جشن افغان ها برای دسترسی افغانستان به چابهار

کابل - ایرنا - وزیر کشاورزی همراه با شماری از مقامات دولتی و مسئولان بخش های بازرگانی و خصوصی افغانستان؛ با توجه به رسیدن اولین محموله گندم اهدایی هند به این کشور از مسیر بندرچابهار به کابل ؛ مراسمی برگزار کردند و عملی شدن دسترسی به چابهار را ناشی از اراده ملت ها خواندند.

به گزارش ایرنا، «نصیراحمد درانی» روز شنبه در این مراسم حمل نخستین محموله گندم به وزن 110 هزار تن که اهدایی دولت هند به مردم افغانستان است و از طریق بندر چابهار بارگیری و از مرز استان نیمروز وارد افغانستان و به کابل رسید، گفت: امروز در عمل کابل به چابهار وصل و دسترسی به آب های آزاد محقق شد.
در مجموع 220 هزار تن گندم اهدایی هند در مسیر کابل در حرکت است که امروز با حضور مقامات سفارت هندوستان در کابل و مقامات دولتی افغانستان محموله اول مورد استقبال قرار گرفت.
این محموله در هفتم آبان ماه سال جاری از ایالت گجرات هند بارگیری شد و از طریق بندر چابهار به سمت افغانستان حرکت کرده است و امروز به کابل رسید و بطور رسمی از آن به عنوان اولین محموله وصولی از چابهار یاد شد .
به مناسبت ارسال همین محموله به افغانستان بود که فاز اول بندر چابهار به نام «شهید بهشتی» در 13 آبان ماه امسال با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان و وزیر تجارت و صنایع افغانستان در منطقه آزاد چابهار افتتاح و به بهره برداری رسید.
تفاهم نامه توسعه بندر چابهار در خرداد ماه سال 1395 در تهران با حضور روسای جمهوری افغانستان ؛ ایران و هند بین سه کشور امضا شده است .
منابع خبری افغانستان علت طولانی شدن حمل این محموله را تا کابل زمان بَر بودن تامین امنیت این انتقال برشمرده اند.
آساق*291*1104*1144
* انتشاردهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال