مقاوم سازی، نیاز ضروری واحدهای مسکونی اردبیل

اردبیل - کابوس زلزله اسفند سال 75 با بیش از یک هز ار کشته و دهها روستای ویران هنوز از اذهان اردبیلی ها محو نشده، اکنون نیز فراوانی اخبار زلزله های غرب و جنوب کشور این پرسش را در میان مردم مطرح می کند که ساختمان های این استان تا چه حد در برابر زلزله مقاوم است.

زلزله اسفند سال 75 اردبیل به بزرگی 5.8 ریشتر به دلیل مقاوم نبودن واحدهای مسکونی یک هزار و 100 کشته ، 2 هزار و 600 زخمی و 36 هزار نفر بی خانمان بر جا گذاشت.
با اینکه تجربه تلخ زلزله اردبیل موجب اقدام های خوبی در مقاوم سازی ساختمان ها بویژه روستاهای استان شد اما هنوز به اعتقاد کارشناسان حجم گسترده ای از ابنیه در مناطق مختلف استان در برابر زلزله آسیب پذیر است.
اینکه به تازگی براثر زلزله 5.4 ریشتری در جمهوری آذربایجان ساختمان ها در شهرستان مرزی پارس آباد مغان ترک برداشته و دچار خسارت می شود حکایت از این دارد که وضعیت چندان مناسب نیست و باید مسئولان و مردم در زمینه مقاوم سازی اماکن مسکونی و عمومی اقدام اساسی انجام دهند.

** بناهای استان اردبیل دربرابر زلزله شدید ایمن نیست
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل در این زمینه گفت: ساخت و سازهای سال های گذشته در مناطق مختلف استان چندان اصولی نبوده و بسیاری از ساختمان ها در استان در برابر زلزله های با ریشتر بالا ایمن نیست.
بهروز ندایی افزود: اکنون در دنیا بسیاری از ساختمان ها در برابر زلزله های بالای هفت ریشتر نیز مقاومت دارد، ولی برخی بناهای ما در برابر کوچکترین تکانی فرو می ریزد.
او بیان کرد: ساختمان های استان شباهت زیادی با بناهای شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه به لحاظ استقامت دارد و ضروری است برای آسیب شناسی آنها مطالعات لازم از سوی مشاوران ذیصلاح انجام شود تا ضمن شناسایی نقاط آسیب پذیر پیشگیری های لازم انجام گیرد.
ندایی با بیان اینکه اماکن عمومی استان نیز دربرابر حوادث طبیعی ایمن نیست گفت: بیمارستان ها، اورژانس ها و مکان های آسیب پذیر باید در اولویت مقاوم سازی باشد تا در صورت بروز حادثه شاهد اتفاق ناگوار در این مراکز حساس نباشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: اردبیل یک استان حادثه خیز است و احتمال بروز حوادث طبیعی از قبیل سیل ،زلزله ،آتش سوزی و توفان در این استان بیشتر است و باید با مقاوم سازی، بازسازی و ایمن کردن نقاط حادثه خیز از خسارات احتمالی این حوادث پیشگیری کرد.
وی تاکید کرد که در ساخت بناهای مسکونی و عمومی دراستان باید نظارت جدی باشد و ساختمان های مقاوم دربرابر زلزله های با ریشتر بالا احداث شود.

** بافت 15 تا 21 درصد 4 شهرستان بزرگ استان فرسوده است
وجود بافت های فرسوده در چهار شهرستان بزرگ استان با کمترین مقاومت در برابر حوادث طبیعی بویژه زلزله نگرانی ها را افزونتر می کند بویژه اینکه بیش از سه چهارم جمعیت استان در این شهرستان ها سکونت دارند.
این امر ضرورت توجه و اقدام عاجل در بازسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده در شهرها و نیز روستاهای این مناطق را اجتناب ناپذیر می کند.
رییس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: 15.1 درصد از مساحت شهر اردبیل را که شامل 963 هکتار می باشد بافت فرسوده احاطه کرده است.
عبدالرحمن روحی به خبرنگار ایرنا افزود: 21 درصد شهر پارس آباد شامل 249 هکتار، هشت درصد مشگین شهر شامل 95 هکتار و 17 درصد خلخال شامل 83 هکتار نیز در بافت فرسوده واقع شده است.

** ساخت و سازها در استان نیاز به نظارت دقیق دارد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز گفت: ساخت و سازها در شهرها و روستاهای این استان نیازمند نظارت بیشتر و دقیق است.
مسعود امامی یگانه با اشاره به مقاوم سازی های انجام گرفته در واحدهای مسکونی شهرها و روستاهای استان بیان کرد: هم اکنون حدود 65 درصد از واحدهای مسکونی در روستاهای استان اردبیل مقاوم سازی شده است.
وی افزود: مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاها بر اساس سند چشم انداز توسعه تا 1405 ادامه می یابد.
وی گفت: در امر مقاوم سازی واحدهای مسکونی اهالی روستاها نیز باید مشارکت کرده و با استفاده از تسهیلات مقاوم سازی که توسط بانک مسکن پرداخت می شود ، نسبت به مقاوم سازی واحدهای خود اقدام کنند.
امامی ادامه داد: در شهرها نیز صاحبان واحدهای مسکونی فرسوده می توانند از تسهیلات بافت فرسوده استفاده و واحدهای مسکونی خود را مقاوم سازی کنند.
رییس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه وشهرسازی اردبیل نیز گفت: راه و شهرسازی استان با همکاری سایر دستگاه های مرتبط با ارتقای خدمات عمومی و بهسازی و نوسازی در راستای کاهش فرسودگی شهرها تلاش می کند.
روحی گفت: با معرفی واحدهای فرسوده به شهرداری ها این واحدها از 50 درصد تخفیف در صدور پروانه بهره مند می شود.
روحی افزود: همچنین به واحدهای فرسوده ثبت شده در سامانه در مرکز استان تسهیلات 400 میلیون ریالی و در شهرستان ها تسهیلات 300 میلیون ریالی پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در داخل شهرها بدون سپرده پرداخت می شود، گفت: در سال گذشته نزدیک به 2 هزارنفر و در سال جاری 750 نفر برای برخورداری از تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به بانک های عامل معرفی شدند.

** مقاومت 52 درصد بناهای استان در برابر زلزله بیش از 6 ریشتر
در این حال فرهاد سبحانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل گفت:اکنون 52 درصد از واحدهای روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر در برابر زلزله مقاوم شده است.
وی افزود: بر اساس سرشماری سال 85 حدود 110 هزار واحد در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت فرسوده و بی دوام بود که از آن زمان تاکنون بیش از 54 هزار واحد تسهیلات دریافت کرده و پایان کار 50 هزار و 722 واحد صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه این واحدها در برابر زلزله های بالای 6 ریشتر مقاومت دارند ، بیان کرد: برای 48 درصد واحدهای فرسوده باقی مانده در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی پرداخت می شود.
وی مبلغ تسهیلات بنیاد مسکن را برای واحدهایی که در جاسازی می شوند و یا روستاهای واقع در مرزها و آنها که بحث صرفه جویی در انرژی را رعایت می کنند ، 200 میلیون ریال اعلام کرد.
سبحانی ادامه داد: همچنین به آن دسته از واحدهایی که در صاحبان آن ها جزو افراد کم درآمد و محروم محسوب می شوند نیز از طریق کمیته امداد و بهزیستی کمک های بلا عوض پرداخت می شود.
با توجه به اینکه استان اردبیل جز 10 استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می رود ضروری است که اقدام های اساسی برای مقاوم سازی ابنیه و نیز آموزش همگانی ایمنی در برابر زلزله صورت گیرد.
گزاش : مینا میرقاسمی ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
3006/6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال