چند خبر از حوزه کتاب؛

رونمایی از کتاب «شعر مدرن ایران» در نمایشگاه کتاب دهلی نو

تهران - ایرنا - همزمان با برگزاری روز ایران در نمایشگاه کتاب دهلی‌نو، از کتاب «شعر مدرن ایران » رونمایی شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در ادامه فعالیت‌های غرفه ایران در بیست و ششمین دوره نمایشگاه کتاب دهلی‌نو، از کتاب «شعر مدرن ایران» که توسط محمدجواد آسمان، مصطفی علی پور و علی‌رضا قزه گردآوری‌شده رونمایی شد.
در این کتاب که به زبان انگلیسی توسط عزیز مهدی ترجمه ‌شده، مجموعه اشعاری از 85 شاعر ایرانی از نیما تا نسل جدید گردآوری و توسط انتشارات «رو پا» از کشور هندوستان چاپ‌شده است.
این اولین عنوان کتاب ایرانی است که توسط این انتشارات به چاپ می‌رسد.
در مراسم رونمایی از این کتاب، علی‌اکبر شاه، استادیار گروه فارسی دانشگاه دهلی‌نو، علی‌رضا قزوه، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو، حجت‌الله عابدی معاون رایزنی، احسان الله شکراللهی، رییس مرکز تحقیقات فارسی ایران در هند و جمعی از ایرانیان مقیم هندوستان حضور داشتند.
در ادامه این مراسم از کتاب «دنیا کا آخری سین» نوشته علی‌رضا قزوه و ترجمه احمد شهریار، شاعر فارسی سرا و اردو سرای کشور پاکستان رونمایی شد.
این کتاب در ایران با عنوان «سکانس آخر دنیا» برگرفته از 60 شعر کوتاه علی‌رضا قزوه که نگاهی فلسفی عرفانی به زندگی و مرگ دارد انتشاریافته است.
در ادامه فعالیت‌های حضور کشورمان در نمایشگاه کتاب دهلی‌نو، از مسئولان غرفه ایران برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کوچی به‌صورت رسمی دعوت به عمل آمد.
کوچی، یکی از شهرهای ایالت کرالا هندوستان است که دارای بالاترین میزان باسوادی است. بر اساس دعوت‌نامه دریافتی مسئولان برگزارکننده این نمایشگاه آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن غرفه به‌صورت رایگان به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام داشتند.
بیست و ششمین دوره نمایشگاه کتاب دهلی‌نو امروز (24 دی‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد.

**«فرزند خواندگی» موضوع شصت و هفتمین نشست ترویج خواندن
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «فرزند خواندگی» موضوع شصت و هفتمین نشست ترویج خواندن
شصت و هفتمین نشست ترویج کتاب‌خوانی با موضوع «فرزند خواندگی» دوشنبه 25 دی در کتابخانه مرجع کانون برگزار می‌شود.
در این نشست مریم بیرقی و رضا رزاقی درباره‌ موضوع «فرزند خواندگی و ترویج خواندن» سخن خواهند گفت.
بر همین اساس، این نشست دومین برنامه از مجموعه‌ رویکردهای اجتماعی در ترویج فرهنگ مطالعه میان کودکان و نوجوانان است.
نشست «فرزند خواندگی و ترویج خواندن» همچون دیگر برنامه‌های پیشین در محل کتابخانه‌ی تخصصی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد است.
مربیان، نویسندگان، پژوهشگران و سایر فعالان حوزه‌ کودک می‌توانند از ساعت 15 تا 17 ضمن حضور در این برنامه به بیان سوال‌ها و دیدگاه‌شان در این موضوع بپردازند.
این کتاب‌خانه در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی (وزرای سابق)، پلاک 24، مجتمع شهید ملک شامران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع است

** جمالزاده با کتاب و خاطرات در موزه کتابخانه ملی
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی،نمایشگاهی از اسناد و کتاب‌های سید محمد علی جمالزاده، داستان‌نویس، روزنامه‌نگار و نظریه ‌پرداز ادبی در «موزه کتاب و میراث مستند ایران» برپا شده است.
60 عنوان کتاب چاپ اول جمالزاده، بخشی از دست‌ نوشته‌ها و اسناد اهدایی او به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و همچنین وصیت‌نامه صوتی نویسنده در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار دارد.
این نمایشگاه تا 27 دی‌ماه دایر است.
بر اساس این گزارش، سید محمدعلی جمالزاده مطابق بخشی از وصیت‌نامه،آثار خود را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی اهدا کرده است.
در بخشی از این وصیت‌نامه آمده است: «این حقیر سید محمد علی جمالزاده در عین صحت و استقامت مزاج اظهار می‌دارم که پس از وفاتم قوطی های مقوایی یادداشت‌ها و خاطرات گوناگونم و دفترچه‌های خاطراتم توسط سرکنسولگری دولت جمهوری اسلامی ایران در ژنو به سازمان اسناد ملی ایران واقع در تهران تعلق خواهد گرفت و امیدوارم که با توفیقات الهی و کمک و لطف هموطنان دانشمند و بلند همتم طرف توجه قرار گیرد.

** معرفی برگزیدگان جایزه دکتر فتح الله مجتبایی
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از شهر کتاب، مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان هفتمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی سه شنبه 26 دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
در این برنامه، سه پایان نامه برگزیده و تشویقی در حوزه‌های علوم انسانی و ادبیات با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه معرفی و مولفان آنها تقدیر می‌شوند.
در این مراسم همچنین سه کتاب «سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام» نوشته‌ مجتبی مجرد، «بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی» نوشته‌ لیلا سیدقاسم و «گفتار و کردار امام علی(ع) در مفاهیم عرفانی تا سده‌ پنجم» نوشته‌ زهرا ابراهیمی که در سالهای گذشته برگزیده‌ جایزه‌ دکتر مجتبایی بوده‌اند، رونمایی می‌شوند.
این برنامه از ساعت 16:30 روز سه‌شنبه 26 دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1880 ** دریافت: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال