سفیر ایران در سنگاپوردر گفت و گو با ایرنا:

فاصله گرفتن از برجام آمریکا را به سوی انزوا و بی اعتباری پیش می برد

کوالالامپور- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور گفت: برجام یک توافقنامه در ظرفیت جهانشمول است و بنابراین فاصله گرفتن آمریکا از این توافقنامه بین المللی، گام به گام این کشور را به سوی انزوا و بی اعتباری پیش می برد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز 12ژانویه در یک برنامه تبلیغاتی درمورد برجام اعلام کرد در برجام باقی می‌ماند و تحریم‌های هسته‌ای را یکبار دیگر تعلیق کرد اما نهادها و نام‌های جدیدی را در فهرست تحریم آمریکا گنجاند.
جواد انصاری' سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور درگفت وگو با خبرنگار ایرنا در این زمینه گفت: واکنش سران و مقام های عالی سیاسی اروپا در روزهای اخیر و حتی سیاستمداران و فرهیختگان آمریکایی در مذمت رفتار غیرعاقلانه رئیس جمهور ترامپ به روشنی بر فاصله گرفتن آن ها ازمواضع نابخردانه امریکا دلالت دارد.
وی افزود: تمامی اعضای ١+٥ و ایران در این پیمان جمعی بر اجرای مفاد آن تعهد سپرده اند. اکنون رئیس دولت ایالات متحده با رویکرد خارج از عرف دیپلماتیک و با نادیده انگاشتن تعهدات قبلی و نقض قطعنامه مصوب شورای امنیت که اتفاقا خود بانی اصلی قطعنامه مذکور بوده؛ عملا اعتبار خویش را خدشه دار کرده است.
متن کامل گفت وگوی ایرنا با سفیر جمهوری اسلامی ایران درسنگاپور به شرح ذیل است :
سئوال : تعهد طرفین اروپایی بر برجام چه پیامی برای آمریکا می تواند داشته باشد؟
پاسخ : برجام یا 'برنامه جامع اقدام مشترک' فرجام یک دوره طولانی ١٢ ساله و به ویژه نزدیک به دو سال مذاکرات فشرده وزرای خارجه ایران و شش قدرت برتر جهان، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است.
بنابراین برجام محصول یک توافق جامع، دقیق و بسیار مهم تاریخی است که نه تنها دوجانبه نبوده بلکه فراتر از یک پیمان چندجانبه تلقی می شود، چرا که برجام توافقی ست که شورای امنیت به عنوان عالی ترین نهاد بین المللی با تصویب قطعنامه بر آن صحه نهاده و آنرا در ظرفیت و اعتبار یک توافق جهانشمول مورد تایید قرار داده است.
تمامی اعضای ١+٥ و ایران در این پیمان جمعی بر اجرای مفاد آن تعهد سپرده اند.
اکنون رئیس دولت ایالات متحده با رویکرد خارج از عرف دیپلماتیک و با نادیده انگاشتن تعهدات قبلی و نقض قطعنامه مصوب شورای امنیت که اتفاقا خود بانی اصلی قطعنامه مذکور بوده؛ عملا اعتبار خویش را خدشه دار و با برهم زدن نظم تعریف شده و تدبیر منطقی پیش بینی شده؛ اسباب نگرانی و دلهره در میان جوامع مختلف و حتی به مخاطره انداختن صلح و امنیت و بازار تجارت و اقتصاد جهانی را فراهم نموده است.
واکنش سران و مقامات عالی سیاسی اروپا در روزهای اخیر و حتی سیاستمداران و فرهیختگان امریکایی در مذمت رفتار غیر عاقلانه رئیس جمهور ترامپ به روشنی بر فاصله گرفتن آن کشورها از مواضع نابخردانه امریکا دلالت دارد. ایالات متحده گام بگام به سوی انزوا و بی اعتباری پیش می رود.
ترامپ در بیانیه 12 ژانویه پیرامون تمدید معافیتهای تحریمی ذیل برجام شروط چهارگانه ای را برای تمدید معافیتها در 120 روز بعد مطرح کرد.
تنها یکی از این شروط چهارگانه یعنی بازرسی از مراکز نظامی ایران کافی است که ازهم اکنون شکست این شروط را قطعی بدانیم و پیش بینی نماییم که ترامپ در 120 روز بعد در محتمل ترین سناریو، معافیتهای تحریمی ذیل برجام را تمدید خواهد کرد.
سقف تعیین شده از سوی ترامپ اساسا دست نیافتنی است. اما ترامپ با تعیین این سقف تلاش خواهد کرد که به کف تقاضا های خود دست یابد. در این مرحله نمی توان در باره ویژگی های این کف سخن گفت. این کف در چانه زنی و گفتگو میان اروپا و امریکا تعیین خواهد شد.
در یک سناریو احتمالی کف درخواست ترامپ در جایی قرار خواهد گرفت که فرانسه و کشورهای اروپایی سیاست خارجی خود در خصوص ایران را دنبال می کنند.
اجرای برجام از یک سو و گفتگو در خصوص سیاستهای منطقه ای ایران و موشکهای بالستیک از سوی دیگر سیاست دو وجهی فرانسه و کشورهای اروپایی در خصوص ایران است.
اما همانطور که وزیر امور خارجه کشورمان کرارا و اکنون واضح تر و محکمتر اعلام داشته، هیچگونه تغییر، تجدید نظر و تعدیل و تعهد تازه ای بر برجام مترتب نبوده و دخالت دادن موضوعات دیگر در این توافق مطلقا پذیرفته نیست.
اعلام صریح مواضع نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه از یک تریبون، پس از دیدار جمعی با وزیر خارجه کشورمان و بلافاصله پس از اعلام تصمیم ترامپ و خط و نشان ناشی از استیصال وی، در واقع حمایت قاطع و تاکید بر تعهدات آنها نسبت به اجرای برجام و بطور آشکار تبری و مخالفت با موضع خلاف دولت امریکا بوده است.
این پیام واضح یقینا در جهت منافع ملی دولتهای اروپایی و سازوکار و موازین حقوق بین المللی و در جهت تعمیم صلح و امنیت جهانی است.
سوال: آیا آمریکا می تواند برخلاف تعهدات بین المللی خود در عرصه جهانی پیش رود ؟
پاسخ: رفتار ناهمگون ایالات متحده ظرف یک سال اخیر حکایت از تصمیمات نسنجیده، تهدیدات نگران کننده، نقض تعهدات و خروج از پیمانهای صلح آمیز جهانی یا منطقه ای و أهداف ساختارشکنانه رئیس جمهور آن کشور داشته است. شماری از مشاوران ترامپ تنها به همین دلیل کاخ سفید را ترک گفته اند.
در مورد بهانه جویی و نقض عهد امریکا در مورد برجام نیز ، واقعیت این است که سازمان بین المللی انرژی اتمی (IAEA) ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کمیسیون مشترک برجام در تمامی نشستهای خود بر پایبندی کشورمان بر برجام تاکید کرده است. یعنی هرگز این کمیسیون اشاره ای به نقض برجام از سوی ایران نکرده است.
از این رو اعمال تحریمهای تروریستی و اشاعه و حقوق بشر مسلما بهانه و توجیه تخطی امریکا از تعهدات خارج از برجام است.
امروز جهانیان به عنوان شاهدان و ناظران بی طرف تخلفات ایالات متحده از تعهدات بین المللی و نقش بارز و مؤثر رئیس آن دولت در ایجاد تنش و ناامنی به قضاوت نشسته اند.
اجماع جهانی در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد و انزوای تحقیرآمیز امریکا در مقابل اکثریت قریب به اتفاق کشورها ی جهان در موضوع برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت دولت اشغالگر قدس، بازتاب و مظهر جدا افتادن دولت کنونی ایالات متحده از گردونه فهم جهانی و فضای مطلوب خواست ملت ها و حتی دولت های نزدیک آن کشور است.
آساق****241**1599** گفت وگو و انتشار: مریم شفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال