دبیر نهمین جشنواره بین المللی فارابی:

علوم انسانی گره های فروبسته را می گشاید

تهران - ایرنا - دبیر نهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی گفت: علوم انسانی علومی سیاستگذار است و بدلیل ماهیت نقادی و کاربردی خود می تواند گره های فروبسته را بیشتر بگشاید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین میرزایی روز یکشنبه در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: از رییس جمهوری به خاطر حضور در جمع خانواده خود یعنی خانواده فارابی که خود از برگزیدگان آن است و خانواده بزرگ علوم انسانی و اسلامی سپاسگزارم.
وی ادامه داد: در علوم انسانی صداهایی وجود دارد که باید شینده شود اما متاسفانه در بسیاری از مواقع کمتر شنیده می شود، از این رو سرمایه اجتماعی ما دچار چالش هایی شده است.
میرزایی تصریح کرد: علوم اسانی علومی سیاستگذار است، علومی که در کنار علوم تکنیکی و مهارتی اصالت خود را دارد ولاجرم مسوولیت اجتماعی آن مقدم بر تجاری شدگی است و این مسوولیت و حضور کاربردی و موثر آن می تواند گره های فروبسته را بیشتر بگشاید.
وی گفت: علوم انسانی و اسلامی لاجرم نقاد است، مهمترین خادم نقاد است زیرا پیشگیری کننده است و علاج واقعی را قبل از وقوع طلب می کند.
دبیر نهمین جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: تداوم پاسداشت منزلت برگزیدگان از طریق نهادی و سازمان یافته، تاکید بر استقلال و آزادی دانشگاهی و استقلال نهاد علم برای اثربخشی چنین رویه هایی و لزوم دوری از کمیت گرایی و حمایت از کیفی گرایی در علوم انسانی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: همچنین لزوم توجه به هدر رفتن مغزها در کنار فرار مغزها، اعتماد به جوانان و زنان در ساخت مدیریتی و علمی و سپردن اغلب امور به آنها، بین المللی ترین شدن فضای آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و لزوم بررسی مراکز تحقیقات مردم نهاد، لزوم طراحی گفت وگوی علمی در کشور و حمایت دولت از این فضا از جمله دیدگاه ها و دغدغه ها برگزیدگان جشنواره فارابی است که به دلیل کمبود زمان امکان ارائه مستقیم آن وجود نداشت و مطالب آنها را در قالب کتابی به عنوان سخنی با رییس جمهور تقدیم می شود.
برگزیدگان نهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی روز یکشنبه با حضور رییس جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن اجلاس سران معرفی و تجلیل شدند.
در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سید ضیا هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و جمعی از نخبگان و چهره های علمی و فرهنگی کشور نیز حضور داشتند.
جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای پژوهش های این حوزه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دو سازمان‌ بین المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی داخلی در دو سطح «بزرگسال» و «جوان» (زیر 35 سال) به صورت سالانه برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1085** 9187** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال