هند: تفاهم نامه خرید لوکوموتیو با ایران به زودی اجرایی می شود

دهلی نو - ایرنا - مدیر عامل شرکت دولتی تولید لوکوموتیو هند (رایتس بهاوانا) روز جمعه اعلام کرد که جزییات یادداشت تفاهمی که در زمینه خرید لوکوموتیو با ایران امضا شده است به زودی اجرایی خواهد شد.

«راجیو ماهروترا» در گفت و گو با ایرنا، افزود: تفاهم نامه ای که امروز پس از دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و سورش پرابو وزیر راه آهن هند در دهلی نو برای خرید 200 دستگاه لوکوموتیو و واگن باری امضا شد، به زودی نهایی و اجرایی خواهد شد.
وی افزود: این تفاهم نامه همکاری های آینده هند و ایران در بخش ریلی و راه آهن را تسهیل خواهد کرد.
این مقام هندی پیش بینی کرد که جزییات این توافق نامه تا دو هفته آینده اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: شرکت رایتس پیش از این نیز با راه آهن ایران در پروژه های دیگر همکاری داشته است، اما امضای یادداشت تفاهم در حال حاضر یک توافق بسیار مهم برای هند محسوب می شود.
ماهرورتا در خصوص اهمیت چابهار برای هند گفت: این لوکوموتیو ها به جابجایی بار و همچنین مسافران در ایران کمک خواهند کرد. آنها همچنین در راه آهن چابهار به زاهدان مورد استفاده قرار خواهند گرفت که این امر می تواند به رشد سریع تر این بندر کمک کند.
وی تاکید کرد که یاداشت تفاهم با ایران و تامین لوکوموتیو برای این کشور همچنین به هدف گسترده تر هند مبنی بر ارتباط با آسیای مرکزی و در نهایت اروپا از طریق بندر چابهار ایران کمک خواهد کرد.
بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در سال گذشته، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری کنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.
چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.
این بندر پس از بهره برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا 15 میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.
بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و مستقل مشترک المنافع مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد.
جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله 100 هزار تنی کالای کشور هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.
توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.
در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از 1.1 میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می کند. اولین محموله 15 هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.
این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران روز چهارشنبه در یک سفر سه روزه برای دیدار و گفتگو با مقامات هند درباره طرح گسترش بند چابهار و همچنین بررسی زمینه های همکاری های حمل و نقل ریلی وارد دهلی نو شد.
شبد**آساق**267**1379
وحیده دینداری** انتشار دهنده: هادی افتخاری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال