استاد هندی: جهان باید برجام را به عنوان یک توافق تاریخی بی نظیر حفظ کند

دهلی نو-ایرنا- پروفسور 'قمر آقا' استاد روابط بین‌الملل در هند گفت جهان باید برجام را به عنوان یک توافق هسته ای کارساز و یک اتفاق تاریخی بی نظیر بین ایران و جهان حفظ کند.

به گزارش ایرنا، آقا روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره تمدید تعلیق تحریم ها علیه ایران گفت: توافق هسته ای تنش در منطقه را کاهش داده و از سوی جامعه بین المللی مورد ستایش قرار گرفته است.
وی افرود:ایران کاملا به تعهدات خود در این توافق پایبند بوده جامعه بین المللی نیز این مهم را تایید کرده است . در حال حاضر تنها چند کشور معدود مانند عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی، تهران را به نقض این توافقنامه متهم می کنند.
این پروفسور هندی با تأکید بر حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای گفت: ایران امضا کننده پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) است. بنابراین حق دارد از انرژی صلح آمیز هسته ای استفاده کند. تهران هیچ توافقی را قبل و بعد از توافق هسته ای نقض نکرده است.
آقا تصریح کرد: تهران حق دارد از فعالیت های صلح آمیز هسته ای مانند تولید برق، پزشکی یا سایر بخش های غیر نظامی هسته ای استفاده کند. تمام تاسیسات هسته ای ایران تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی قرار دارند.
قمر آقا با اشاره به دلایل فشار آمریکا و متحدان این کشور علیه ایران گفت: برخی از کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی نمی خواهند تهران به عنوان یک کشور قدرتمند محسوب شود.
وی ادامه داد: ایران خودکفا است و به اهداف بسیار زیادی دست یافته، زیرا تهرانن به کشوری دیگری وابسته نیست. اما برخی دیگر از کشورهای منطقه از نظر امنیت و یا اقتصادی به طور کامل به قدرت های غربی وابسته هستند.
او گفت: ایران تنها کشور منطقه می باشد که به توسعه مستقل و بومی اعتقاد دارد و به عنوان یک قدرت در منطقه ظهور کرده است. تهران در زمینه های مختلف مانند فناوری نانو، فن آوری فضایی و تکنولوژی صلح آمیز هسته ای پیشرفت های قابل توجهی بدست آورده است و یکی از سریع ترین کشورهای در حال توسعه در منطقه و جهان به شمار می رود.
آقا افزود: ایران تنها کشوری است که بر همکاری منطقه ای بین کشورها به منظور توسعه همه کشورها تاکید می کند. ایران تنها کشور دموکراتیک در منطقه است.
وی یاد آورشد: دموکراسی اسلامی توسط کشورهای دیگر در منطقه به عنوان تهدیدی در مقابل سیستم پادشاهی و قبیله ای فئودال آنها محسوب می شود. تهران یکی از کشورهایی است که تنها به منابع نفتی وابسته نیست و دارای منبع درآمدی جایگزین می باشد.
قمر آقا با اشاره به سیاست خصمانه آمریکا در مقابل ایران برای لغو توافق هسته ای گفت: درون دولت آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران اختلاف وجود دارد. گروه های محافظه کار آمریکایی نمی خواستند این توافقنامه با تهران امضا شود.
وی ادامه داد: ایالات متحده سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال می کرد اما اوباما و سایر مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیدند که تهران بیش از حد قدرتمند است، به طوری که تغییر رژیم امکان پذیر نیست و بنابراین راه دوستی با ایران را در پیش گرفتند.
آقاگفت: موقعیت ژئوپلیتیک ایران برای اروپا و کشورهای دیگر بسیار مهم است. این کشور دروازه ای به سوی آسیای مرکزی است که دارای منابع نفتی فراوان می باشد.
وی اضافه کرد: اما لابی یهودی بسیار قوی است و زمانی که ترامپ به قدرت رسید، محافظه کاران و لابی یهودیان او را تحت تاثیر قرار دادند. در حال حاضر ترامپ سعی در احیای سیاست تغییر رژیم ایران دارد.
این پروفسور هندی در مورد یک رویارویی احتمالی بین آمریکا و یک کشور خارجی گفت: واشنگتن نمی تواند به ایران یا هر کشور دیگری حمله کند. هزینه حضور آمریکا در عراق و افغانستان 7 تریلیون دلار برآورد شده است، اقتصاد ایالات متحده هنوز هم بسیار ضعیف است.
اوافزود: آمریکا کره شمالی را بسیار تهدید کرد اما نتوانست آنها را اجرایی کند. اما برنامه اصلی این است که از رژیم صهیونیستی و دیگر کشورها برای هدف قرار دادن ایران و گروه های دیگر مانند حزب الله استفاده شود، در سوریه آشوب ایجاد شود و همچنین اطمینان حاصل شود که ایران در عراق یا یمن حامی نداشته باشد. آمریکا می خواهد تنها رژیم صهیونیستی بازیگر اصلی در منطقه باشد. آنها از یک ایران قدرتمند هراس دارند.
وی در خصوص تاثیر تحریم های جدید آمریکا علیه ایران گفت: هر تحریم جدید علیه تهران خلاف قوانین بین المللی خواهد بود. ایران و دیگر کشورهای اروپایی توافقنامه هسته ای را امضا کرده اند و این توافقنامه توسط شورای امنیت تأیید شده است. تحریم های جدید باعث اختلاف بین آمریکا و متحدان غرب این کشور خواهد شد.
آقا خاطرنشان کرد: اروپایی ها می دانند که ایران توافقنامه را نقض نکرده است. بنابراین وضع مجدد تحریم ها نیز به نفع واشنگتن نیست. اعمال تحریم های جدید علیه تهران یک اشتباه بزرگ برای ایالات متحده خواهد بود؛ زیرا ایران، آمریکا را منزوی خواهد کرد و همچنین ایالات متحده اعتبار و اعتماد سایر کشورها به خود را از دست خواهد داد.
این کارشناس هندی در مورد واکنش احتمالی ایران به تحریم های جدید آمریکا گفت: ایران باید روابط خود را با اتحادیه اروپا حفظ کند. برای اروپا، تهران بسیار مهم است. اروپا علاقه مند به روابط نزدیک تر با ایران است، اما به دلیل فشار آمریکا، کشورهای اروپایی نمی توانند به تهران نزدیک شوند. اروپا به نفت و گاز ایران نیاز دارد. تهران به خوبی از طریق خط لوله از ترکیه به اروپا متصل است. اروپا می خواهد وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش دهد.
وی افزود: همچنین ایران یک بازار بزرگ برای محصولات اروپایی را فراهم می کند. اقتصاد ایران یکی از قویترین و بزرگترین اقتصادها در خاورمیانه است.
او تصریح کرد: نفوذ تهران در سوریه، عراق، یمن و لبنان برای کشورهای اروپایی بسیار مهم است. اروپا دیگر به به ایالات متحده اعتماد ندارد. آنها می دانند که آمریکایی ها نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند. آمریکایی ها رژیم های عراق و لیبی را تغییر داده اند. اما آنها نتوانستند رژیم های طرفدار آمریکایی را در این کشورها به قدرت برسانند. قدرت های اروپایی متوجه شده اند که باید سیاست های خود را دنبال کنند و نباید بیش از حد به آمریکایی ها وابسته باشند. داعش و سایر گروه های تروریستی نتیجه سیاست های شکست خورده آمریکا در منطقه است و اروپایی ها از این واقیت خبر دارند. بنابراین من فکر می کنم ایران باید آمریکا را در خصوص توافق هسته ای منزوی کند و به مسیر پیشرفت خود ادامه دهد.
آساق**267*شبس*1488 *وحیده دینداری* انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال