رویترز: هائیتی سفیر آمریکا را احضار کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد: هائیتی در واکنش به سخنان نامناسب دونالد ترامپ علیه مردم این کشور، سفیر آمریکا را برای ادای توضیح به وزارت امور خارجه فراخواند.

به گزارش ایرنا، کشورهای آفریقایی نیز در واکنش به اظهارات سخیف ترامپ علیه آنها، این سخنان را بی شرمانه و مبتذل خواندند و سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نیز اظهارات ترامپ را نژادپرستی خواند و افزود: چنین سخنانی به بیگانه ستیزی دامن می زند.
سفیر هائیتی در واشنگتن گفت: این غافل گیر کننده است در شرایطی که باید در هشتمین سالگرد زلزله هائیتی که جان 220 هزار نفر از مردم کشورم را گرفت و باید به قربانیان ادای احترام کنیم، شاهد چنین سخنانی علیه ملت هائیتی باشیم.
پاول آلتیدور گفت: من با جوونل مویز رئیس جمهوری هائیتی تماس گرفتم. او نیز از چنین سخنانی علیه مردم هائیتی غافلگیر شده است.
وی تصریح کرد: آنتونیو رودریگ وزیر امور خارجه هائیتی اطلاع داد که سفیر آمریکا در هائیتی را برای ادای توضیح به وزارت امور خارجه فراخوانده است.
سفیر هائیتی در واشنگتن گفت: هائیتی باید به خاطر کمک به انقلاب آمریکا در سال 1779 و اعزام سرباز به سواناه در ایالت جرجیا مورد قدردانی قرار گیرد.
آلتیدور گفت: مردم هائیتی شایسته چنین توهینی نیستند و نباید طوری به آنها نگاه کرد که به ایالات متحده آمده اند تا منابع آنرا مورد بهره برداری قرار دهند.
سفیر هائیتی در واشنگتن گفت: برای سالیان متمادی در ایالات متحده حضور داریم. به ایالات متحده خدمت کرده ایم و برای سربلندی آمریکا در سواناه ایالت جرجیا، جان خود را فدا کرده ایم.
رئیس جمهوری آمریکا در نشست با نمایندگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات مجلس گفته بود که مایلم به جای مردم هائیتی، آفریقایی و سایر کشورهای کثافت، افراد بیشتری از نروژ به آمریکا بیایند.
اروپام**1416**1379
مترجم: صفر سرابی** انتشار دهنده: هادی افتخاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال