زاخارووا: روس هراسی محور سیاست خارجی دولت آمریکا است

مسکو - ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: روس هراسی و سیاه نمایی و طرح ادعاهای بی اساس، محور سیاست خارجی دولت آمریکا شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ماریا زاخارووا روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود که در یکی از بلندترین ساختمان های معروف به هفت خواهران استالینی مسکو (ساختمان وزارت خارجه روسیه) برگزار می شد، مواضع کشورش در قبال موضوعاتی همچون تحریم های آمریکا علیه روسیه، سیاست های آمریکا برای دامن زدن به روس هراسی، اوضاع اوکراین و ویکتور بوت شهروند روس زندانی در آمریکا را بیان کرد.
انتشار اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، ایفای نقش سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا در دفاع از آزادی رسانه ها و خبرنگاران، ایجاد موانع از سوی دولت آمریکا برای فعالیت رسانه های روسی، عهدشکنی ناتو و مساله کره شمالی از موضوعاتی بود که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در باره آن گفت وگو کرد.
خانم زاخارووا همچنین موضع روسیه در باره اوضاع سوریه و حمله تروریستی پهپادها به پایگاه های روسی در این کشور و نیز نیاز سوری ها به کمک های انسانی را بیان کرد.

** سفر وزیر خارجه روسیه به نیویورک
زاخارووا گفت: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روزهای 18 و 19 ژانویه (28 و 29 دی ماه) به نیویورک سفر می کند.
وزیر خارجه روسیه در نشست عدم انتشار سلاح های کشتار جمعی و بنای مشارکت منطقه ای در افغانستان و آسیای مرکزی به عنوان الگوی همکاری که در نیویورک برگزار می شود، شرکت می کند.

** مخالفت آمریکا با برگزاری کنگره گفت وگوهای ملی سوریه
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اظهارات دیوید ساترفیلد دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه که با برگزاری کنگره گفت وگوهای ملی سوریه در سوچی مخالفت کرده بود، آن را غیرقابل درک خواند.
زاخارووا گفت: ساترفیلد با اشاره به مخالفت آمریکا با برگزاری اجلاس سوچی اعلام کرده است که واشنگتن تمام اقدامات در مورد سوریه را از طریق مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل پیش خواهد برد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد از این رویکرد طرف آمریکایی اعلام کرد که مذاکرات سوچی و ژنو هیچ تناقضی با یکدیگر ندارد و استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل که به مسکو سفر کرده بود این امر را تایید کرد.

**حمله تروریستی پهپادها به پایگاه های روسی
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به حمله تروریستی پهپادها به پایگاه های حمیمم و ترتوس روسیه در سوریه گفت: در روزهای نخست سال 2018 اعمال تحریک آمیز تروریست ها ازجمله گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه افزایش یافته است.
وی افزود: حمله تروریستی پهپادها به پایگاه های روسی از آن جمله بود و ساترفیلد دستیار وزیر امور خارجه آمریکا می توانست موارد زیادی از نقش واشنگتن در حمایت از این ساختارهای تروریستی را برای قانونگذاران آمریکایی بیان کند.

**وضعیت اسف بار شهر رقه
زاخارووا وضعیت شهر رقه را که آمریکا و متحدانش از کنترل داعش خارج کرده اند، اسف بار و بسیار دشوار خواند و افزود: در ماه دسامبر بر اثر انفجار مین در شهر رقه و مناطق پیرامون آن 89 نفر جان خود را از دست دادند.
وی افزود: نیروهای آمریکایی مسائل ساکنان این منطقه سوریه را نادیده گرفته و هیچ اقدامی برای حل آن نمی کنند.

** روس هراسی در آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که روس هراسی و سیاه نمایی روسیه به محور سیاست خارجی امریکا تبدیل شده است.
وی افزود: آمریکا همچنان این سیاست را از راه های گوناگون اجرا می کند.
زاخارووا به عنوان مثال به توصیه وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور برای خودداری از سفر به روسیه اشاره کرد و افزود: این توصیه به بهانه آزار و اذیت شهروندان آمریکایی در روسیه صورت گرفته است. در حالی که حتی یک مورد از چنین مسائلی در مورد شهروندان آمریکایی در روسیه گزارش نشده است.

**روحیه ضدروسی در اوکراین
سخنگوی وزارت خارجه روسیه به روحیه ضدروسی در اوکراین اشاره کرد و افزود: در اوایل سال جاری نیز اقدامات علیه روسیه در این کشور ادامه یافت.
وی سپس به سخنان تبریک سال نوی پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین اشاره کرد که برای منطقه مناقشه دونباس آرزوی آرامش کرد.
زاخارووا گفت: پوروشنکو در همین حال برای اثبات نیت خود در مورد صلح و آرامش در دونباس از تصمیم آمریکا برای ارسال تسلیحات به اوکراین استقبال کرد.
وی افزود: آیا این ریاکاری نیست؟
زاخارووا در باره مساله کره شمالی با انتقاد از برگزاری گردهمایی شرکت کنندگان در ائتلافی در جنگ کره در ونکوور کانادا ،برگزاری آن را با توجه به مذاکرات دو کره در روزهای اخیر و کاهش تنش ها، بیموقع و بیمورد خواند.
وی همچنین با اشاره به رویکرد غربی در تحریم کره شمالی گفت که تنها راه حل مساله شبه جزیره کره مذاکره است و باید در این عرصه از اقدامات یکجانبه خودداری شود.

**عهدشکنی ناتو
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به انتشار اسناد ارشیوی در آمریکا که بخشی از آن مربوط به تعهدات برای عدم گسترش ناتو به شرق می شود، افزود: پیمان ناتو این تعهد خود را نقض کرده است.
وی افزود: در سال های اخیر شاهد فعالیت های ناتو برای گسترش بی رویه به شرق هستیم که ازجمله با مطرح کردن تهدید روسیه اجرا می شود.
زاخارووا گفت: متاسفانه بارها اطمینان یافته ایم که سخنان شرکای غربی با اعمال آنها تفاوت دارد و واقعیت های تاریخی و توافق ها از سوی آنها نادیده گرفته می شود.

**ایجاد موانع از سوی دولت آمریکا برای فعالیت رسانه های روسی
زاخارووا با اشاره به ایجاد موانع از سوی دولت آمریکا برای فعالیت رسانه های روسی گفت: آمریکا در تازه ترین اقدام در این عرصه تلاش می کند شرکت ریاگلوبال را که اخبار خبرگزاری اسپوتنیک را در این کشور پخش می کند در فهرست عوامل خارجی قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه قبلا اسپوتنیک و راشاتودی جزو عوامل خارجی قرار گرفته اند، اظهار کرد: این گونه تدابیر امریکا واقعا مانع فعالیت رسانه های روسی می شود.
اروپام*391* 1346**
خبرنگار: رحمت الله خدادادی**ناشر: مدنی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال