سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد:

اختصاص 800 میلیارد تومان به امور پژوهشی و توسعه فناوری، 210 میلیارد تومان برای حق بیمه زنان سرپرست خانوار در بودجه 97

تهران-ایرنا-سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبات این کمیسیون، 800 میلیارد تومان در سال آینده به امور پژوهشی و توسعه فناوری و 210 میلیارد تومان برای حق بیمه زنان سرپرست خانوار اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی اصغر یوسف نژاد روز شنبه در نشست خبری با تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره های بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور افزود: بر اساس مصوبه این کمیسیون در تبصره 9 لایحه بودجه سال آینده به دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پارک های علمی و فناوری اجازه داده شد تا سقف عملکرد درآمدهای اختصاصی سال 96 نسبت به اخذ تسهیلات از بانک های اقدام کنند، وی افزود: این تسهیلات جهت تکمیل پروژه های تملک دارایی سرمایه ای و احداث خوابگاه های متاهلین استفاده می شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، درآمدهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات آن اختصاصی محسوب می شود، درآمد اختصاصی یعنی حساب مشخص و خزانه کشور در نظر گرفته می شود به عبارتی 100 درصد اعتبارات تخصیص یافته محسوب می شود.
یوسف نژاد خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دیگری، وجوه اداره شده پرداختی به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق رفاه دانشجویی تلقی می شود.
وی همچنین گفت: در مصوبه دیگر این کمیسیون، وجوه حاصل از پرداخت وام های مذکور و همچنین سایر منابع ناشی از فعالیت صندوق دانشجویی تا سقف یک هزار و 130 میلیارد تومان برای پرداخت صندوق رفاه دانشجویان به مصرف می رسد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت: بر اساس مصوبه دیگری به آموزش و پرورش اجازه داده شد برای ساماندهی و بهینه سازی بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره برداری آن ها اقدام کند.
یوسف نژاد افزود: تغییر کاربری این املاک از پرداخت عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک و عوارض شهرداری معاف است.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه دیگری، کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی از سوی دستگاه های اجرایی ممنوع شد و همچنین اختصاص حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به جز فصل یک و 6 به امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه دیگر این کمیسیون، شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز است اعتبار مورد نیاز این تبصره را از سرجمع اعتبارات هزینه ای استان به استثناء ادارات کل آموزش و پرورش استان کسر و با هماهنگی دستگاه اجرایی استان و براساس اولویت ها و سیاست های پژوهشی مصوب و نیاز استان با هماهنگی وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاه های اجرایی مشخص کند در واقع 800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته می شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس، شرکت های بیمه ای مکلف هستند 275 میلیارد تومان اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، نیروی انتظامی و سازمان اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به کاهش تصادفات هزینه شود.
یوسف نژاد ادامه داد: اعضای این کمیسیون همچنین تصویب کردند که به منظور تهیه و اجرایی کردن طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار، مفاسد اخلاقی و حمایت از زنان سرپرست خانوار حدود 450 میلیارد تومان اختصاص یابد تا به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و شورای اجتماعی کشور صرف اقدامات اجرایی موارد مذکور شود.
وی گفت: همچنین بر اساس مصوبه دیگری، 210 میلیارد تومان از این اعتبار برای پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار می گیرد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: در جلسه امروز این کمیسیون همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است از طریق سازمان خصوصی سازی آن قسمت از سهام دارایی های متعلق به موسسه صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد که کنترلی، زیان ده و کم بازده است را مطابق مقررات به فروش برسانند، منابع حاصله را در اختیار صندوق مذکور قرار دهد و دولت موظف است از این درآمد تعهدات مالی صندوق مذکور را تسویه و تهاتر کند.
یوسف نژاد اظهار داشت: به منظور ارتباط دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با بخش های اقتصادی، اشتغال و به کارگیری دانش آموختگان دوره های کارشناسی ارشد، دکترا و پژوهشگران پسادکترا و جهت دهی پایان نامه های تسهیلات تکمیلی به سمت نیاز آن بخش ها شرکت های سودده، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظف هستند علاوه بر درصدهای قانونی مربوط حداقل 40 درصد دیگر از هزینه های امور پژوهشی را در مقاطع سه ماهه به میزان 25 درصد به خزانه داری کل واریز کنند.
وی همچنین گفت: این کار در راستای حل مسائل و مشکلات از طریق توافق نامه با دانشگاه ها و موسسات علمی پژوهشی در قالب پروژه های کاربردی، عناوین پایان نامه های تسهیلات تکمیلی، پروژه های تحقیقاتی دانش آموختگان غیرشاغل تسهیلات تکمیلی به مصرف می رسند.
وی تاکید کرد: در مصوبه دیگری مقرر شد که حداقل سهم قابل پرداخت به دانشجویان، پژوهشگران و دانش آموختگان پژوهش از مبلغ هر پروژه 60 درصد خواهد بود، آئین نامه اجرایی این تبصره به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و همکاری وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، علوم تحقیقات، بهداشت و درمان و صنعت معدن تجارت به تصویب می رسد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دیگری، به منظور جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال در مناطق محروم، شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک مکلف است هزینه واگذاری زمین و سایر زیرساخت ها را به صورت حداکثر 10 درصد نقد و مابقی به صورت اقساط از زمان بهره برداری از واحد تولیدی دریافت کند.
وی گفت: در مصوبه دیگری، دولت مکلف شد 0.27 درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را براساس قانون در اختیار وزارت آموزش و پرورش به نسبت 30 به 70 نقدی و غیرنقدی قرار دهد.
وی ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، اسناد رسمی منازل مسکونی و املاک اداری و تجاری در شهرها و روستاهایی که وقف هستند و زیر نظر سازمان اوقاف و امور کل خیریه کشور هستند همانند سندهای معمولی مورد پذیرش بانک ها و موسسات و شرکت ها جهت اعطای تسهیلات و به عنوان ضمانت بانکی و ضمانت محاکم دادگستری مورد قبول واقع می شوند.
وی اضافه کرد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس، به دولت اجازه داده شد برای اجرای عملیات تکمیل و احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی و اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی، احداث آب بندها و مرمت و بازسازی قنوات که توسط بخش های غیردولتی و تعاونی های تولیدی انجام می شود تا 85 درصد اعتبارات مورد نیاز به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه کند و سهم باقیمانده به عنوان سهم بهره برداران به صورت نقدی یا تامین کارگر و یا نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز قابل پذیرش است.
وی افزود: در مصوبه دیگری، شهرداری تهران و سایر شهرهای آلوده مکلف به اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا (LEZ) هستند و نیروی انتظامی موظف است خودروهای فاقد معاینه فنی را از طریق متوقف کردن و صدور قبض جریمه کند و درآمدهای حاصله جهت کاهش آلودگی هوا و توسعه و بهره برداری ناوگان حمل و نقل عمومی به شهرداری آن شهر اختصاص می یابد.
سیام**9121**1336
خبرنگار: سمیه لاری**انتشار:مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال