دبیر سی وششمین جشنواره تئاتر فجر:

جشنواره تئاتر فجر باید به قطب فرهنگی تئاتر در منطقه تبدیل شود

تهران - ایرنا - دبیر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت، این رویداد یکی از بزرگترین رویدادهای تئاتری است از این رو باید به قطب فرهنگی تئاتر در منطقه تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، فرهاد مهندس پور روز شنبه در نشست خبری سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: با توجه به اینکه تبدیل جشنواره تئاتر فجر به قطب فرهنگی تئاتر دشوار بوده و هزینه و بودجه زیادی می خواهد اما باید تلاش کنیم تا این امر تحقق یابد.
وی با بیان اینکه جشنواره بین المللی تئاتر فجر بهتر است در یک پروسه سه ساله به دو بخش تقسیم شود، اظهار کرد: آمدن گروه های تئاتری خارجی به ایران در زمستان سخت و هماهنگ کردن آنها طاقت فرسا است و بهتر است در یک پروسه سه ساله بخش بین الملل تئاتر فجر در تابستان برگزار شود که این مساله نیز برنامه ریزی هایی را لازم دارد.
مهندس پور در پاسخ به این سوال که چرا در جشنواره بین المللی تئاتر فجر گروه های مختلف تئاتری شرکت دارند، گفت: بسیاری از گروه های نمایشی اصرار دارند که در این جشنواره شرکت کنند، در جشنواره امسال نزدیک به 200 نمایش اجرا می شود و ناچاریم با افکار عمومی حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه بخش مسابقه در جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای تئاتر خوب نیست، ادامه داد: هیچ تئاتری را در دنیا نمی بینم که بر دریافت لوح اصرار داشته باشد تا افتخار بین المللی کسب کند، هدف تئاتر باید غیر از مسابقه و غیر از دریافت لوح باشد.
دبیر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تصریح کرد: جشنواره را باید به اجرای 50 درصد به مرور آثار سالهای قبل و 50 درصد دیگر را به اجرای کارهای تازه ای که به صحنه خواهند رفت تبدیل کنیم.
وی با بیان اینکه امیدوارم در جشنواره سی وهفتم تئاتر فجر با دست بازتر و فضای آرام تر به انتخاب آثار اقدام شود، گفت: باید امکان تولید تئاتر تازه برای سال بعد فراهم شود.
مهندس پور درباره سامانه فروش بلیت سی و ششمین جشنواره بین المللی فجر که به ایران کنسرت سپرده شده، گفت: مناقصه ای به صورت ساده برگزار کردیم و بهترین شرایط پذیرفته شد.
وی با بیان اینکه فراخوان جشنواره به صورت اصولی منتشر شد، اظهار کرد: از فراخوان عدول نکردیم و این حداقل کاری بود که می توانستیم انجام دهیم.
دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر درباره پوستر جشنواره که مورد انتقاد خبرنگاران قرار گرفت، تصریح کرد: بیان فقط کلمه نیست تصویر هم می تواند بسیار مهمتر از کلمات هم باشد.
دبیر جشنواره بخش بین الملل تئاتر فجر نیز در این نشست خبری گفت: از بین 167 اثری که مورد بررسی قرار گرفت، 20 اثر انتخاب شد که در بخش های مختلف جشنواره اجرا می شود.
آروند دشت آرای با بیان اینکه بیشتر آثار انتخاب شده برای گروه های جوان و خلاق است، افزود: نمایش های آنان نوعی تفکر برانگیز بوده و در واقع آینده جامعه شان است.
وی با بیان اینکه از افراد شناخته شده در حوزه بین الملل دعوت کردیم تا به گفت وگو بنشینیم، ادامه داد: با توجه به اینکه هنرمندان خارجی در کشورمان اقامت دارند برنامه ریزی شده تا با آنها به گفت وگو بنشینیم.
به گفته دشت آرای مهمترین هدف از این کار سرمایه گذاری برای تئاتر ایران است تا فضایی برای گفت وگوی هنرمند ایرانی و غیر ایرانی فراهم شود.
وی همچنین از برگزاری کارگاه در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر فجر خبر داد و افزود: این کارگاه بر مبنایی نیازهای تئاتر ایران برگزار می شود.
طراح پوستر سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز د راین نشست درباره پوستر جشنواره گفت: با توجه به اینکه نگاه ساده ای به موضوعات دارم، 6 چهره با نگاه های تعجب، شوخی، اخم، خنده و عشق برای سی وششمین جشنواره تئاتر فجر طر احی کرده ایم.
سیامک فیلی زاده افزود: جشنواره یک ایده مرکزی دارد که تبدیل به پوستر شده است.
این در حالی است که پس از توضیحات سیامک فیلی زاده برخی از خبرنگاران از نوع طراحی پوستر این جشنواره انتقاد کردند و گفتنن این چهره ها گویای سی وششمین جنشواره بین المللی تئاتر فجر نیست.
مدیر روابط عمومی سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در ابتدای این نشست خبری گفت: جشنواره تئاتر فجر یکی از رویدادهای مهم فرهنگی است که امیدوارم دوره سی وششمین آن به بهترین نحو اجرا شود.
حمیدرضا ابک با بیان اینکه شمار متقاضیان تئاتر متناسب سالن های تئاتر در کشور نیست، افزود: محدودیت هایی به لحاظ تعداد سالن ها در این زمینه وجود دارد و جشنواره تئاتر نمی تواند به نحو مطلوب خدمات به متقاضیان ارائه دهد.
سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 28 دی ماه تا نهم بهمن ماه برگزار می شود.
فراهنگ ** 1085** 9022** خبرنگار: رقیه نوری * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال