چشم انداز تصویرسازی دینی در جشنواره آیات بررسی می شود

تهران - ایرنا - دبیر هنری جشنواره تصویرسازی آیات از برگزاری نشست های تخصصی با موضوع تصویرسازی دینی خبر داد که به همراه کارگاه های علمی در کنار این جشنواره برگزار خواهد شد.

نصیر بشیری روز یکشنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: قرار است چند نشست تخصصی و کارگاه علمی به منظور انجام بررسی های علمی همراه با جشنواره تصویرسازی آیات برگزار شود و از آنجا که معمولا در اینگونه جشنواره ها فقط به جمع آوری آثار و تصاویر اکتفا می شود، در این جشنواره به موضوع آموزش و پژوهش توجه بیشتری داریم و دو نشست با موضوع تصویرسازی دینی برگزار می شود.
وی ادامه داد: دو کارگاه علمی نیز برای بررسی چشم انداز علمی تصویرسازی دینی برگزار می شود تا ضمن نهادینه کردن این هنر به ویژه در نسل جوان و دانشگاهی تلاش کنیم تا کارهای هنرمندان این حوزه از نظر علمی نیز جایگاه ویژه ای داشته باشد.
به گفته بشیری، این کارگاه ها و نشست ها بهمن ماه در همدان و در فروردین سال آینده نیز در تهران برگزار خواهد شد. البته حضور تمامی علاقه مندان در نشست های تخصصی آزاد است ولی با توجه به برخی از محدودیت حضور افراد در کارگاه ها بر اساس فراخوان و دعوت خواهد بود.
دبیر اجرایی جشنواره تصویرسازی آیات همچنین گفت: در نشست های علمی به دو رویکرد تصویرسازی از منظر تاریخچه و زمان جاری پرداخته می شود. یعنی درحال حاضر تصویرسازی دینی به چه سمت و سویی می رود و از نظر تاریخی نیز به بررسی کارهای انجام شده خواهیم پرداخت.
وی علت اهمیت این نشست ها را از آن نظر دانست که تاکنون به خوبی در این زمینه پرداخته نشده و اگرچه جشنواره های متعددی برگزار شده اما هنوز اطلاعات این جشنواره ها و تجارب اساتید این فن در اختیار دانشجویان و علاقه مندان قرار نگرفته است.
بشیری افزود: مثلا در این نشست بررسی می کنیم که تصویرسازی ما به چه سویی می رود. چون در بخش نگارگری راجع به سلطان محمد و معراج صحبت شده اما حق سایر موضوع ها به خوبی ادا نشده است.
وی همچنین درباره حضور ناشران در جشنواره تصویرسازی آیات گفت: به هیچ عنوان در این جشنواره ارسال اثر نداریم. چون شورای سیاستگزاری این جشنواره آثار عرضه شده به بازار نشر در 10 سال گذشته را رصد می کند.
بشیری به مشکلات ناشران برای انتشار موضوع های قرآنی اشاره کرد و برخی از این مشکلات و محدودیت ها را با سنگین بودن هزینه های این حوزه مرتبط دانست و گفت که همین مسائل باعث شده تا کتاب های دینی از کیفیت چاپ و تصویرسازی پائینی برخوردار باشند.
دبیر جشنواره تصویرسازی آیات از انتخاب یک ناشر در این جشنواره خبر داد و گفت: ناشران خوب معمولا در طول سال یک یا دو کتاب با درون مایه دینی منتشر می کنند و قصد داریم تا از یک ناشر در زمینه تصویرسازی دینی تجلیل کنیم.
به گزارش ایرنا به زودی فراخوان جشنواره دوسالانه تصویرسازی آیات منتشر می شود و علاقه مندان تا پایان فروردین 97 فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند و مراسم اختتامیه نیز در اردیبهشت ماه مصادف با نیمه شعبان در همدان برگزار خواهد شد.
این جشنواره در دو بخش روایی و غیرروایی برگزار می شود و هیچ محدودیت سنی در این زمینه وجود ندارد.
جشنواره هنری آیات در 11 رشته به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل پوستر در استان زنجان، نقاشی در استان گلستان، فیلم اعم از مستند کوتاه، داستانی، مستند و انیمیشن در استان بوشهر، داستان نویسی در جنوب استان کرمان، شعر در استان لرستان، نقاشیخط در استان یزد، هنرهای نمایشی در استان فارس و آواها و نغمات در استان آذربایجان شرقی است که رشته های خوشنویسی و کاریکاتور در سطح بین المللی برگزار می شود.
فراهنگ ** 1003 ** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال