هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

گزارش نماینده ویژه رئیس جمهور از عملیات امداد و نجات

تهران- ایرنا- روزنامه ایران درگفت وگو با علی ربیعی نوشت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس کمیته ویژه رسیدگی به پرونده نفتکش «سانچی» که با دستور رئیس جمهوری روانه چین شده صبح دیروز به محض ورود به شانگهای راهی جلسه کمیته ویژه اتاق بحران شد.

در ادامه این گفت و گو می خوانیم: علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر دیروز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار حوادث «ایران» به تشریح آخرین وضعیت عملیات امداد و نجات پرداخت.

** اولویت نخست، نجات خدمه است
ربیعی گفت: «دکتر روحانی یک روز پس از این حادثه همزمان با تشکیل جلسه‌ای با حضور سه نفر از وزرا، دستورات لازم برای رسیدگی به این پرونده را صادرکردند. به محض ابلاغ حکم نیز راهی شانگهای شدیم. توصیه رئیس جمهوری سرعت بخشی، هماهنگی بیشتر روند امداد و نجات بود اما اولویت دکتر روحانی که برآن تأکید داشتند، نجات جان سرنشینان نفتکش بود. رئیس جمهوری مصرانه پیگیر این موضوع هستند و روزی دو بار گزارش آخرین وضعیت عملیات را به ایشان ارائه می‌دهم.»

** وضعیت سرنشینان امروز مشخص می‌شود
وی افزود: «عصر دیروز به وقت محلی چین، تیم 12 نفره تکاوران ایرانی به همراه تیم امداد و نجات چین یکی از جزایر شانگهای را با کشتی‌های تندرو به مقصد محل نفتکش ترک کردند. با توجه به اینکه شنبه هوا مساعد بود و پیش‌بینی شده یکشنبه نیز شرایط جوی مساعدی برقرار باشد و این تیم بتواند به عرشه کشتی برود، احتمال می‌دهیم در این عملیات تا حدود زیادی وضعیت خدمه کشتی مشخص شود.»

ربیعی با اشاره به کشف جعبه سیاه نفتکش و دو پیکر دیگر جانباختگان اظهار داشت: «صبح شنبه گروهی وارد عرشه کشتی شدند. پیکر دو سرنشین ایرانی و جعبه سیاه پیدا شد اما این نفتکش بین ما و کشور «پاناما» مشترک بود. اما با توجه به قوانین بین‌المللی، از آنجا که پرچم «پاناما» در آن افراشته بود، جعبه سیاه تحویل آنها شد. با هماهنگی‌های انجام گرفته با طرف پانامایی، قرار است جعبه سیاه با حضور ما بررسی شود.»وی افزود: «پیش‌بینی می‌کنیم تیم امدادی 7 صبح یکشنبه به وقت محلی به محل حادثه برسند. براساس برنامه‌ریزی‌ها انجام شده قرار است به منظور تسهیل در شرایط امداد و نجات، شب تا صبح روی نفتکش آب سرد پاشیده شود تا با خنک شدن فضا و کاهش دما، شرایط برای ورود نیروها فراهم شود. دو کشتی ژاپنی هم به عملیات اضافه شدند و دو کشتی دیگر نیز قرار است بزودی اضافه شوند.»رئیس کمیته ویژه رسیدگی به ماجرای نفتکش «سانچی» در پاسخ به برخی انتقادها به عملکرد چینی‌ها درجریان عملیات امدادرسانی به نفتکش آتش گرفته گفت: «خواست ما این بود که عملیات سریعتر انجام شود. اما آنها دلایل فنی داشتند. موضوعی که می‌توانم بگویم این است که از زمان حضورم در شانگهای سرعت کار بالا رفته و با رایزنی‌های انجام شده و همکاری‌های بین‌المللی ژاپن و کره روند کار به خوبی پیش می‌رود.»

** چینی‌ها مانع اعزام ما به محل حادثه نشدند
ربیعی درباره شایعه ممانعت چینی‌ها از حضورش در محل حادثه نیز گفت: «به هیچ عنوان چنین موضوعی مطرح نبوده است. آنها منعی برای این سفر ایجاد نکردند اما با توجه به بعد مسافت و این‌که بالگرد باید در سه نقطه سوختگیری می‌کرد، با تاریکی هوا امکان این پرواز مهیا نشد. قرار بود من به همراه تیم تکاوران ارتش با بالگرد به محل اعزام شویم، اما شرایط جوی فراهم نشد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط بهتری فراهم شده و با حضور در اتاق فرماندهی عملیات شانگهای می‌توانیم هماهنگی‌ها را به خوبی انجام دهیم.»

وی افزود: «در حال حاضر درحال تهیه فوم های مورد نیازبرای عملیات اطفای حریق هستیم. به ژاپن و کره نامه زده و درخواست فوم داده‌ایم و خواستار اعزام کشتی هم شده‌ایم. در صورت نیاز به توکیو نیز سفر خواهم کرد تا این مشکل برطرف شود.»وزیر رفاه با اشاره به روند اطفای حریق به «ایران» گفت: «عملیات کولینگ (خنک سازی) قرار است آغاز شود اما به هر حال فوم پاشی باید گسترده باشد. در حال حاضر 4 تا 5 هزار تن فوم داریم. فوم‌ها در چین جمع‌آوری شده و همانطور که گفتم رایزنی‌هایی برای ارسال کمک از کره و ژاپن داشته‌ایم و از سایر کشورهای دنیا هم نیاز باشد این درخواست را خواهیم داشت.»

** اظهارنظر درباره سرنوشت سرنشینان کارشناسی نیست
ربیعی گفت: «هیچ کارشناسی نمی‌تواند درباره سرنوشت سرنشینان این نفتکش نظری بدهد. حتی تیم‌های چینی هم نمی‌توانستند در این باره نظری بدهند. اما امیدواریم هر چه زودتر بتوانیم از وضعیت این افراد اطلاع پیدا کنیم. با این حال دعا می‌کنیم که آنها زنده باشند و بار دیگر به آغوش ملت و خانواده‌هایشان بازگردند.»

** خاطره این حادثه در ذهن ایرانیان ماندگار می‌شود
علی ربیعی افزود: به طرف چینی اعلام کردیم از بین رفتن و غرق شدن کشتی به معنای از بین رفتن امید مطلق است. بنابراین خواسته ما جدیت در انجام عملیات امداد و نجات خواهد بود. خاطره ملت ایران نسبت به این موضوع تاریخی است و در اذهان ملت ایران می‌ماند و ما می‌خواهیم هر چه از دستمان برمی‌آید را انجام دهیم. همکاران ما از مجلس و دولت در کنار مردم نگران این موضوع هستند و با جدیت آن را تا رسیدن به نتیجه نهایی دنبال می‌کنند. ما خواهان آن هستیم که همکاران من از کشتی کریستال بازدید و با خدمه آن مصاحبه کنند تا اطمینان لازم را به مردم بدهیم. هدف ما از این کار این نیست که دنبال مقصر باشیم بلکه هدف این است موضوع روشن شود.

*منبع: روزنامه ایران؛ 1396،10،24
**گروه اطلاع رسانی**1699**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال