ترامپ غیرقابل پیش بینی با برجام چه می کند؟

تهران-ایرنا- باوجودی که بسیاری از مشاوران، قانونگذاران و کارشناسان امنیتی در آمریکا به «دونالد ترامپ» توصیه می کنند برجام را حفظ کند اما ویژگی های رفتاری رئیس جمهوری آمریکا پیش بینی واکنش احتمالی وی را سخت کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سه ماه قبل «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی بر خلاف رویه های پیشین خود و «باراک اوباما» پایبندی ایران به اجرای برجام را تایید نکرد اما به تعلیق تحریم های هسته ای ادامه داد.
سابقه رفتاری ترامپ نشان می دهد که وی ممکن است دست به هر اقدامی بزند. خروج دولت ترامپ از معاهده اقلیمی پاریس و توافق تجاری ترانس پاسیفیک که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به امضای کاخ سفید رسیده بودند، موجی از نارضایتی ها را به همراه داشت. این سابقه پرحاشیه، هراس هایی را به وجود آورد وی ممکن است همین خط مشی را در قبال برجام به اجرا در آورد. وی برجام را بدترین توافق امضاشده از سوی آمریکا عنوان کرد و با سخنان خود آینده آن را در هاله ای از ابهام فرو برد.
با وجود سرسختی افراطی ترامپ، مقام های دیگر کشورهای امضاکننده توافق همچون اعضای اتحادیه اروپا و از جمله بریتانیا در موقعیت های گوناگون از برجام حمایت کردند و موضع خود را برای کاخ سفید و قانونگذاران آمریکایی تبیین ساختند. چین و روسیه نیز از اعضای امضاکننده این توافق هستند که بر ادامه اجرای آن تاکید می کنند.

**تلاش مشاوران ترامپ
بسیاری از رسانه های جهان روز گذشته به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش دادند که ترامپ همچون دوره پیش، ضمن تایید نکردن پایبندی ایران به برجام، به اجرای آن ادامه می دهد. چند روز قبل نیز عنوان شد که بسیاری از مقام های آمریکایی بر ضرورت رعایت برجام از سوی آمریکا تاکید می کنند. علاوه بر مقام های فعلی کاخ سفید، بیشتر از 50 تن از مقام های پیشین آمریکا هم در نامه ای ترامپ را اقدام علیه برجام برحذر داشتند.
«اچ. آر. مک مستر» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا تلاش های گسترده را برای حفظ توافق هسته ای به کار گرفت. تارنمای The Daily Beast در گزارشی نوشت وی تلاش می کند تا با همکاری برخی سناتورها از اقدام ترامپ علیه توافق هسته ای جلوگیری کند. با به پایان رسیدن مهلت قانونی تعلیق تحریم های هسته ای در صورتی که ترامپ دوباره تحریم ها را برقرار کند موجب نقض یک طرفه برجام به عنوان یک توافقی چندجانبه می شود.
از آنجا که کنگره آمریکا بازیگر اصلی در توافق هسته ای با ایران به شمار نمی رود، مک مستر تلاش کرد تا با همکاری برخی قانونگذاران ارشد آمریکایی همچون بن کاردین و باب کورکر، رئیس جمهوری این کشور را برای انجام این کار مجاب سازند.
سی.ان.ان هم با اشاره به توصیه گوناگون از سوی مقام های کنونی و پیشین آمریکا به ترامپ نوشت: مشاوران ارشد رئیس جمهروی وی را تشویق می کنند تا توافق هسته ای سال 2015 با ایران را تایید و تحریم ها را تعلیق نگاه دارد اما هنوز دیدگاه وی مشخص نیست و همه امیدوار هستند وی چنین کاری را انجام دهد. اجرای آن چیزی که وی می گوید با آن کاری که انجام می دهد نامشخص است.
به طور قطع ایران و دیگر کشورهای امضا کننده توافق به ویژه متحدان اروپایی کاخ سفید، تمدید نکردن اجرای برجام از سوی ترامپ را نقض آن تعبیر می کنند. در این شرایط مقصر شکست توافق آمریکا خواهد بود.
روزنامه «واشنگتن تایمز» آمریکا به نقل از برخی تحلیلگران عنوان داشت که خروج ایالات متحده از برجام فاجعه ای در روابط این کشور با متحدان اروپایی خواهد بود زیرا آن ها در دوسال اخیر مشتاقانه به دنبال افزایش روابط تجاری و سرمایه گذاری در ایران بوده اند.
به همین دلیل ترامپ تلاش می کند خواسته های خود را به گونه ای دنبال کند که تاثیر کمتری بر جهت گیری های اروپا داشته باشد.

**تکرار رویه پیشین با افزودن تحریم جدید
کارشناسان با توجه به تحولات در واشنگتن پیش بینی می کنند که تمدید اجرای برجام از سوی ترامپ با تحریم های جدیدی همراه باشد زیرا نزدیکان ترامپ از راه اندازی تحریم های هدفدار علیه تجارت ایران سخن می گویند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» نوشت مقام های کاخ سفید می گویند دونالد ترامپ برای یک دوره دیگر تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید می کند اما وی تلاش دارد تا تحریم های تازه ای را که موجب نقض برجام نمی شود، برقرار سازد.
اگرچه گفته می شود تصمیم نهایی در دیدار پنج شنبه عصر گروه مشاوران امنیت ملی با ترامپ اتخاذ شده است اما از روز چهارشنبه رسانه ها از تمدید شرایط سخن گفته اند.
به نوشته بلومبرگ، تصمیم برای تمدید تعلیق تحریم ها نکته تعجب آوری نیست زیرا اعمال دوباره محدودیت ها موجب نابودی اهداف توافق هسته ای می شود. دیگر اعضای توافق هسته ای اعلام می کنند که ایران مفاد توافق را رعایت می کند و به همین دلیل همه اعضای گروه 1+5 به جز آمریکا مخالف توقف اجرای برجام یا بازگشایی مذاکرات دوباره هستند. با این حال به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، دونالد ترامپ به شدت خواستار تغییر در قوانین، برای تثبیت خواسته های آمریکا از توافق با ایران است.
تارنمای روزنامه «گلاب اند میل» هم گزارشی را در زمینه موفقیت مشاوران ارشد ترامپ در متقاعد کردن وی برای حفظ برجام منتشر کرد و نوشت: تمدید نکردن تعلیق تحریم ها نشان دهنده نقض توافق از سوی ایالات متحده است. یک مقام دولتی اعتقاد دارد «شما یا باید تحریم ها را تعلیق کنید یا اینکه در مسیر حرکت برجام قرار نگیرید».
برخی سناتورهای جمهوریخواه همچون مارکو روبیو و تام کاتن از رئیس جمهوری آمریکا می خواهند که از برجام خارج شود؛ اما برخی دموکرات های لیبرال که از توافق پشتیبانی می کنند به دنبال تصویب قانونی هستند که مانع از خروج آسان ترامپ از توافق بدون تایید کنگره می شود.
به نوشته این روزنامه کانادایی، «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا به دنبال افزدون بخش هایی به قانون آمریکا است تا در صورت عبور ایران از برخی خطوط به صورت خودکار تحریم های ایالات متحده برقرار شود. این مکانیسم (ماشه) در زمینه بازرسی ها، برنامه موشکی و بخش های مربوط به غروب برجام به اجرا در خواهد آمد.
برهمین اساس کورکر هم بر ضرورت تمدید تعلیق تحریم ها تاکید دارد. وی به رویترز اعلام کرد اگر ترامپ به پیشنهادهای گروه همراه وی توجه نکند و آمریکا را از برجام خارج سازد، دیگر نمی توان به صورت قانونی روند مورد علاقه ترامپ را پیگیری کرد.
با این حال نشریه آتلانتیک نوشت ترامپ با دو گزینه جداگانه روبرو است. یکی از آن ها تایید کردن یا نکردن برجام بر اساس قانون بازبینی توافق هسته ای ایران است که کنگره در سال 2015 تصویب کرد. موضوع دیگر در برابر ترامپ این است که آیا می خواهد تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران را برای همیشه در حالت تعلیق نگاه دارد؟
تحلیلگران آمریکایی می گویند تحریم های بیشتر ترامپ که به زودی اعلام می کند ارتباطی با فعالیت های هسته ای ایران ندارد و بیشتر به بهانه موضوع حقوق بشر، سیاست های منطقه ای و برنامه موشکی ایران اجرا می شوند.
این نشریه نوشت به طور قطع تحریم های جدید موجب ناخرسندی مقام های ایرانی خواهد شد اما از طرف دیگر رضایت اعضای گروه 1+5 را به همراه دارد که به دنبال حفظ برجام هستند.
با این حال به نوشته آتلانتیک، ایران نیز پیام های پیچیده ای را ارسال کرده است. مقام های رسمی ایران تاکید دارند اگر ایالات متحده از توافق کنار بکشد تهران آن را رعایت می کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اما از بازبینی ایران در همکاری با آژانس سخن گفته است.
این نشریه دلیل چنین رویکردی از سوی ایران را بهره نبردن از مزایای برجام برشمرد و نوشت موانع بر سر ورود منابع مالی که قرار بود با برجام برداشته شود مرتفع نشد. این هدف به دلیل ترس و اقدام مخالفان برجام (در آمریکا) محقق نشد.
درکل شرایط پر ابهام ادامه می یابد. نکته آشکار این است که آمریکا برای یک دوره دیگر برجام را زنده نگاه می دارد و بی اعتمادی به خط مشی کاخ سفید در آینده از بین نمی رود.

پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال