم برای این سخنان ترامپ به کار گیریم، یاوه‌گویی و یاوه سرایی است.
وی افزود: یک فرد باید از درک سیاسی و بین المللی برخوردار نباشد که این گونه یک توافق بین المللی امضاء شده از سوی اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل را مورد شرط و شروط قرار دهد.
وی اظهارداشت: اینکه باید برخی بندهای برجام حذف شود یا مسائلی اضافه شود، توهماتی است که فقط به آقای ترامپ اختصاص دارد، به همین دلیل حتی مشاورین ترامپ هم به او توصیه کرده اند خارج از روال بین الملل عمل نکند.
نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: با وجود همه تهدیدها و رجزخوانی ها، مجددا اعلام کردند که فعلا از برجام خارج نمی شوند و تعلیق تحریم ها ادامه دارد.
بروجردی اضافه کرد: اگرچه آمریکا سعی می کند با سوء استفاده از نفوذی که در کشورهای مختلف دنیا دارد و با تهدید و جریمه خیلی از سیستم های بانکی دنیا، تحریم هایی را به لحاظ حقیقی و حقوقی وضع کند و این کار را کرده است ولی تمام این موضوعات برخلاف مفاد برجام است.
وی تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران با دقت این موارد را رصد می کنیم و هیات نظارت بر اجرای برجام نیز مسئولیت آن را بر عهده دارد.
وی افزود: تردیدی وجود ندارد که در موقع مناسب هر اقدامی که لازم باشد، جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از حقوق خود انجام می دهد.
بروجردی گفت: برجام یک توافق انجام شده است و نه قابل مذاکره و نه قابل تغییر است و امکان کم و اضافه کردن هیچ چیزی به آن وجود ندارد.
نماینده مردم بروجرد در مجلس اظهار داشت: آنها بحث موشکی را هم مطرح می کنند که آن نیز نه در داخل برجام و نه در خارج از آن قابل مذاکره نیست، چرا که توانمندی موشکی تنها سلاح بازدارنده ما در مقابل تهدیدات مکرر دشمنان است و البته ما پذیرفته ایم که سلاح هسته ای نداشته باشیم، آن هم در شرایطی که در منطقه ای زندگی می کنیم که برخی کشورها سلاح هسته ای دارند.
وی گفت: ما همچنین پذیرفته ایم که سلاح های شیمیایی، میکروبی و کشتار جمعی نداشته باشیم و به این مسئله متعهدیم و این از پشتوانه فتوای تاریخی مقام معظم رهبری برخوردار است، لذا تنها وسیله ای که از توان بازدارندگی برخوردار باشد و اجازه ندهیم حوادث تلخ دوران جنگ تحمیلی تکرار شود، این است که توانمندی موشکی را در اختیار داشته باشیم و این مورد حمایت جدی مجلس و دولت و مورد وفاق است و این توانمندی جلو خواهد رفت و تکمیل خواهد شد.
بروجردی درباره تحریم 14 شخص حقیقی و حقوقی از سوی رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: این اقدام قطعا نقض برجام است.
وی گفت: تخلفات ترامپ در ارتباط با برجام، تخلفات گسترده ای است و به همین دلیل هم چین و هم روسیه و هم اتحادیه اروپا بارها با این سیاست ترامپ مخالفت خودشان را اعلام کرده اند و جمهوری اسلامی ایران نیز با دقت در حال رصد است.
بروجردی افزود: این تصور غلطی که آمریکایی ها دارند که اگر از برجام خارج شوند توانمندی هسته ای جمهوری اسلامی کاهش می یابد، کاملا واهی است.
وی گفت: امروز مشاهده می کنیم امکان و قدرت بازگشت ما به شرایط قبل از برجام و بسیار بالاتر از آن، خیلی بیشتر است و علت آن هم مجموعه تحقیقات و توانمندی هایی است که به دلیل کار بر روی سانتریفیوژها انجام داده ایم، بنابراین بازنده قطعی بازی خطرناکی که آمریکا شروع کرده، خودشان خواهند بود.

**گزارش نهایی درمورد نفتکش ایرانی را به جلسه علنی مجلس ارائه می کنیم
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین درباره آخرین پیگیری‌ها از نفتکش ایرانی، گفت: با توجه به حجم گسترده حریق بر اساس گزارش‌هایی که وجود دارد 12 تا 13 کشتی آتشخوار به منطقه اعزام شده‌اند اما حجم آتش‌سوزی به حدی زیاد است که به راحت قابل خاموش شدن نیست.
بروجردی افزود: سفیر کشورمان در پکن ار روز اول پیگیر موضوع بوده و تلاش‌های خود را انجام داده، دولت و مجلس نیز نمایندگان را اعزام کردند اما نظر نهایی در مورد چگونگی وقوع اتفاق را باید تا زمان بازگشت نمایندگان اعزامی منتظر ماند و گمانه‌زنی نکرد و بعد از آن گزارش لازم را به جلسه علنی مجلس ارائه می‌کنیم.

سیام**9121 خبرنگار: سمیه لاری
انتشار: کتایون لامع زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال