ناله های زمین تشنه را جدی بگیریم

همدان - ایرنا - کاهش شدید بارش های همدان در سال زراعی جاری در 2 دهه گذشته بی سابقه است و این موضوع تلنگری است تا بحران کم آبی در این استان را جدی گرفته و ناله های زمین تشنه را بشنویم.

به گزارش ایرنا، به گفته کارشناس هواشناسی استان همدان براساس پیش بینی ها و بررسی نقشه های ماهواره ای، بارش های همدان در زمستان امسال عادی خواهد بود اما گزارش های ثبت شده از میزان بارش ها تا این لحظه در استان همدان حاکی از این است که میزان بارش ها نسبت به سال گذشته و میانگین بلند مدت از کاهش چشمگیری برخوردار است.
نادر پیرتاج در این باره می گوید: میزان بارش های سال زراعی جاری (مهرماه تاکنون) در همدان 41 میلی متر به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: بارش های امسال در شهر همدان نسبت به میانگین بلند مدت که 100 میلی بوده، 60 درصد کاهش را نشان می دهد که این میزان در 2 دهه گذشته بی سابقه ارزیابی می شود.
وی اضافه کرد: کمترین بارش های استان همدان در این مدت مربوط به قهاوند با 27 میلی متر گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 72 درصد کاهش دارد.
پیرتاج گفت: بیشترین بارش ها نیز مربوط به تویسرکان با 76 میلی متر ثبت شده است که نسبت به سال گذشته 40 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 48 درصد کاهش نشان می دهد.
سرپرست شرکت آب‌ منطقه‌ای استان همدان نیز از بارش 59 میلی متری برف و باران در استان همدان از ابتدای سال آبی 97 ـ 96 تاکنون خبر داد و گفت: میزان این بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش داشته است.
منصور ستوده اظهار کرد: بارش های استان همدان در میانگین بلند مدت نیز 124 میلی متر ثبت شده که 52 درصد کاهش را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت منابع آبی استان همدان رضایت‌ بخش نیست و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد، گفت: باید همه مردم نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان ماه‌ها و سال‌های آینده را مدیریت کرد.
وی گفت: در سال آبی گذشته یک‌ هزار و 966 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی در بخش‌های مختلف استان همدان مصرف شد که بیشترین مصرف مربوط به بخش کشاورزی است.
ستوده افزود: از منابع آب زیرزمینی استان همدان یک‌ هزار و 761 میلیون مترمکعب معادل 90 درصد در بخش کشاورزی، 146 میلیون مترمکعب معادل هفت درصد در بخش شرب و بهداشت و 59 میلیون مترمکعب معادل سه درصد در بخش صنعت مصرف شده است.
وی با بیان اینکه استان همدان دارای 13 دشت است که هفت دشت مستقل و 6 دشت مشترک با سایر استان‌ها است، اظهار کرد: تمام دشت‌های استان همدان ممنوعه هستند که محدودیت‌هایی در برداشت آب از منابع زیرزمینی آنها اعمال می‌شود ولی سه دشت اسدآباد، رزن ـ قهاوند و کبودرآهنگ به دلیل برداشت بیش از حد ممنوعه بحرانی هستند.
ستوده ادامه داد: وضعیت منابع زیرزمینی در این دشت‌ها به دلیل اقدامات طرح احیا و تعادل بخشی بهبود یافته و ثبات نسبی پیدا کرده است که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی از سوی مردم و کشاورزان منطقه است.
وی درباره ظرفیت منابع آبی استان همدان براساس آمار دراز مدت نیز گفت: میانگین نزولات جوی در استان همدان 329 میلی متر و متوسط حجم نزولات جوی سالانه استان همدان 6 هزار و 434 میلی متر است.
وی میزان ظرفیت منابع آب تجدید شونده استان همدان را 2 هزار و 907 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های سطحی از این میزان 780 میلیون مترمکعب و سهم آب‌های زیرزمینی 2 هزار و 127 میلیون مترمکعب است.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بود و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون متر مکعب حجم نزولات جوی استان همدان است اما 67 درصد آن تبخیر می شود.
ستوده حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدید پذیر یکهزار و 948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.
وی با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است، تاکید کرد: باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال آبی امسال (مهرماه) تا نهم دی ماه امسال 470 هزار متر مکعب آب وارد سد اکباتان شده است که در مدت مشابه سال گذشته این میزان 2 میلیون و 400 هزار متر مکعب آب بود و شاهد کاهش 80 درصدی در این حوزه هستیم.
وی ادامه داد: حجم سد اکباتان از ابتدای سال آبی تا نهم دی ماه به 10 میلیون و 330 هزار مترمکعب رسید که این میزان در مدت مشابه سال گذشته 13 میلیون و 450 هزار متر مکعب بود.
به گفته وی در حال حاضر 31 درصد مخزن سد اکباتان پر است که در مدت مشابه سال گذشته این میزان 40 درصد بود.
ستوده با بیان اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز شد، گفت: در حال حاضر میزان ورودی سد اکباتان 115 لیتر در ثانیه و میزان خروجی 950 لیتر در ثانیه است.
فرماندار همدان نیز با بیان اینکه احتمال بروز بحران کم آبی دور از انتظار نیست، گفت: ذخیره آب سد اکباتان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از 13 به 9 میلیون متر مکعب رسیده است.
علی تعالی افزود: با مدیریت خوب شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی در جریان بحران کم آبی در سال های گذشته، سهمیه بندی و اعمال شرایط خاص مصرف آب در همدان وجود نداشت.
وی به کاهش دبی ورودی آب به سد اکباتان در فصل بارندگی جدید اشاره کرد و گفت: دبی ورودی آب سد اکباتان پس از پاییز سال گذشته بیش از 800 لیتر در ثانیه بوده که این میزان در سال جاری با کاهش 500 لیتری روبرو شده است.
فرماندار همدان خواستار مدیریت منابع آب توسط مردم شد و اضافه کرد: رسانه ها و صدا و سیما با تهیه مصاحبه و گزارش، فضایی برای اطلاع رسانی و آگاه سازی از وضعیت کم آبی پیش رو داشته و مردم را در مدیریت مصرف همراه کنند.
تعالی ادامه داد: سال گذشته برای اجرای تکمیل طرح تامین و ذخیره منابع آب شهر همدان یک میلیارد ریال اختصاص داده شد.
وی اظهار کرد: همچنین اعتباری در کمیته برنامه ریزی فرمانداری شهرستان همدان برای اجرای سد خاکو تخصیص داده شد که موجب ذخیره و افزایش دبی تامین آب همدان از 205 تا 400 لیتر در فصل گرما شد.
فرماندار همدان افزود: گذر از بحران کم آبی و نبود جیره بندی آب در سال گذشته نتیجه تلاش های اعضای شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان بود.
وی با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم شهرستان همدان تامین آب شرب روستاهای کم آب در فصل تابستان است، گفت: پس از پیگیری های صورت گرفته 25 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب روستا هایی که بهره مندی بسیار پایینی از آب شرب داشتند، تخصیص داده شد.
معاون بهره‌ برداری آب و فاضلاب استان همدان نیز با اشاره به کاهش بارندگی ها نسبت به سال گذشته و میانگین بلند مدت ابراز امیدواری کرد: با بارش های مناسب در ماههای آینده این مشکل رفع شود چراکه این بارش ها تاثیر زیادی در منابع آبی استان دارد و اگر شرایط را بدبینانه نگاه کنیم باید تمهیدات لازم را در بحث مدیریت مصرف داشته باشیم.
حمیدرضا نیکداد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منابع آبی استان شامل منبع سد اکباتان و حدود 80 چاه در نقاط مختلف شهر همدان است که در حال حاضر در مدار بهره برداری هستند و به صورت 24 ساعته آب را ارسال می کنند.
وی ادامه داد: منبع فصلی عباس آباد در فصول سرد و غیر کشاورزی و منبع آب رودخانه خاکو که چند روزی به مدار بهره برداری آمده و پس از انتقال به تصفیه خانه شهید بهشتی وارد مدار می شود، از دیگر منابعی است که در استان مورد استفاده قرار می گیرد.
نیکداد با بیان اینکه میزان مصرف آب در شهر همدان در حال حاضر یک هزار و 450 لیتر در ثانیه است، گفت: سرانه مصرف آب برای هر شهروند همدانی 190 لیتر در ثانیه است که این میزان به میانگین کشوری نزدیک است البته در برخی شهرهای استان میانگین مصرف 230 تا 240 لیتر در ثانیه است که با اجرای برنامه های فرهنگی باید این مدیریت شود تا به میانگین کشوری برسد.
وی فرسودگی شبکه های آب را یک موضوع مهم دانست و گفت: این موضوع همه ساله وجود دارد و هر سال شبکه های نو جایگزین شبکه های فرسوده می شود.
نیکداد اظهار کرد: همه ساله کمیته ای متشکل از نیروهای فنی برای بررسی فرسودگی شبکه های آب تشکیل می شود که متناسب با میزان اعتبارات دولتی و خود شرکت، این شبکه ها تعویض و وارد مدار می شود.
وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت مصرف آب با انجام نکات کوچک و کلیدی می توان 40 تا 50 درصد مصرف آب را کاهش داد، گفت: تعویض سرشیرهای قدیمی، استفاده از دوش های حمام که ترکیبی از آب و هوا هستند، استفاده از فلش تانک های دو مرحله ای از جمله راهکارهایی است که می توان برای مدیریت مصرف آب توسط خانواده ها انجام داد.
وی ادامه داد: ماشین ظرفشویی و لباس شویی باید در صورت تکمیل ظرفیت مورد استفاده قرار گیرد چراکه مصرف آب در دو حالت آن به یک میزان است.
وی پیشنهاد داد: برای شست وشوی پیاده روها از آب شرب استفاده نشود و برای از بین بردن زباله و خاک از جارو استفاده کنند.
نیکداد افزود: استفاده از کارواش برای شست وشوی ماشین و استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز و کاشت گیاهان مقاوم که نیازمند آب کمتری هستند از دیگر راهکارهایی است که می توان برای کاهش مصرف آب انجام داد.
وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب نیز برای مدیریت مصرف سعی کرده است تا حد امکان از منابع فصلی استفاده کند تا آب ذخیره سد اکباتان برای روزهای گرم سال ذخیره شود، گفت: در زمینه فرهنگ سازی و مدیریت مصرف آب اقدامات زیادی از جمله نشست های مختلف و برگزاری همایش با عنوان مدیریت مصرف به ویژه برای بانوان برگزار کرده است.
به گزارش ایرنا، در شرایطی که یک میلیون تن جمعیت شهری استان همدان به صورت 100 درصد زیر پوشش شبکه آب قرار دارند و 29 شهر استان از این نعمت برخوردارند، باید در شرایط بارندگی و وضعیت منابع آبی استان، خانواده ها راهبرد مدیریت مصرف آب را در سرلوحه برنامه های خود قرار دهند تا با صرفه جویی بتوان از بحران کم آبی گذر کرد.
2087/2090
گزارش از زهرا پیرنیا ** انتشاردهنده: سعید زارع کندجانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال