دیدار و مذاکره نمایندگان وزارت خارجه آمریکا با فرماندهان کردهای معارض سوری

آنکاراـ روزنامه استار ترکیه اعلام کرد که هیاتی از وزارت خارجه آمریکا با فرماندهان کردهای معارض از جمله نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) در شمال سوریه دیدار و مذاکره کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وبسایت اینترنتی روزنامه استار در خبری نوشت: اعضای هیات عالیرتبه وزارت خارجه آمریکا از مناطق تحت کنترل پ.ک.ک و پ.ی.د در شمال سوریه بازدید کرده و با فرماندهان ارشد این گروه های تروریستی دیدار و مذاکره کردند.
به نوشته این رسانه، بر اساس اخبار دریافتی از منابع محلی، فرماندهان پ.ک.ک و پ.ی.د از جمله فرهاد عبدی شاهین ملقب به شاهین جیلو فرمانده کل نیروهای به اصطلاح دموکراتیک سوریه در این مذاکرات خواستار کمک آمریکا در ایجاد یک دولت فدرال کُردی در شمال سوریه شدند.
استار مدعی شد: شاهین جیلو در سال های گذشته عملیات گسترده ای را همراه با جبهه پ.ک.ک انجام داده و آمریکایی ها از جیلو در راستای پیشبرد بسیاری از عملیات های خود در منطقه شمال سوریه استفاده کرده اند.
استار اضافه کرد: طلال سلو سخنگوی سابق نیروهای موسوم به ارتش دموکراتیک سوریه نیز سال گذشته میلادی پس از پناهنده شدن به ترکیه در اعترافاتی به هماهنگی کامل شاهین جیلو با نیروهای آمریکایی اشاره کرده بود.
به گزارش ایرنا، ارسال تسلیحات از سوی دولت آمریکا به دو گروه کُردی پ.ی.د و ی.پ.گ در شمال سوریه در یکسال گذشته، موجب بروز تنش بین آمریکا و ترکیه شده و روابط دو طرف را تا آستانه بحران سوق داده است.
ترکیه مدعی است که سلاح های ارسالی آمریکا به این دو گروه که تعداد آن به بیش از چهار هزار کامیون رسیده، از طریق آنها در اختیار گروه تروریستی پ.ک.ک قرار می گیرد و هر سه گروه در واقع در صدد تشکیل دولت محلی کُردی در شمال سوریه و جنوب مرزهای ترکیه هستند.
آمریکا اعلام کرده است که ارسال این سلاح ها با هدف مبارزه با داعش انجام شده و سلاح های تحویلی بعد از سرکوب داعش در منطقه، از گروه های کُردی پس گرفته خواهد شد.
روزنامه ینی شفق در گزارش هفته گذشته خود نوشت: آمریکایی ها با حضور در شمال سوریه به بهانه مبارزه با داعش، شهر رقه را با خاک یکسان کردند و امروز با اعلام رقه به پایتختی دولت فدرالی کُرد در شمال سوریه، شروع به بازسازی شهر به منظور استقرار دولت پ.ک.ک در این منطقه و به رسمیت شناختن آنها کرده اند.
ینی شفق مدعی شد: آمریکا اجرای پروژه های بازسازی شهر رقه را بر عهده شرکت های غربی و همچنین شرکت های عربستانی و اماراتی خواهد گذاشت و در آینده ای نزدیک یک فرودگاه غیر نظامی نیز در این شهر خواهد ساخت.
این رسانه نزدیک به دولت ترکیه نوشت: مک گورگ آمریکایی در جلسه ای با سران پ.ک.ک در حسکه وعده بازسازی رقه به شکلی مدرن داده است به طوری که وی شهر رقه را در چند سال آینده به مانند دوبی یکی از شهرهای توریستی، تفریحی و تجاری در جهان توصیف کرده است.
ترکیه در مناطق جنوبی خاک خود 910 کیلومتر با کشور سوریه مرز مشترک دارد و بخش عظیمی از این خط مرزی در خاک سوریه در کنترل نیروهای کُرد قرار دارد.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال