دبیر کل جمعیت هلال احمر:

هلال احمر نیازمند فناوری های جدید برای امدادرسانی است

تهران - ایرنا - دبیر کل جمعیت هلال احمر با اشاره به حادثه خیز بودن کشور گفت: نیازمند فناوری های جدید و به روز در اجرای سلسله عملیات امدادرسانی به افراد حادثه دیده و متاثر از انواع حوادث هستیم.

محمود محمدی نسب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، برلزوم به روز رسانی تجهیزات هلال احمر در مواجهه با انواع حوادث طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت تاکید کرد و افزود:داشتن فناوری های جدید و به روز، کمک شایان توجهی به امدادرسانی در حوادث یاد شده خواهد داشت.
وی در خصوص رقم بودجه پیشنهادی دولت برای هلال احمر نیز افزود: برخی از ردیف های بودجه هلال احمر در این دوره صفر شده است.
وی با اشاره به مشکلات کمبود بودجه هلال احمر در سال های گذشته نیز توضیح داد و گفت: امیدواریم دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به حادثه خیز بودن کشور و همچنین خالی شدن اقلام امدادی در انبارهای هلال احمر به دلیل زلزله های اخیر، توجه ویژه به اختصاص بودجه مناسب برای هلال احمر داشته باشند.
محمدی نسب اضافه کرد: با توجه به کمبودهای بودجه که درگیر آن بودیم حدود هفت و هشت سال است از خرید خودورهای امدادی محروم بوده ایم که امیدواریم امسال این کاستی ها با اختصاص بودجه مناسب به جمعیت هلال احمر رفع شود.
دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره اهمیت آموزش های امدادی به مردم در مواجهه با انواع حوادث نیز گفت: کشورهای توسعه یافته با برنامه ریزی اقتضایی به موضوع آموزش مردم می پردازند که این کار نشان از اهمیت ویژه آموزش در جوامع آماده برای رویارویی با حوادث دارد.
وی با بیان اینکه در بحث امداد و نجات، آموزش جایگاه ویژه خود را دارد، اظهار کرد: با آموزش های همگانی و عمومی، مردم می توانند در زمان وقوع حادثه و حتی در هنگام بحران های بعد از وقوع حادثه خسارات ها را کاهش دهند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، پیش از این سید امیر محسن ضیایی رئیس پیشین جمعیت هلال احمر در پاسخ به این پرسش که برای به روزرسانی خدمات امداد و نجات و خرید تجهیزات نوین امدادی در سال آینده چه برنامه‌ای دارید، پاسخ داد: برنامه هلال احمر خرید تجهیزات نوین امدادی و به روزرسانی این تجهیزات در سال آینده است.
وی گفت: بسیاری از کشورها برای امداد و نجات در حوادث تا جای ممکن جان انسان‌ها را به خطر نمی‌اندازند و از ربات استفاده می‌کنند، ربات های نجاتگر دارند و از وسایل پرنده و پهبادها برای شناسایی میزان آسیب در حوادث استفاده می‌کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: توافق هلال احمر با این شرکت‌ها برای تولید این تجهیزات جدید فقط در حد سفارش خرید نیست بلکه حاضریم برای ایجاد صنعت تولید این تجهیزات هم سرمایه‌گذاری کنیم و حتی قبل از شروع تولید به این شرکت‌ها پرداخت‌هایی داشته باشیم.
ضیایی گفت: هلال احمر به تجهیزات نوین امداد و نجات مانند ربات نجاتگر، پهبادهای پرنده و هواپیماهای شناسایی نیاز دارد و آ‌ماده خرید این تجهیزات هستیم. اولویت خرید نیز با شرکت‌های داخلی است و قرار است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این زمینه به هلال احمر کمک مالی کند.
وی افزود: اراده جمعیت هلال احمر بر این است که به صنایع داخلی اعتماد کنیم. با همین رویکرد توانستیم به تولید بالگرد امداد و نجات در کشور موفق شویم. شرکت تولید کننده بالگرد امدادی در ایران نیز اعلام کرده است که اگر سفارش هلال احمر نبود، هرگز در کشور موفق به تولید بالگرد امداد و نجات نمی‌شدیم.
اجتمام**3377** 1569
خبرنگار: سمانه زین العابدین ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال