توسعه اقتصاد دیجیتالی اولویت کشور در آینده؛

آذری جهرمی:سرمایه های خرد 100 تا 500 میلیون ریالی به سمت کسب و کارهای نوین هدایت می شود

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از هدایت سرمایه گذاری های خرد و کوچک 100 تا 500 میلیون ریالی جامعه و کسب و کارهای نوپا، با امضای تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» امروز(شنبه) در آئین امضای تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی برای کسب و کارهای نوپا و نوین در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: یکی از اولویت های مهم کشور در آینده پیش رو توسعه اقتصاد دیجیتال است.
به گفته جهرمی، کشورهای مختلف استراتژی ها و برنامه های بلندمدت خود را دنبال می کنند، به طور نمونه کشور هندوستان برنامه ریزی کرده تا سال 2025، معادل 20 درصد از تولید ناخالص داخلی پنج تریلیون دلاری خود را از این محل تامین کند.
وی بیان داشت: یکی از معضلات جدی کشور، بیکاری جوانان بویژه قشر فارغ التحصیل دانشگاهی است که تعداد زیادی از آنها در عرصه فناوری اطلاعات حضور دارند و از طرفی، ظرفیت های زیادی در کسب و کارهای نوپا وجود دارد که بسیاری از آنها به مرحله بلوغ رسیده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: وظیفه این وزارتخانه، رفع موانع و حمایت از این کسب و کارهاست که از جمله آنها موانع فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل ذکر است.
وی ادامه داد: تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری، به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات برای توسعه اقتصاد دیجیتال کشور مطرح است که نیازمند نظام تامین مالی مناسب هستند.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در این پیوند، طرح «تکاپو» از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هشت استان کشور به سرانجام رسیده و تفاهم نامه های مربوطه امضا شده است و به زودی به سایر استان ها نیز گسترانیده خواهد شد.
وی اظهار داشت: برای تامین مالی این طرح ها، همکاری های خوبی بین این وزارتخانه، همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و در دولت یازدهم آیین نامه صندوق سرمایه گذاری های خطرپذیر در بورس شکل گرفت که توانست برای کسب و کارهای نوین تامین مالی انجام دهد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به نبود دستورالعمل برای تامین مالی جمعی در کشور، به تفاهم نامه سه جانبه امروز که برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا برنامه ریزی شده اشاره کرد و گفت: سرمایه های خرد 100 تا 500 میلیون ریالی در کشور فراوان است که در بسیاری موارد صاحبان آنها نمی دانند که چگونه به سرمایه گذاری بپردازند؛ اما اکنون می توانند به شریک پروژه های نوپا و نوین تبدیل شوند.
وی یادآوری کرد: تامین مالی جمعی در چهار مدل ارائه می شود که شامل مدل های اعانه (سرمایه گذاری نذری اشتغال با همراهی کمیته امداد امام خمینی)، مدل اختصاص بخشی از محصول آینده در قبال سرمایه گذاری بخشی، مدل شراکت (برخورداری از سهمی از شرکت استارتاپی در ازای سرمایه گذاری) و مدل اعطای وام است که مدل آخر در این تفاهم نامه گنجانده نشده است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام* 3065* 1070*6075
خبرنگار: محمد ملک دار *ناشر: زهرا هجینی نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال