تخت روانچی در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا؛

قرار نیست به کسی که به تعهداتش عمل نمی کند جایزه بدهند/آمریکاییها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد

تهران - ایرنا - معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری گفت: اگر قرار است برای ماندن در برجام کسی را راضی کنند باید ما را راضی کنند چون ایران به تعهدات خود پای بند بوده است. به کسی که به تعهداتش پای بند نبوده است نباید جایزه بدهند.

مجید تخت روانچی در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی ایرنا درخصوص اقدام ترامپ برای تمدید و یا عدم تمدید تعلیق تحریمهای ایران طی روزهای آتی گفت: گمانه زنی های مختلفی وجود دارد که آیا ترامپ لغو تحریمها را تمدید خواهد کرد یا نخواهد کرد. با توجه به شخصیت غیر قابل پیش بینی ترامپ، هیچکس نمی تواند بگوید ترامپ صد درصد لغو تحریمها را تایید و یا صد درصد رد می کند.
وی افزود: تحلیل ها در اروپا و آمریکا هم حاکی از این است که نمی توان از الان مشخص کرد ترامپ چه کار خواهد کرد، البته فضای بین المللی فضای بسیار مثبتی برای تداوم اجرای برجام است و نقدهای جدی هم به اجرای تعهدات آمریکا وجود دارد.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: ما هم نقد خود را نسبت به بدعهدی های آمریکایی ها در اجرای تعهداتشان داریم که این نقدها را هم به صورت شفاهی و گاهی به صورت مکتوب و در نامه های متعدد آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی ثبت کرده ایم.
تخت روانچی اضافه کرد: اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا خواهان تداوم اجرای برجام هستند و تاکید دارند که برجام باید توسط همه اعضا اجرا شود و همه طرفها به تعهدات خود پای بند باشند.
وی خاطرنشان کرد:ما طبق گزارشات متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتمان پای بند بوده ایم ولی آمریکاییها بدعهدی کرده اند و حتی در دور اخیر کمیسیون مشترک برجام برای نخستین بار شاهد بودیم که همه اعضای 1+5 به صراحت خواستار اجرای تعهدات آمریکا شدند.
این دیپلمات عالیرتبه ایران گفت: این تحول جدیدی بود چرا که در گذشته اعضا معمولا نظرات خود را به طورغیر مستقیم می گفتند در حالی که در بیانیه کمیسیون مشترک اخیر هم مشخص است که نظرات صریح اعضا چیست.
تخت روانچی ادامه داد:همه این اتفاقات نشان می دهد که آمریکا و چند کشور معدود همچون رژیم صهیونیستی در یک طرف هستند و دنیا در یک طرف، و این در تاریخ بی سابقه است.
وی با اشاره به بروز اختلاف نظرهای جدی آمریکا با شرکا و متحدین نزدیکش درخصوص برجام اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای امنیت که به بهانه ای عجیب ، آمریکا تلاش کرد از مکانیسم شورای امنیت سوء استفاده کند ، دیدید که آمریکایی ها موضوعی مطرح کردند که اصلا ربطی به برجام نداشت اما اعضای شورای امنیت حتی نزدیکترین متحدان آمریکا تاکید کردند که برجام باید تداوم داشته باشد.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این نشست نشان داد که آمریکا به ویژه در عرصه سیاست خارجی منزوی شده و در یک طرف قرار گرفته است و از جهاتی دیگر نشان دهنده حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران است که خواهان اجرای تعهدات همه طرفها است.
تخت روانچی گفت: اینکه آمریکا طی روزهای آینده چه کار خواهد کرد قابل پیش بینی نیست با این حال ما برای بدترین حالت نیز آمادگی داریم نه تنها در حوزه سیاسی حتی در زمینه اقتصادی مدت هاست دولت اقدامات لازم را در حوزه های مختلف اقتصادی و همکاریهای بین المللی انجام داده است.
وی یادآور شد:اگر ترامپ و آمریکا از برجام خارج شود عکس العمل ما به سرعت عملیاتی خواهد شد و آمریکاییها از سرعت عمل ما تعجب خواهند کرد.
معاون پیشین اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت:حدود یک سال است ما آمادگیهای لازم را ایجاد کرده ایم مبنی بر این که اگر برجام نباشد چه اتفاقی در کشور رخ می دهد و روابط با کشورها به چه سمت و سویی می رود.

* اگر اروپایی ها پای تعهدشان بایستند و ضررهای ما را جبران کنند وارد فضای جدیدی می شویم

وی با تاکید بر اینکه آمریکا مطمئنا (با خروج احتمالی از برجام) پشیمان خواهد شد و حتما بیشتر از ما ضرر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: زمانی طرف های ما می گفتند ایرانی ها سخت مذاکره می کنند با این حال وقتی ما به توافقی رسیدیم، به آن پای بند هستیم و به عهدمان وفادار خواهیم بود. بنابراین اگرچه ما استقبال نمی کنیم آمریکاییها به این سمت بروند ولی اگر از این توافق خارج شوند آخر دنیا نیست و خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران چقدر با برنامه پیش رفته است.
وی در پاسخ به این سوال که قبل از توافق برجام ایران تحت چندین قطعنامه تحریمی شورای امنیت بود در صورت خروج آمریکا از برجام تکلیف چه می شود گفت:این قطعنامه ها با قطعنامه 2231 شورای امنیت لغو شده است؛ اگر آمریکا اعلام کند از برجام خارج می شود دیگر به عنوان عضو توافق برجام نخواهد بود.
تخت روانچی اضافه کرد:در این صورت اقداماتی که در چهارچوب برجام پیش بینی شده است توسط آن کشور قابل اجرا نخواهد بود و بحث های برجام مربوط به بقیه اعضا یعنی 1+5 و اتحادیه اروپا که همانگ کننده این توافق بوده ،خواهد بود.
وی ادامه داد:این اقدام آمریکا به عنوان نقض فاحش برجام است و با خروج از این توافق دیگر آمریکا در برجام نقشی ندارد که صحبتی از قطعنامه های شورای امنیت بکند.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: ما از ابتدا هم گفتیم تا وقتی در برجام خواهیم ماند که برای ما منافعی داشته باشد، روشن است که برجام مانند هر توافق دیگر حاصل یک فرایند بده - بستان است و ما برای یک دوره موقت محدودیتهایی را در فعالیتهای خود قائل شده ایم.
تخت روانچی یادآورشد: ما در این مدت با مشکلاتی مواجه بوده ایم که عمدتا نشات گرفته از بدعهدی های آمریکایی هاست که باعث شده است توازن توافقات گاهی به هم بخورد و ما نتوانیم از منافع برجام به طور کامل و یا سریع بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه عقل حکم می کند کسی که توافق را نقض کرده است مسئولیت رفتار خود را بپذیرد تاکید کرد: ما بارها گفته ایم اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج می شویم؛ با این حال تصمیم ما منوط به این است که از منافع برجام بهره مند شویم.
وی گفت:اگر آمریکا از برجام بیرون برود در صورتی که اروپایی ها پای تعهدشان بایستند و ضررهای ناشی از تحریم های مجدد ما را جبران کنند، در آن صورت ما وارد فضای جدیدی می شویم.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: اروپایی ها صحبت هایی کرده اند و مقامات اروپایی از خانم موگرینی تا سران اروپایی به صراحت نظرشان را درباره برجام بیان کرده اند که آخرین نمونه آن را در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل مشاهده کردیم؛ با این حال این که در عمل چه خواهد شد نمی دانیم و هنوز زود است دراین باره قضاوت کنیم.
وی تصریح کرد:موضع اصولی جمهوری اسلامی این است که ما از برجام بیرون نمی رویم ولی باید منافع برجام را حس کنیم و منافع برجام و اثرات لغو تحریمها به طورعینی و ملموس برای ما ترجمه شود.
تخت روانچی افزود: باید دید اروپایی ها چه کار می کنند، موضع گیری سیاسی خوب است البته کافی نیست و ما در نهایت تصمیم خواهیم گرفت که آیا باید به برجام ادامه دهیم یا نه.
معاون پیشین وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما با طمانینه کارمان را می کنیم و با توکل به خدا و پشتیبانی مقام معظم رهبری، مجموعه دولت و حمایت مردم تصمیم گیری می کنیم؛ اگر برجام برای ما منافعی نداشته باشد از آن خارج می شویم اما دنیا باید بداند مسئولیت این اقدام با کیست.

**علاقه نداریم وارد مباحث داخلی آمریکا شویم؛ آمریکا تعهداتی دارد که باید به آن عمل کند

وی در پاسخ به سوالی پیرامون مهلت دو ماهه کنگره برای تصمیم گیری درباره برجام و عدم انجام اقدامی از سوی این نهاد اظهار کرد:ما مجموعه آمریکا را به عنوان یک واحد در نظر می گیریم یعنی برای ما مهم نیست اینها در داخل این کشور چه تصمیمی می گیرند.
وی تصریح کرد: آمریکا به عنوان یک کشور در برجام تعهداتی قبول کرده است و این تعهدات را ما متوجه دولت آمریکا می دانیم.این حرف درستی نیست که بگوییم این توافق در دوران اوباما منعقد شده و الان دولت جدیدی روی کار آمده است این بحثی که در این خصوص برخی از افراد آقای ترامپ مطرح می کنند واقعا باعث تمسخر حتی شرکای نزدیک آنها شده است در جلسات خصوصی می گویند که این حرف بی ربط و غیر منطقی است که دولتی نخواهد تعهدات دولت قبل را انجام ندهد.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ادامه داد:بالاتر از اینکه برجام تعهد آمریکاست، این تعهدات توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط قطعنامه 2231 تائید شده است و بنابراین این تعهد بین المللی آمریکاست.
تخت روانچی خاطرنشان کرد:اینکه در داخل آمریکا نهادهای مختلف چه می کنند مجلس نمایندگان و سنا چه کار می کنند به ما ربطی ندارد آنها تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند.
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: اینکه آیا این یک بازی بین کنگره یا کاخ سفید است یا نیست، ما علاقه نداریم وارد این مباحث شویم آنها تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند دو ماه (زمان بررسی برجام در کنگره)گذشت برخی گفتند توافق خوبی است و یا توافق بدی است آمریکا نمی تواند با این بازی ها از تعهدات خود شانه خالی کند بگوید کنگره، یا این حزب و آن حزب چه گفت و حالا هم که توپ را وارد زمین کاخ سفید کردند یا نکردند به ما ربطی ندارد.

اگر قرار است کسی را راضی کنند آن کس ما هستیم/ به کسی که به تعهداتش عمل نمی کند جایزه نمی دهند

وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص رایزنی برخی مقامات مختلف اروپایی و از جمله فرانسوی ها و هشدار به آمریکا در خصوص تبعات خروج از برجام اظهار کرد: اگر قرار است برای ماندن در برجام کسی را راضی کنند باید ما را راضی کنند چون ما به تعهداتمان پایبند بوده ایم و به کسی که به تعهداتش پای بند نبوده، نباید جایزه بدهند.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: برجام حاصل بیش از دو سال مذاکرات فشرده بوده است و مباحثی که الان مطرح می شود در زمان مذاکرات هم مطرح شده و بحث جدیدی نیست که مثلا اینکه دوره زمانی چقدر باشد یا موضوعات دیگر در توافق بیاید یا نیاید.
تخت روانچی اضافه کرد: شما دو سال مذاکره کردید و این توافق حاصل ساعت ها جر و بحث هست و الان مباحث تمام شده وحالا که به این تفاهم رسیده ایم اگر آنها بگویند این بخش را درست کنید پس ما هم می توانیم بگوییم بخش دیگرش را درست کنید.
وی تصریح کرد:این طور نبوده است که برجام دستاورد یک طرف بوده باشد. برجام دستاورد و نتیجه مذاکرات همه طرفهای متعاهد است.الان اگر برفرض آمریکا این را بگوید پس فردا ما یا کشور دیگری حرف دیگری بزنیم در این صورت سنگ روی سنگ بند نمی شود.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه این حرفها کاملا بیهوده است،گفت:ما هم در مذاکرات خصوصی در سطوح مختلف به هر کسی که این حرف را مطرح کرده گفته ایم به هیچ وجه رضایت نمی دهیم نه بحثهایی که خارج از برجام است - چه مواردی که در برجام مذاکرات بحث شده و رد شده، و چه آنهایی که برای بار اول است مطرح می شود-مطرح شود.
تخت روانچی اضافه کرد:ما اصلا اجازه نمی دهیم بحث برجام باز شود. اروپایی ها هم تایید می کنند و به ما می گویند که به آمریکا گفته ایم برجام نباید بازبینی شود چرا که اگر برجام را مجددا باز کنید دیگر نمی توانید جمعش کنید.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان افزود: ما به صراحت گفته ایم در بحث دفاعی ما اصلا فکر مذاکره را نکنید و بحث های منطقه ای هم جایش اینجا نیست.
وی خاطر نشان کرد:نه اینکه ما منطق نداریم اتفاقا ما منطق داریم و آنها ندارند.ما می گوییم بیایید فکری به حال ملت یمن کنیم که بر سرشان انواع سلاح مخرب آمریکایی و اروپا می ریزد. بنابراین ما نگرانی نداریم که بخواهیم درباره مسائل منطقه ای بحث کنیم.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه 'آنها که ادعا دارند طوری صحبت کنند که ادعایشان معتبر باشد' اظهار کرد:آنها از یک طرف می گویند برجام باز شود و از طرفی در مورد مسائل منطقه ای وآنجا که لازم است، منطق درستی ندارند و حاضر نیستند بحث کنند.
وی تصریح کرد: به طور خلاصه باز کردن پرونده برجام از دید ایران کاملا مردود است و ما تحت هیچ شر ایطی حاضر نیستیم اجازه دهیم بحث باز شود.
تخت روانچی در خصوص جلسه وزیران خارجه سه کشور اروپایی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد:کشورهای اروپایی مایل به ادامه کار برجام هستند. از طرفی در شرایط خاصی قرار داریم و موعد تصمیم گیری در مورد ادامه یا عدم ادامه برجام نزدیک می شود.
وی ادامه داد:آنها پیشنهاد داده اند جلسه مشترک در سطح وزیران امور خارجه، خانم موگرینی و آقای دکتر ظریف داشته باشند و قرار است آقای ظریف به بروکسل بروند و مباحث هم صرفا درباره برجام است.
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: طبیعی است کشورهایی که در تدوین برجام نقش داشته اند درباره آن صحبت و همکاری کنند. اما اینکه این رایزنی ها تاثیری در تصمیم ترامپ دارد یا نه، قابل پیش بینی نیست.

**آماده هستیم تصمیمات مقتضی را بگیریم

این دیپلمات عالیرتبه ایران گفت: بالاخره جامعه بین المللی حرف خود درباره برجام را زده است و در جلسه بروکسل هم نشان داده خواهد شد که کشورها خواهان ادامه برجام هستند و باید تلاش کنند به دنیا نشان دهند برجام تفاهمی است که باید تداوم داشته باشد.با این حال اگر ترامپ طور دیگری تصمیم بگیرد ما آماده هستیم تصمیمات مقتضی را بگیریم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ممکن است ترامپ بخواهد از اتفاقات اخیر ایران برای برهم زدن برجام بهره برداری کند گفت: ترامپ می تواند از هر بهانه ای استفاده کند ولی جلسه نیویورک واتفاقات شورای امنیت رویکرد غیر حرفه ای و ناپخته آمریکا و نتیجه عکس آن را نشان داد.
تخت روانچی خاطرنشان کرد: اکنون دیدیم که یک عضو دائم شورای امنیت درخواستی می کند که نتیجه آن ضد خودش می شود . تحلیل ها در اروپا و آمریکا حول این است افرادی که سیاست خارجی آمریکا را می گردانند چقدر غیرحرفه ای هستند. اگر بحث این است که ترامپ بخواهد چنین چیزی را مستمسک قرار دهد باید گفت او می تواند به خیلی موضوعات متوسل شود ولی مورد استهزای همه قرار خواهد گرفت که به خاطر مسائل داخلی ایران بگوید از برجام بیرون می رود.

** بخشی از گفت و گوی ایرنا با دکتر روانچی مربوط به سیاست داخلی و ناآرامی ها بود.
این بخش فردا منتشر خواهد شد.


سیام**2021** خبرنگار:داود مرادپور
انتشار: کتایون لامع زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال