وزیر علوم:

کارکرد نقش علوم انسانی در فرآیند سیاست گذاری های ملی تبیین شود

تهران- ایرنا- وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: لازم است تبیین کارکرد نقش خطیر علوم انسانی در فرایند سیاست گذاری های ملی و ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و اجتماعی ایران در تراز جهانی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر منصور غلامی روز یکشنبه در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار کرد: هرچند تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفته است اما امید می رود استمرار و افزایش تلاش های همکارانم در دانشگاه ها و وزارت علوم به تحقق این امور یاری رسانند.
وی افزود: چنین رویکردی می تواند ضمن آنکه فضای مقایسه ای و رقابتی اثربخشی را در جامعه علمی ایران پدید می آورد، بخشی از دغدغه ها و مشکلات موجود را به خصوص در عرصه اثربخشی و رعایت اخلاق پژوهش کاهش دهد.
غلامی با بیان این که تحقق این امر بدون همراهی دستگاه ها ممکن نخواهد بود، افزود: روشن است که استفاده از ظرفیت انجمن های علمی ضرورت بیشتری دارد از این رو لازم می دانم دبیرخانه جشنواره این نکته را برای دوره های بعدی مورد توجه ویژه قرار دهد.
غلامی گفت: ثمره برنامه ریزی و اثربخشی فعالیت های نهادهای جشنواره فارابی زمانی آشکار می شود که از یک سو بر ارتباط میان نسل های مختلف علوم انسانی ایران و از سوی دیگر به تعامل علوم انسانی و اسلامی کشور با جوامع علمی بین المللی توجه شود.
وی تاکید کرد: ضرورت ارتباط میان نسل های متوالی علوم انسانی در ایران همان قدر مهم است که احساس و ضرورت ارتباط با نهادهای علمی و معتبر خارج از کشور اهمیت دارد؛ از این رو تلاش برای تاسیس حلقه های نخبگانی و شبکه نخبگان علوم انسانی می تواند در این چهارچوب معنی داشته باشد.
غلامی خاطرنشان کرد: شکل گیری و تقویت شبکه نخبگان علوم انسانی نه تنها برای گسترش تعاملات علمی داخلی و ارتباط علمی با خارج از کشور سودمند است، بلکه می تواند در ایجاد و رشد فضای امید آمیخته با نشاط علمی در جامعه موثر باشد.
وزیر علوم همچنین در اشاره به جشنواره فارابی اظهار کرد: بر این رویداد سالانه علمی نام فارابی به درستی گذاشته شده است؛ چراکه وی یکی از بزرگترین متفکران ایرانی است که در پی ارائه تصویری از حیات طیبه انسانی بوده است.
غلامی اظهار کرد: این جشنواره به اهدافی مانند شناسایی، معرفی و تقدیر از استعدادهای برتر حوزه علوم انسانی و اسلامی و ترغیب پژوهشگران به کاربردی کردن علوم انسانی از طریق بررسی مساله ها و نیازهای جامعه ایرانی تا حدود زیادی دست یافته است.
آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی صبح امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در سالن اجلاس سران گشایش یافت.
در این آیین منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سید ضیا هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و جمعی از نخبگان و چهره های علمی و فرهنگی کشور حضور دارند.
جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای پژوهش های این حوزه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دو سازمان‌ بین المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی داخلی در دو سطح «بزرگسال» و «جوان» (زیر 35 سال) به صورت سالانه برگزار می‌شود. علمی**1834**2038**
خبرنگار: ناهید شفیعی* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال