دبیرهیات دولت:

موفقیت در آزمون های دشوار سیاست خارجی درجه هوشمندی مذاکره کنندگان هسته ای را نشان داد

تهران- ایرنا- دبیر دولت موفقیت در آزمون های دشوار سیاست خارجی را نشان دهنده درجه هوشمندی، تعهد و دور اندیشی مذاکره کنندگان هسته ای دانست.

به گزارش ایرنا، محسن حاجی میرزایی طی مطلبی که در کانال شخصی خود منتشر کرد در واکنش به اقدام ترامپ برای تایید برجام آورده است: موفقیت در آزمون های بسیار دشوار در سیاست خارجی درجه هوشمندی، تعهد و دوراندیشی مذاکره کنندگان هسته ای را بار دیگر در معرض دید و قضاوت همگان قرار داد. حقشان را پاس بداریم.
به گزارش ایرنا، پس از یکسال تلاش « دونالد ترامپ » رییس جمهوری آمریکا و مشاوران وی برای یافتن گریزگاه از زیر بار اجرای برجام، وی جمعه شب (22 دی ) با انتشار بیانیه ای ، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید کرد.
ترامپ که در دوره رقابت های انتخاباتی و به دنبال آن، از زمان ورود به کاخ سفید همواره از سرسخت ترین مخالفان برجام بوده، با این اقدام خود عملا برای سومین بار در مقابل حامیان توافق هسته ای ایران و 1+5 عقب نشست.
پنجشنبه 21 دی ماه و یک روز قبل از اعلام مواضع برجامی از سوی ترامپ، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در بروکسل با همتایان فرانسوی، آلمانی و انگلیسی دیدار و گفت وگو کرد.
ظریف با بیان این که پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل آمریکا است، هر حرکتی را که به تخریب برجام بینجامد و توافق هسته ای را دستخوش تغییر کند، غیرقابل قبول دانست. تاکنون رییس جمهوری ایالات متحده سه بار به تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران اقدام کرده است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه جمعه در پیام توییتری نوشت: سیاست ترامپ و بیانیه امروز وی تلاش‌های مذبوحانه ای برای خدشه دار کردن یک توافق محکم چندجانبه است که همزمان بندهای 26، 28 و 29 آن توافق را نیز به شکل مغرضانه‌ای نقض می‌نماید. برجام قابل مذاکره مجدد نیست: بجای تکرار لفاظی‌های کهنه، آمریکا باید مانند ایران به تعهداتش در برجام عمل نماید.
در همین ارتباط چندی پیش «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که در صدر یک هیات عالیرتبه و به منظور شرکت در سومین دور گفت‌وگوهای سیاسی بین ایران و اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده بود، تاکید کرد «من از طرف خانم موگرینی خیلی واضح می‌گویم که امکان مذاکره مجدد برای برجام وجود ندارد و برای همه طرف‌ ها برجام الزام‌ آور است.»
سیام**9103**
خبرنگار: حمید شهریاری
انتشار: کتایون لامع زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال