در گفت وگو با ایرنا؛

مرندی: باید برجام به شکل کامل اجرا شود و اما و اگری هم ندارد

تهران - ایرنا – یک کارشناسی مسائل سیاسی گفت: برجام به شکل کامل اجرا شود و اما و اگری هم ندارد و به اروپا و آمریکا باید تفهیم کنیم در صورت عدم منفعت از برجام ما هم به تعهدات خود عمل نمی کنیم.

سید محمد مرندی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی درباره تعلیق مجدد تحریم ها توسط آمریکا گفت: روشن بود که ترامپ بنا نداشت از برجام خارج شود، با توجه به اینکه با گسترش تحریم ها سعی در بی مفهوم کردن برجام دارد.
وی افزود: رییس جمهوری آمریکا از این طریق می خواهد ما را نسبت به برجام متعهد نگه دارد و در واقع به شکل همه جانبه ایران را تحت فشار قرار داده است که این رفتار ناشی از محاسبه غلط است.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ایران در موضوع برجام - به دلیل عهد شکنی اوباما و ترامپ - به شکلی که قرار بود استفاده ببرد، نبرده است، گفت: اگر بنا باشد که توافق برجام از بین برود - با توجه به اینکه ما از آن منفعت فوق العاده نمی بریم - این آمریکایی ها هستند که بیش از این ضرر خواهند کرد.
مرندی تاکید کرد: آمریکایی ها در حال حاضر به تعهدات خود عمل نمی کنند که بگوییم به ما ضربه فوق العاده ای می زنند، بنابراین فکر می کنم که دولت باید به اتحادیه اروپا فشار بیاورد و تفهیم کند که اگر آن ها به تعهدات خود عمل نکنند برجام برای ما دیگر ارزشی نخواهد داشت.
وی در مورد بیانیه وزارت امور خارجه در پاسخ به تحریم های جدید اعمال شده توسط آمریکا و فشار بیشتر این کشور بر ایران برای مذاکره مجدد درباره برجام گفت: بیانیه وزارت امور خارجه ایران به درستی تبیین کرده است، آمریکایی ها می خواهند زیاده خواهی کنند و ما به همین دلیل تحت هیچ شرایطی، هیچ مذاکره ای، در هیچ موضوعی با آمریکا و یا 1+5 نباید بپذیریم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر آمریکایی ها به این روند ادامه بدهند ماندن و یا نماندن در برجام خیلی فرقی نمی کند، گفت: باید برجام به شکل کامل اجرا شود و اما و اگری هم ندارد و به اروپا و آمریکا باید تفهیم کنیم در صورت عدم منفعت از برجام ما هم به تعهدات خود عمل نمی کنیم.
مرندی ادامه داد: اروپایی ها خیلی قابل اعتماد نیستند ولی با این حال مشکلات و تنش ها آن ها با آمریکا رو به افزایش است و از طرفی اگر برجام به خاطر آمریکایی ها شکست بخورد اروپایی ها هم بی اعتبار می شوند چون مشخص می شود امضای سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اروپا بی ارزش است و آن ها هیچ نقشی در سطح جهانی ایفا نمی کنند و این برای اروپا شکست عظیم خواهد بود.
وی در پاسخ به سوالی درباره دلایل عدم تعهدات آمریکا به برجام خاطرنشان کرد: آمریکایی ها چه در زمان اوباما و چه در زمان ترامپ هیچوقت پایبند به برجام نبودند البته فرق ترامپ با اوما در این است که اوباما ارزش زیادی برای اجماع سازی و فشار به شرکای خارجی برای فشار به ایران قائل بود اما ترامپ نسبت به این شرکا توجه کمتری دارد و بیشتر بر روی داخل تمرکز دارد.
این استاد دانشگاه جذب صهیونیست های مسیحی و همچنین صهیونیست های یهودی برای انتخابات آتی را دلیل این تمرکز دانست.
مرندی در پاسخ به سوالی درباره نقش لابی صهیونیست ها در مورد برجام گفت: به هر حال جریانات مختلفی وجود دارد ولی لابی صهیونیستی جریانی کلیدی در این موضوع است اگرچه خصومت و کینه آمریکایی از ایران نیز یکی از این همین دلایل است.
.
سیام**9314**
خبرنگار: داود توسلی**انتشار: کتایون لامع زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال