اردوان کامکار: کسالت دارم اما بخاطر شما برای اجرا آمدم

تهران - ایرنا - سرپرست گروه سنتور نوازی معاصر در سومین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در حالی که رنگ بر رخسار نداشت و دچار کسالت بود، روی صحنه تالار وحدت آمد و برای طرفداران خود سنتور نواخت.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، اردوان کامکار پیش از آغاز سنتورنوازی خطاب به حاضرین از حال نامساعد خود عذرخواهی کرد و گفت که بیماری را بهانه نکرده است ، واقعا حالش بسیار بد است، کسالت دارد اما به خاطر طرفدارانش برای اجرا به تالار وحدت آمده است.
اردوان کامکار را به پاساژهای سریع و درهم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده در سنتور نوازی می شناسند، نواختنی که خاص اوست.
اردوان کامکار در سال 1347 در سنندج به دنیا آمد و آموزش سنتور را از 4 سالگی نزد پدرش حسن کامکار آغاز کرد. او یکی از اعضای خانوادگی ترین گروه موسیقی سنتی ایران است.
گروه او به نام سنتور نوازی معاصر شامل سه سنتور نواز حرفه ای است، مهیار طریحی ، مصطفی مومنیان و سیاوش کامکار. سیاوش برادرزاده اردوان و فرزند پشنگ کامکار است. او جوان ترین عضو گروه کامکارها و نسل سوم آنها محسوب می شود و تاکنون سه آلبوم مستقل موسیقی منتشر کرده‌ است. مهیار طریحی نیز از شاگردان ممتاز اردوان بوده و یکی از نوازندگان چیره دست سنتور است. مصطفی مومنیان نیز از نوازندگان شناخته شده سنتور به شمار می رود.
«مهیار طریحی» پیش از اجرا ضمن قدردانی از تلاش های اردوان کامکار، اجرای شب گذشته گروه را به پشنگ کامکار نوازنده پیشکسوت سنتور تقدیم کرد.
قطعاتی که در کنسرت شب گذشته اجرا شد شامل قطعات تریو (مهیار طریحی، مصطفی مومنیان و سیاوش کامکار)، تکنوازی سنتور معاصر؛ دماوند با آهنگسازی و تنظیم اردوان کامکار و رویا به آهنگسازی و تنظیم مهیار طریحی بود.
دیگر قطعه اجرا شده «روان» نام داشت که آهنگسازی آن را اردوان کامکار انجام داده است، «رها» نیز دیگر قطعه اجرا شده به آهنگسازی و تنظیم مصطفی مومنیان بود.
اجرای شب گذشته بدون آنتراک و بی وقفه اجرا شد.
اردوان کامکار با مطالعه و شنیدن آثار و قطعات موسیقی نواحی ایران، علاقه به ابداع تکنیک های جدید نوازندگی و با درآمیختن عناصر جهانی موسیقی و داشته های ذهن خلاق و جستجوگرخود توانسته است شیوه های نوین در نوازندگی این ساز سنتی پدید آورد.
از فعالیت های هنری اردوان می توان به همکاری با اکثر هنرمندان بنام ایرانی در زمینه تولید و نشر آثار صوتی، اجرای کنسرت های تخصصی با دیگر هنرمندان در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.
او همچنین اجراهای تکنوازی برای معرفی ساز سنتور در دانشگاه های نیویورک، شیکاگو، تورنتو، ملبورن، سیدنی، کپنهاگ و برادفورد و همچنین فعالیت های گسترده هنری، همراه با گروه کامکارها در فستیوال های معتبر جهانی از جمله وومد بریتانیا، سامر استیج نیویورک، آکادمی صلح نوبل، فستیوال آگادیر، فس مراکش، هاربرفرانت تورنتو، وینیپک، ونکوور، کالگری کانادا و بسیاری از دیگر نقاط جهان داشته است.
تریو سنتور پس از آزمون های فراوان اردوان کامکار از ترکیب های متفاوت سنتورها با ابعاد متفاوت به شکل دو سنتور سل کوک و یک سنتور باس به نتیجه رسید و تشکیل شد که ترکیبی جدید در شیوه سنتور نوازی معاصر است.
اعضای گروه سنتور نوازی معاصر با وجود اینکه بیش از ده سال است از حضور استادشان بهره می گیرند، ناگزیر به تقلید از سلیقه استادشان نبوده و با رعایت چارچوب های شیوه سنتور نوازی معاصر، بیان شخصی خودشان را با نوشتن قطعات تجربه کرده اند که در کنار قطعه دماوند اردوان کامکار به اجرا درمی آید.
سی وسومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می شود.
تالار وحدت تهران، امروز(شنبه) ساعت ١٨ و ٣٠ دقیقه میزبان ارکان اوگُر و اسماعیل حکی از کشور ترکیه و ساعت ٢١ و ٣٠ دقیقه میزبان گروه رستاک خواهد بود.

فراهنگ**٩٠١٢** 1823
خبرنگار: زهرا امیری** انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال