همایش 'قانون اساسی و دولت مشروطه ایران' در تبریز برگزار می شود

تبریز - ایرنا - همایش ملی ' قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران' که بهمن ماه امسال در دانشگاه تبریز برگزار می شود، آماده دریافت آثار و مقالات در این خصوص است.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی دانشگاه تبریز، رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با اشاره به برگزاری این همایش در 25بهمن ماه گفت: علاقه مندان برای شرکت در همایش تا تاریخ یاد شده فرصت دارند مقالات خود را به نشانی اینترنتی http://iacl.ir/site ارسال کنند.
رجب ایزدی اظهار کرد: ایجاد بسترهای لازم در گسترش و پیشبرد علمی حقوق اساسی در ایران، تلاش در ایجاد ارتباط بین اندیشه ها و اندیشمندان دانشگاه و ارگان های ذیربط و بهبود روش های نهادهای عمومی مبتنی بر آموزه های حقوق عمومی از اهداف برگزاری این همایش است.
وی همچنین استفاده از آخرین دستاوردها و یافته های علمی در افزایش توان کشور به منظور اطمینان از دستیابی به اهداف دانش حقوق اساسی را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد.
ایزدی درخصوص محورهای اصلی همایش افزود: مشروطه ایرانی و نظریه دولت، مبانی اجتماعی و سیاسی قانون اساسی مشروطیت، اقتصاد سیاسی و حقوق عمومی اقتصادی مشروطه، تحلیل تاریخی قانون اساسی مشروطه، قانون اساسی مشروطه و رهیافت های حقوق تطبیقی و قانون اساسی مشروطه، تنظیم قدرت و تفکیک قوا از جمله آنهاست.
به گفته وی قانون اساسی مشروطه، حقوق و آزادی ها، قانون اساسی مشروطه و حاکمیت قانون، قانون اساسی مشروطه و مساله مردم سالاری، قانون اساسی مشروطه و انجمن های محلی و چالش های حقوقی و عملی قانون اساسی مشروطه از دیگر محورهای آن است.
ایزدی گفت: شرکت در پنل ها و نشست های تخصصی جانبی همایش، ارائه گواهینامه تخصصی، استفاده از دوره های آموزشی در حوزه های مختلف با اهدای گواهینامه تخصصی آموزشی، دریافت لوح تقدیر برای مقالات و پژوهش های برتر از دیگر مزایا و برنامه های جنبی این همایش است.
در سال 1283 شمسی به دنبال افزایش نارضایتی عمومی از ظلم و جور شاهان قاجاری و عوامل آنان، با تلاش علما و روشنفکران زمینه برای یک انقلاب علیه خاندان قاجار فراهم شد.
جنبش مشروطه‌ خواهی یا انقلاب مشروطیت مجموعه رویدادها و قیام هایی است که به امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه قاجار در ۱۴ مرداد ۱۲۸۵ انجامید و تا دوره محمد علی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه ادامه یافت.
از ثمرات جنبش مشروطه می توان به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی کشور ایران اشاره کرد.
نوشته‌های روشنفکرانی مثل حاج زین‌العابدین مراغه‌ای، عبدالرحیم طالبوف، میرزا فتحعلی آخوندزاده، میرزا ملکم خان و میرزا آقاخان کرمانی و سید جمال الدین اسدآبادی زمینه‌های مشروطه‌ خواهی را فراهم کرد.
خبرنگار: نعمت مرادپور ** انتشاردهنده: رستگار
6132/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال